POVAŽSKÁ BYSTRICA. Starostovia obcí z celého okresu riešili na stretnutí problém, ktorý im vznikol uzatvorením skládky vo Sverepci. Zvýšia sa im poplatky za uskladnenie a odvoz. Vzhľadom k zníženému príjmu z podielových daní ich táto skutočnosť zaťaží.
Skládky skončili
S obcami, ktoré vyvážali komunálny odpad do Sverepca, mesto k sedemnástemu júlu ukončilo zmluvy. Zostalo na pleciach starostov, aby našli novú skládku, na ktorú by vozili odpad. Zostala im jediná možnosť, a to Dubnica nad Váhom. Pre starostov zmena znamená zvýšené náklady, s ktorými pri plánovaní rozpočtu na tento rok nepočítali.
Rôzne poplatky
Starostovia zistili, že každá obec má stanovené iné poplatky za odvoz komunálneho odpadu. To je jedna z vecí, ktoré chcú spoločne riešiť. „Je v kompetencii každej obce, aby si poplatky za komunálny odpad určila," povedal primátor Považskej Bystrice Miroslav Adame (SMER). „Teraz, keď budeme platiť viac za odvoz a uskladnenie na vzdialenejšiu skládku, poplatky budeme musieť zvýšiť," zhodli sa starostovia.
Starosta Záskalia Štefan Šaradín (ĽS-HZDS) navrhol zvýšenie poplatkov pre obyvateľov formou doplnku k všeobecne záväznému nariadeniu. Nariadenie však, čo sa týka poplatkov a daní, nie je podľa zákona možné v priebehu roka meniť. Starostovia uvažujú nad úvermi, ktorými zvýšené náklady pokryjú.
Nárast cien
Z piatich obcí vozia odpad na skládku do Mikšovej. Tých sa zvýšenie cien zatiaľ netýka. Je najbližšia zo všetkých možných, ale nových dodávateľov odpadu už neprijíma.
Obce, ktoré boli v združení skládky vo Sverepci, mali poplatky nižšie ako tie, ktoré do združenia nevstúpili. Teraz, pri nových zmluvách, majú všetci ceny rovnaké. Pre bývalých združovateľov je nárast poplatkov až trojnásobný. Pre ostatných predstavuje nárast asi päťdesiat percent. Ceny sa pre jednotlivé obce dostali na jednu úroveň. Rozdielne budú ceny za dopravu, kde je dôležitá kilometrová vzdialenosť na skládku.
Mali by separovať
Pri triedení odpadu by podľa starostu Hornej Marikovej Pavla Paceka (ĽS-HZDS) obec na vývoze ušetrila. „Separovaním by sa nám znížili náklady na vývoz a kontajnery. Ľudia dávajú do popolníc drevo, ktoré by mohli doma spáliť," povedal Pacek.
Obce sa postupne zbavujú veľkokapacitných kontajnerov. „Museli sme kontajner strážiť, aby nám ľudia do neho nehádzali to, čo tam nepatrí," posťažoval sa starosta Ďurďového Pavol Janík. „My sme veľká obec a máme štrnásť kontajnerov. Nemôžeme všetky ustrážiť," doplnil starosta Papradna Štefan Hatajčík (NEKA).