POVAŽSKÁ BYSTRICA. Po viac ako polstoročí sa zrejme v budúcom roku Považskobystričania dočkajú chvíle, keď bude na území mesta opäť umiestnená socha Milana Rastislava Štefánika. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol primátor mesta Miroslav Adame.
"Mestská rada na svojom stredajšom (8. júla) zasadnutí odsúhlasila zámer zhotovenia a umiestnenia kamennej repliky sochy M. R. Štefánika, ktorá tvorila v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch minulého storočia dominantu mesta. Ak sa s rozhodnutím rady stotožnia poslanci na budúcotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva, socha by mohla zdobiť mesto niekedy v polovici budúceho roka," povedal Adame. Jej zhotovenie by chcelo mesto zveriť sochárovi Petrovi Rollerovi. Ten je zaťom autora pôvodnej sochy - Vojtecha Ihriského a jeho dielo, Štefánikovu bustu, odhalili na jeseň minulého roku vo vestibule tamojšieho magistrátu.
Replika 17-metrovej sochy
"Malo by ísť o trojmetrovú repliku pôvodnej 17-metrovej sochy a finančné náklady na jej vyhotovenie dosiahnu okolo 33.194 eur (asi milión Sk). Polovicu finančných prostriedkov by sme chceli uvoľniť už v tomto roku, druhú na budúci rok. Sochu by sme chceli odhaliť pri príležitosti výročia Štefánikovho úmrtia," uviedol Adame, pričom dodal, že lokalitu na umiestnenie sochy bude vyberať z niekoľkých alternatív komisia pre životné prostredie, výstavbu a dopravu mestského úradu.
Podľa miestneho historika Milana Belása pôvodnú Štefánikovu sochu dali zhotoviť vtedajší považskobystrickí radní. S jej výstavbou začali v roku 1938 i napriek námietkam Bratislavy a slávnostne ju odhalil 5. mája 1940 šéf Hlinkovej gardy Alexander Mach.
"V decembri v roku 1955 sa rozhodlo o odstránení sochy. Udialo sa tak pod rúškom noci, aby jej demolácia neiritovala Považskobystričanov. Pôvodne ju chceli stiahnuť na zem lanami, no pieskovcové dielo bolo vystužené železnými roxormi, takže na jej likvidáciu napokon použili dynamit. Telo sa po výbuchu rozsypalo, no obrovská hlava zostala prakticky neporušená a údajne je zakopaná niekde v areáli Považských strojární," dodal Belás.
Dôvodom odstránenia sochy, ktorý vtedajší mocipáni oficiálne predostreli verejnosti, bola skutočnosť, že socha prekážala pri pristávaní lietadiel na neďalekom letisku. Pre Považskobystričanov bola Štefánikova socha symbolom slobody a po nežnej revolúcii sa niekoľkokrát objavili snahy o jej znovuzrodenie. Všetky však stroskotali.