HORNÁ MARIKOVÁ. Marikovské folklórne slávnosti majú za sebou už sedemnásty ročník. Konal sa v sobotu 18. júla. Súčasťou bola aj výstava ľudových hudobných nástrojov.
Lednická baba
Sprievodným podujatím slávností bola ochutnávka tradičných jedál. Čo dedina, to iná chuť. Ženy z folklórnej skupiny Ledničanka ponúkali osúchy - zemiakové, makové, kmínové, slaninové, štricle plnené makom. Výborný bol aj ovčí syr či baba. „A k tomu ponúkame aj slivovičku v pálenici točenú," povedala Viera Šeligová.
Tradičným jedlom tohto regiónu sú osúchy a baba. Recept na lednickú babu prezradila Anna Hrubčínová. „Zemiaky sa nastrúhajú, mäso sa udusí, na to sa dá cibuľka, trocha masti, krúpy sa podusia. Keď je všetko vychladnuté, okrem mäsa, ktoré nemôže byť celkom vychladnuté, zmiešame všetko spolu, pridáme sa soľ, korenie, majoránku, cesnak. Babu pečieme v kastróli v peci," vysvetlila.
Viera Šeligová dodala, že vajíčka do baby nedávajú. „Bolo ich kedysi málo, lebo sa dávali na kontigent, tak gazdinky šetrili. A my ich šetríme doteraz," zasmiala sa.
Prečínska šutolica
Tradičným jedlom v Prečíne je šutolica. Recept na ňu povedala Terézia Čierniková z folklórnej skupiny Limbora. „Fazuľu varíme asi hodinu a pol, dáme s ňou uvariť aj údené mäso, neskôr kapustu. Na masti podusíme zeleninu, zaprášime múkou. Urobíme zápražku. Zemiaky dáme uvariť samostatne. Keď sú fazuľa, mäso a kapusta takmer uvarené, pridáme udusenú zeleninou, nakoniec majoránku a cesnak. Mäso pokrájame na malé kúsky."
Ich šutolica bola skutočne výborná. A pokiaľ ste na ňu nemali chuť, vybrať ste si mohli napríklad sladké pirohy s makovo-jablkovou plnkou či zemiakové pirohy plnené údeným mäsom a dusenou kapustou.
Jedlá z regiónu
Peter Brídzik bol v stánku, kde ponúkali marikovské jedlá. Recept ani na jedno z nich povedať nechcel, on vraj nevarí. Ale tradičné jedlá poznal - krúpna baba a pagáčiky.
Svoj stánok mala aj Lysá pod Makytou, ktorá sa tiež prezentovala svojimi tradičnými jedlami.
Kultúrny program
Nosnou časťou slávnosti bola prezentácia folkloristov. „Som rád, že na nám darí udržiavať folklórne zvyky a odovzdávať ich ďalším generáciám," vyzdvihol zmysel podujatia starosta Hornej Marikovej Pavol Pacek.
Organizátorov ocenil aj predseda samosprávneho kraja Pavol Sedláček. „Sedemnásty ročník je dokladom kvalitnej práce organizátorov aj folkloristov, lásky k folklóru a ľudovým piesňam," povedal. Ministra obrany Jaroslava Bašku zas potešilo, že na slávnostiach sa prezentujú aj súbory z Dohnian a ďalších obcí Púchovskej doliny.
Priestor v kultúrnom programe, ktorý sa konal v amfiteátri dostali sólisti i súbory z Hornej Marikovej, Lúk, Praznova, Prečína, Trenčína, Papradna, Brvnišťa, Dohnian, Lúk, Mestečka. Divákom sa páčilo aj účinkovanie cimbalovej muziky Hora z Kunovíc. Škoda, že dážď podujatie na chvíľu prerušil. O zážitok však návštevníci neprišli, pretože z amfiteátra sa presunuli do kultúrneho domu, kde podujatie pokračovalo.
Každý ročník je iný
Hoci folklórne slávnosti sú vždy o folklóre, organizátori sa snažia zakaždým priniesť niečo nové. „Snažíme sa, aby sa účinkujúci každý rok menili. Tento rok sme napríklad pozvali cimbalovú muziku Hora z Moravy. Súčasťou je aj výstava Majstri tradičných tónov, kde sa prezentujú výrobcovia ľudových hudobných nástrojov z Považia, Trenčianska a Hornej Nitry. K dispozícii je aj dokumentácia výroby cimbalov zo Slovácka," dodala Dana Čižmárová z Považského osvetového strediska.
Autor: Viera Žalúdková