ton Lagíň.
Snažia sa hospodáriť ekonomicky, ale nie všetky výdavky sa dajú obmedziť. Podľa starostu je prvoradé zaplatiť energie, zamestnancov, vývoz odpadu a zimnú údržbu.
Starosta počíta tento rok s výmenou okien na budove materskej školy. Počas prázdnin vybudujú nový chodník od školy a chodník pri zdravotnom stredisku. O tom, či zrealizujú väčšie investície, rozhodne hospodársky výsledok.
Verejná kanalizácia
Kanalizáciu začali v obci budovať v roku 2005. V rámci veľkého projektu hlavný kanalizačný zberač vybudovala Považská vodárenská spoločnosť v okolí hlavnej cesty a celý kanalizačný systém sa napája na systém Považskej Bystrice. „Základný projekt neporiešil územne celú obec, preto sme museli niektoré ulice doprojektovať,“ hovorí starosta. Napojené nie sú domy, ktoré sú neobývané, alebo tie domy, ktoré majú vlastné čističky odpadových vôd. Budovanie hlavného zberača je financované z predstupových fondov ISPA a terajšie projekty na určité úseky hradia z fondov Európskej únie. „V minulom roku sme boli úspešní, tento rok sme od environmentálneho fondu zatiaľ finančné prostriedky nedostali,“ dodáva starosta.
Pre obec je budovanie kanalizačného systému prínosom v tom, že nie sú nútení vynakladať finančné prostriedky na budovanie čističiek odpadových vôd. „Tým, že sme napojení na hlavný systém, nemáme starosť o prevádzku a funkčnosť celého systému,“ hovorí Anton Lagíň.
„Ulice sa po výkopových prá- cach snažíme dostať do pôvodného stavu čo najskôr a v súčasnosti nemáme rozkopané nič,“ dodáva starosta.
Kam s odpadom
Po uzatvorení skládky vo Sverepci museli predstavitelia obce riešiť vývoz komunálneho odpadu. „Uvažovali sme nad skládkami v Mikšovej a Rajci, ale tie majú časové obmedzenie ukladania odpadov, alebo šetria kapacity skládky pre potreby svojho regiónu,“ hovorí starosta. Obci zostala najbližšia možná lokalita, a to Dubnica nad Váhom. „Uzatvorili sme zmluvu na dobu neurčitú s tým, že počkáme, ktorá skládka bude v blízkosti našej obce,“ hovorí starosta.
Starosta predpokladá zvýšenie ceny za ukladanie odpadu, ale výrazne ju ovplyvní aj prepravné. Možnosť vybudovať regionálnu skládku v okolí nie je podľa starostu reálne, pretože obec sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti Strážovských vrchov. „V konečnom dôsledku som rád, že nám Dubnica umožnila odpad vyvážať, pretože si neviem predstaviť, ako by sme tento problém riešili,“ povedal Lagíň.
Vývoz hradí obec z rozpočtu, preto musí zvýšenie cien v najbližšom období zohľadniť. Pre ľudí to znamená od nového roka zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
Veľkokapacitné kontajnery
V areáli kultúrneho domu vyčlenili na kontajner miesto, kde môžu ľudia drobný odpad voziť. Veľkokapacitný kontajner slúži ľuďom na drobný stavebný odpad pri rekonštrukcii rodinných domov, odpad zo záhrad, či pivníc.
Doteraz bol kontajner voľne prístupný. „Vzhľadom na to, že tam obyvatelia nosili odpad, ktorý tam nepatrí, zabezpečili sme prístup k nemu vo vyhradenom čase za prítomnosti pracovníka obce,“ dodáva starosta. Ich umiestňovaním sa snažia zabrániť nelegálnym skládkam.
Náklady na likvidáciu hradí obec. Iné je to v prípade, keď kontajner potrebuje obyvateľ a robí rozsiahle úpravy, v tom prípade si pristavenie a odvoz hradí každý sám.
Drobné obecné služby
Aktivačné práce uskutočňujú šiesti nezamestnaní obyvatelia. Pracujú štyri hodiny denne. Kosia trávu, prípadne pomáhajú s menšími betonárskymi prácami. Robia drobné úpravy okolia, pomáhajú pri triedení odpadov a v zimnom období robia posyp uličiek, kde sa nedostane technika. „Pre obec je ich činnosť veľkým prínosom,“ vraví Lagíň.
Plánované aktivity
Počas letných prázdnin vybudujú nový chodník od základnej školy až po križovatku smerom do Bodinej. Rozšíria plynofikáciu v obci do nových častí, kde pribúda individuálna bytová výstavba. V súčasnosti prebieha rozšírenie miestneho telefónneho rozvodu.