Hoci počasie počas týždňa pred štartom nebolo priaznivé, v sobotu okrem jedného mraku neustále svietilo slnko. Bohatý program začal cyklistickou jazdou rodín s deťmi na päťkilometrovej trati. Po nich odštartovali pretekári na 50 a 30 kilometrov dlhých tratiach. Členitá a zaujímavá trať viedla cez Udiču, Upohlav, Nimnicu, Viesku Bezdedov, Klieštinu, kde sa odbočovalo do cieľa kratšej trate, kým pretekári na dlhšom okruhu absolvovali ešte jedno kolo. Na päťdesiatke zvíťazil Bátora s viac ako dvojminútovým náskokom pred Považskobystričanmi Zemanom a Rehákom. Tridsaťkilometrovú trať najrýchlejšie prešiel Jozef Štefánik z Uhrov jazdiaci za Dohňany. „Od začiatku som spolupracoval s mladým Bratislavčanom Kučerom, súťažiacim medzi juniormi. Súper bol rýchlejší do kopca, ja zasa z kopca. Išlo sa nám dobre, pred nami bol ešte asi sedem kilometrov Fridrich z Tužiny, ktorý sa na lúke namiesto do lesa vydal hustou trávou a zablúdil, čo ho stálo víťazstvo a skončil tretí. Po lepšie zvládnutej technickej pasáži tesne pred cieľom som získal malý náskok, ktorý bol dostatočný,“ povedal v cieli šťastný víťaz.
Pekným spestrením pretekov boli súťaže najmenších cyklistov. Jazdilo sa v kategóriách malkáčov a veľkáčov, no výsledky neboli dôležité. Hlavné bolo absolvovať trať, k čomu im výdatne pomáhali rodičia a ostatní priaznivci. Všetci boli odmenení vecnými cenami, ktoré im odovzdával minister obrany a štartér pretekov Jaroslav Baška a vyhodnotená bola aj súťaž o najkrajšie štartovné číslo. Po pretekoch čakala pretekárov ešte bohatá tombola.
Okrem oceňovania najlepších pretekárov v jednotlivých kategóriách sa dostalo aj na bývalých cyklistov. „Prvý klub vznikol v roku 1936, ale až v roku 1966 som sa podujal na jeho znovuobnovenie. Hrával som hokej aj futbal, ale cyklistika bol šport, kde som bol zodpovedný za svoje výsledky sám, nie ako v kolektívnom športe. Preto som dal prednosť dvom kolesám. V Pov. Bystrici a okolí sa cyklistike darilo, o čom svedčí viacero úspešných cyklistov. Laco Rezák sa stal majstrom Slovenska v pretekoch do vrchu, mimoriadne perspektívnym bol Stanislav Gaňa, ktorý sa nominácie na OH do Moskvy nedočkal, pretože pri cestných pretekoch tragicky zahynul po zrážke s autobusom. Ďalším majstrom-nemajstrom bol Miroslav Fusko. Na slovenskom šampionáte v Trnave zdolal o polovicu kolesa domáceho pretekára, ale rozhodcovia ho označili ako druhého. Slovenské tituly na dráhe získal aj Briestenský a vrchárske dorastenec Jaroš. Nasledovala silná generácia, v ktorej boli Jarník, Miro, Molík či Šmehýl. Úspechy prišli aj v ďalších disciplínach. Pavol Zábojník sa stal majstrom Slovenska aj ČSSR v časovke, Ivan Melicher získal federálny titul v cyklokrose, ktorého prekonal Ján Žilovec, keď získal tituly v časovke, na dráhe aj v cyklokrose. Milan Dvorščík triumfoval na ceste aj na dráhe a k viacerým titulom pridal aj striebro z MS v Taliansku v cestných pretekoch jednotlivcov, čo mu vynieslo ocenenie najlepšieho športovca Slovenska. Po roku 1989 sláva bystrickej cyklistiky pomaly zhasínala. Zatiaľ posledným výborným pretekárom je Marián Valášek, ktorý je nielen majstrom Slovenska, ale aj Európy medzi veteránmi a bronzový z MS. Úspechov bolo veľa, ale dúfam, že sa nájdu pokračovatelia. Som rád, že tu vidím veľa mladých aj detí, ako s radosťou sadnú na bicykel a jazdia. Priznám sa, že všetci, čo majú radi dve kolesá, sú „moji“ ľudia,“ previedol nás krátko históriou Vojtech Kamenec, ktorý priniesol aj takmer štvrťstoročie staré diplomy Žilovca a Dvorščíka z dorasteneckého šampionátu. „Našiel som ich pri upratovaní garáže a som rád, že ich konečne odovzdám ich majiteľom.“ Dvorščík si na diplom bude musieť počkať, pretože v čase maratónu bol vo Švajčiarsku.
K cyklistike má blízko aj jeho manželka Vlasta. „Hoci som aktívne nepretekala, prešla som všetkými možnými funkciami. Od zapisovateľky, cez práčku, funkcionárku až rozhodkyňu a predsedkyňu oddielu. Cyklistika sa mi páči dodnes,“ dodala.
„S premiérou môžeme byť spokojní, verím, že spokojní boli aj pretekári. Snažili sme sa urobiť náročnú trať, kde by bolo všetko. Našli sa aj chybičky, ktorým sa v budúcnosti chceme vyhnúť. Stalo sa, že nám z trate ukradli farebné značenie, čo nebolo veľkým problémom. Horšie bolo, že si niekto dal prácu, pobral stužky a trať v jednom miesto preznačil, čím pomýlil niektorých pretekárov, ktorí do cieľa prišli z opačnej strany. Ďakujem všetkým čo nám pomohli a ak všetko dobre dopadne, o rok sa v Prosnom stretneme znova. Tristoštyridsaťdva pretekárov zo Slovenska, Čiech a Talianska je na prvý pokus pekné číslo,“ povedal riaditeľ pretekov Štefan Žilovec.
Výsledky:
Muži 15 – 39 rokov 50 km: 1. Bátora (Poprad), 2. Zeman, 3. Rehák (obaja FC team Pov. Bystrica).
Muži nad 40 rokov 50 km: 1. Herman (Ráječko), 2. Valášek (FC team Pov. Bystrica), 3. Mynár (Ondrejník).
Muži nad 50 rokov 50 km: 1. Petružela (Valaští bajkeři), 2. Michalec (ALVE MTB), 3. Štrenger (Turč. Teplice).
Ženy 50 km: 1. Vojtášová (B. Bystrica), 2. Španihelová (Stupné), 3. Filipová (Homo bikerus Pov. Bystrica).
Muži nad 100 kg 50 km: 1. Makuka (Mtbiker), 2. Žitník (Špirka team), 3. Paliesek (Púchov).
Juniori 30 km: 1. Kučera (Ski bike Sportmed Bratislava), 2. Kočkovský (Púchov), 3. Suchár (Topoľčany).
Muži 19 – 39 rokov 30 km: 1. Štefánik, 2. Baďura (obaja Dohňany), 3. Fridrich (Tužina).
Muži 40 – 49 rokov 30 km: 1. Drha (N. Dubnica), 2. Dano (Rock Machine), 3. Bulko (Rýchla rota).
Muži nad 50 rokov 30 km: 1. Baška (Dohňany), 2. Grom (Pravenec), 3. Michalec (ALVE MTB).
Ženy 15 – 39 rokov 30 km: 1. Labajová (Dohňany), 2. Šuleková (Piešťany), 3. Rondíková (H. Hričov).
Ženy nad 40 rokov 30 km: 1. Smatanová (Pov. Bystrica), 2. Zavadilová (Ondřejník), 3. Mihalová (Emsek Bike team).
Malkáči 1. ročník ZŠ 300 m: 1. Drga (Dubnica), 2. Fajth (Prosné), 3. Gabčová (Púchov).
Starší malkáči 2. ročník ZŠ 600 m: 1. L. Žilovec (Prosné), 2. Janíková (Borčice).
Veľkáči 3. ročník ZŠ 600 m: 1. N. Žilovec (Prosné), 2. Širo (Udiča), 3. Melicherík (D. Mariková).
Veľkáči 4. ročník ZŠ 600 m: 1. Polník (Klieština), 2. Valach (Hatné), 3. Gavalík (Klieština).⋌
⋌JOZEF ŠPROCHA