POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poisťovne APOLLO a Všeobecná zdravotná poisťovňa zistili pri revíznych kontrolách porušenie právnych predpisov zo strany ortopéda, ktorý bol zamestnancom nemocnice. Ten údajne vykazoval neoprávnenú zdravotnú starostlivosť.
Nemocnici, ktorá je už dosť zadĺžená, mal spôsobiť škodu za státisíce eur. Finančné prostriedky bude musieť zdravotnícke zariadenie poisťovniam uhradiť.
Vysoké sumy a trestné oznámenie
„Lekár pri predpisovaní zdravotníckych pomôcok porušoval indikačné obmedzenia, čiže množstvové limity a neviedol ani zdravotnú dokumentáciu, kde by bol predpis lekára zaznamenaný. Náhodným prieskumom u vybraných poistencov sme zistili, že dané liečivá (zdravotnícke pomôcky) im vôbec neboli podané," vyjadrila sa Radoslava Miklášová, hovorkyňa Apolla. Vzhľadom na závažnosť škody zdravotná poisťovňa podá v najbližších dňoch na políciu trestné oznámenie.
„Škodu spôsobenú zdravotnej poisťovni si budeme vymáhať od zamestnávateľa, teda od Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica," upresnila Miklášová. Finančnú stratu zatiaľ nechcela konkretizovať. Je však vyššia ako škoda spôsobená druhej poisťovni.
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová informovala, že lekár vykázal zdravotnú starostlivosť, ktorá v skutočnosti nebola poskytnutá, vo výške 56-tisíc eur. „Na základe týchto zistení sme iniciovali ďalšie revízne kontroly, ktoré ešte nie sú ukončené. Finančné prostriedky za neoprávnene vykázanú zdravotnú starostlivosť musí nemocnica poisťovni vrátiť," dodala.
Ortopéd dostal okamžitú výpoveď
Informácie potvrdila aj nemocnica. „Išlo o predpisovanie zdravotníckych pomôcok, ktoré boli vypisované na žiadanky. Nebolo to predpisované v ambulancii, nie je o tom záznam v ambulantnej knihe a nemal to zaznačené v zdravotnej dokumentácii ani pacient. Poisťovne robili kontrolu a zistili, že faktúrovaná zdravotná starostlivosť nebola poskytnutá.
Pacienti podpísali čestné vyhlásenie, že liek, respektíve zdravotnícka pomôcka, im aplikované neboli," vyjadril sa námestník nemocnice Ján Slyško. Či išlo o predpis na fiktívnych pacientov, nevedel upresniť, bude to predmetom skúmania orgánov činných v trestnom konaní.
„Podali sme trestné oznámenie a so zamestnancom sme okamžite rozviazali pracovný pomer pre porušenie pracovnej disciplíny. Suma, ktorú poisťovne môžu vymáhať, ide až do státisíc eur," povedal riaditeľ nemocnice Jaroslav Michálek. Keďže zatiaľ všetky protokoly od poisťovní nemajú, výšku škody nekonkretizoval. Lekár, ktorému dali okamžitú výpoveď, bol podľa riaditeľa nemocnice v pozícii zastupujúceho primára na ortopedickom oddelení.
Názory pacientov
„To hádam nie je ani možné. Ja som so svojím lekárom spokojná a nič podobného sa mi nestalo," čudovala sa staršia pacientka.
„Zatiaľ na ortopédiu nechodím. Ak je to naozaj pravda, zdá sa mi takýto prístup lekára sebecký a neľudský," ohodnotila pani Monika z Považskej Bystrice. „Lekár by mal mať svoju etiku. Ale tu ide skôr o vec svedomia jednotlivca. Dobrí a zlí ľudia sa nájdu medzi lekármi, ministrami, ale aj zamestnancami technických služieb. Horšie je, že nemocnica bude mať tiež škodu," doplnil Milan Martiš z Považskej Bystrice.
Podľa vyjadrenia krajského hovorcu polície Pavla Kudličku na obvodnom oddelení zatiaľ trestné oznámenie neevidujú.