Starostovia miest a obcí sa stretli, aby riešili hospodársku krízu. Napísali list, v ktorom navrhli opatrenia.
LEDNICKÉ ROVNE. Po tom, ako ministerstvo financií zverejnilo prognózu daňových príjmov na nasledujúce tri roky, zorganizovali starostovia obcí okresu Púchov stretnutie. Zníženie príjmov do štátneho rozpočtu znamená pre obce a mestá zníženie príjmu z podielových daní. Pre malé obce môže byť zníženie likvidačné.
Rozhodli sa konať
Rokovania medzi ZMOS-om a vládou nepriniesli očakávaný výsledok. Starosta Lednických Rovní Ľuboš Savara (ĽS-HZDS) očakával od ministerstva financií stanovisko a riešenie celej nepriaznivej situácie. Keďže žiadna výrazná iniciatíva sa zo strany vlády ani ministerstva neuskutočnila, obce sa rozhodli konať v rámci svojho regiónu.
Po vzore primátorov
Iniciatívne začali konať primátori Žilinského kraja. K nim sa pridali niektorí primátori Trenčianskeho kraja. Na zasadnutí v Púchove sa zhodli, že plytvanie peňazí je podľa nich na úrovni štátnej správy, teda okresných a obvodných úradov. „Sme zásadne proti zvyšovaniu dane z nehnuteľnosti pre občanov podľa hodnoty budovy," povedal primátor Púchova Marián Michalec (NEKA). Podľa neho by hodnota nehnuteľnosti bola určená znaleckým posudkom, za ktorý by museli obce zaplatiť.
Dodal, že ľudia, ktorí bývajú v rodinných domoch by boli znevýhodnení, lebo hodnota rodinného domu je vyššia ako hodnota bytu. Zaoberali sa taktiež garantovaním financovania a predfinancovania čerpania úverov štátom, zákonom o sociálnych službách, zmenou rozdeľovania podielových daní a prerozdeľovaním príjmu z podielových daní bez dodatočného koeficientu len podľa počtu obyvateľov. „S týmito požiadavky sa obraciame na vedenie ZMOS-u" povedal Michalec.
Navrhli riešenie
Starostovia sa listom obrátili na vedenie Združenia miest aobcí Slovenska apodľa vzoru primátorov Trenčianskeho kraja predložili svoje požiadavky. Žiadajú, aby štát prevzal garanciu na spoluúčasť miest a obcí v projektoch na čerpanie z fondov Európskej únie afondov rezortných ministerstiev, vrátanie garancie ich predfinancovania. „Príprava projektov je pre obec finančne vyčerpávajúca, môže sa stať, že zrozpočtu nezostanú peniaze na iné aktivity," povedal starosta Horoviec František Veliký (SMER).
Ďalej odporúčajú urýchliť proces reorganizácie orgánov štátnej správy až do úrovne kraja v záujme šetrenia výdavkov verejných financií. Požadujú zvolanie mimoriadne zvolanie valného zhromaždenia Združenia miest a obcí Slovenska v súvislosti s hospodárskou krízou.
Ďalšie požiadavky starostov a primátorov
Marián Michalec (NEKA) navrhol ako ďalšiu požiadavku, aby sa pri výpočte prerozdeľovania príjmu zpodielových daní bral do úvahy len počet obyvateľov. „Koeficient rozdeľovania nie je na Slovensku rovnaký. Preto nepovažujem za správne zvýhodňovať cez vyšší koeficient niektoré mestá a obce," povedal. Ďalšia požiadavka bola, aby 6,2 percenta podielovej dane zpríjmov fyzických osôb nešlo do rozpočtu štátu, ale bolo pripočítaných ku 70,3 percent príjmov pre mestá a obce.
Treba riešiť aj sociálne služby
„Zákon o sociálnych službách nás môže veľmi zaťažiť, štát by nemal zodpovednosť prenášať na obce a mestá," povedal starosta Beluše Vladimír Vadrna. (NEKA) Stotožnil sa sním aj starosta Lednice Milan Barka (ĽS-HZDS). „Pribudla nám byrokracia a výdavky. Máme umiestneného dôchodcu vzariadení a on nemá dostatočný príjem. Preto obec musí poplatky za neho doplácať," dodal Barka.
Posledná požiadavka sa týkala zákona o sociálnych službách, ktorý obce veľmi zaťažuje. Podľa starostov je v praxi nevykonateľný a likvidačný v rámci rozpočtu jednotlivých miest.