Pozorovanie meteorických rojov, ale i iných nebeských telies a ich fotografické zdokumentovanie boli hlavnými cieľmi meteorologickej Expedície Perzeidy 2009.
VRCHTEPLÁ. Dnešným nočným pozorovaním končí v obci Vrchteplá v Považskobystrickom okrese. Už 22. ročník expedície zorganizoval Astronomický krúžok Juraja Bardyho v Plevníku-Drienovom v spolupráci s Považským osvetovým strediskom a zúčastnilo sa na nej viac ako 30 profesionálnych i amatérskych astronómov zo Slovenskej a Českej republiky.
Svetelné úkazy
"Okrem samotného pozorovania meteorov bola expedícia zameraná na kométy, ktoré sú momentálne na oblohe tri. Najmä najjasnejšia z nich - Christensen, bola hlavným objektom nášho pozorovania. Meteorický roj Perzeidy však nesúvisí s Christensenom, ale s kométou Swift-Tuttle. Perzeidy sú úlomky z tejto kométy, ktoré sa po preniknutí do atmosféry zahrievajú a svetelný úkaz na oblohe je meteor," povedal šéf Astronomického krúžku Juraja Bardyho v Plevníku Marian Mičúch s tým, že Perzeidy sú viditeľné každý rok od polovice júla a maximum majú 12. augusta.
Súčasťou expedície bol podľa neho aj cyklus prednášok profesionálnych astronómov. "O svoje skúsenosti z astronómie sa s účastníkmi expedície podelili predseda sekcie medziplanetárnej hmoty v Brne Ivo Míček a riaditeľ Žilinskej hvezdárne Miroslav Znášik. Ten pri príležitosti Medzinárodného roka astronómie priniesol unikátnu repliku ďalekohľadu, ktorým Galileo Galilei v roku 1609 prvýkrát sledoval nebeské telesá," doplnil Mičúch.
Vypli lampy
Výsledky týždňových pozorovaní spolu s fotodokumentáciou spracujú podľa Mičúcha čerství absolventi Katedry astronómie pražskej Karlovej univerzity, ktorí si rovnako unikátnu expedíciu nenechali ujsť. Z 22 ročníkov sa na kopci nad Vrchteplou konal už jedenásty.
"Dôvodom je fakt, že pahorok nad Vrchteplou má na pozorovanie nočnej oblohy najlepšie podmienky v okolí. Je tam výborný prístup, dostatok priestoru, no najmä tam nie sú turbulencie a svetelné znečistenie oblohy je minimálne," skonštatoval Mičúch s tým, že starosta obce dal kvôli expedícii vypnúť dve lampy verejného osvetlenia, ktoré rušili pozorovania.