SÚĽOV. Považskobystrická Základná umelecká škola Imra Weinera Kráľa je organizátorom medzinárodnej výtvarnej súťaže cez internet pre krajiny Európskej únie a medzinárodnej umeleckej dielne Inštalácie 2009. Tá sa konala v Súľove. Zúčastnili sa jej súťažiaci, ktorí sa zapojili do internetovej súťaže.
Hlavným zámerom organizátorov je podnietiť tvorivosť štrnásť až osemnásťročných výtvarníkov. Inšpiráciu tento rok čerpali vo Svätojánskej noci.
Medzinárodná súťaž
Internetová súťaž je určená pre štrnásť až osemnásťročných žiakov v štátoch Európskej únie. Zapojenie je jednoduché. Cez internet posielali svoje priestorové práce do Základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa (ZUŠ IWK), kde ich posudzovala odborná porota.
Na základe jej verdiktu boli vybrané trojčlenné tímy a pedagóg, ktorých pozvali na tvorivú umeleckú dielňu. Tento rok sa konala v Súľove. Nové poznatky v nej získavali tri kolektívy z Česka, jeden z Poľska a dva zo Slovenska. Medzi nimi nechýbali ani Považskobystričania.
„Poslaním súťaže je podnietiť tvorivosť žiakov v hľadaní nových možností vo využívaní materiálov a ich kombinácií, v práci so súčasnou technikou, videom, počítačom, internetom," vysvetlila poslanie riaditeľka školy Blanka Cedzová. Doplnila, že prínosom je aj komunikácia medzi deťmi z rôznych štátov a prekonávanie jazykových bariér.
Rozpadli sa na dve skupiny
Téma tvorivých dielní Svätojánska noc ponúkla účastníkom tvorivých dielní široké spektrum možností. Veď tajomstvá v nej ukryté poskytujú dostatok inšpirácie. Považskobystričania to využili a rozdelili sa na dve skupiny. „Jedna časť vyrábala kukly a zárodky, druhá zas magickú studničku, v ktorej sú ukryté poklady," vysvetlil učiteľ Marcel Pekar. A aby atmosféra svätojánskej noci bola ešte tajomnejšia, žiaci si vyrobili aj démonické kostýmy a svoju inštaláciu ukryli v lese.
„Na tvorivej dielni som už asi štvrtý raz. Veľmi sa mi tu páči. Tento rok je špecifický, pretože motív inštalácií nám dáva príležitosť využiť rôzne prírodné materiály v kombinácii s plastom. Táto téma mi vyhovuje," povedala Naďa Pračková zo ZUŠ IWK.
Spokojní účastníci
Z Česka prišli tri skupiny. Tvorivá dielňa sa im páčila, rovnako ako prekrásna príroda Súľova. Vo svojej inštalácii sa zamerali na Dračí príbeh.
„Toto je moje prvé „tvoření", hovorí Markéta Švecová z Havlíčkovho Brodu. „Veľmi veľa mi tu páči. Je to úplne iné ako v škole či iných tvorivých dielňach, ktoré som doteraz absolvovala." Pobyt v Súľove pochválila aj Tereza Kučerová zo Světlej nad Sázavou. „Našla som si tu nových kamarátov i kamarátky. Jazyková bariéra nie je problém, možno s poľštinou," doplnila.
Pre pedagogičku Petru Pavlíkovú zo Světlej nad Sázavou bola účasť na inštaláciách premiérou. „Je tu skvelé prostredie. Materiálu je všade naokolo dosť, deti majú dostatok možností pracovať aj s počítačmi. Výborným nápadom je výstava priamo v prírode," skonštatovala.
Medzinárodné stretnutia pokračujú
Z Česka prišiel aj Václav Černoch. S Považskobystričanmi sa stretol prednedávnom na zámku v Žirovniciach, kde boli tiež tvorivé dielne. Pozná aj slovenské dielne, v Považskej Bystrici je už druhý raz.
„Vidieť, že niektoré deti sa už poznajú zo Žirovníc. Ak by som mal hodnotiť úroveň, tak určite by dostali jednotku. Tak ako myšlienka medzinárodnej spolupráce. Tvorivé dielne, ktoré sme urobili v Žirovniciach, už tento punc mali. Chceli by sme, aby naše dielne mali ešte väčší rozmer. Možnosti na to sú. Naše mestá majú spoluprácu so slovenskými, tie zas s poľskými a maďarskými. Radi by sme zorganizovali medzinárodné dielne v rámci V4. Verím, že by to uvítali všetci," objasnil predpokladaný širší rozmer Černoch.
Vernisáž
Diela, ktoré účastníci tvorivých dielní vytvorili v Súľove, predstavili aj na výstave priamo v prírode. Vernisáž mala byť pôvodne ako ucelené divadelné predstavenie, do ktorého by sa zapojili všetci. Počasie však rozhodlo inak. Silný vietor neumožnil inštalovať všetky práce vonku. „Museli sme improvizovať, lebo počasie sa s nami dosť zahrávalo. Vo vnútri budovy boli prezentované samotné objekty, časť divadla sme robili v exteriéri," dodal Marcel Pekar.
Inštalácie budú umiestnené aj v škole. K nim pribudli aj práce, ktoré vyrobili Považskobystričania v Žirovniciach. Domácim budú pripomínať pobyt v Súľove a nové inšpirácie, ktoré im obe tvorivé dielne priniesli. Všetkým účastníkom pobyt na Slovensku zas účastnícky list a ocenenia, ktoré jednotlivé inštalácie získali.