POVAŽSKÁ BYSTRICA. Od vykurovacej sezóny 2010/2011 by malo byť teplo v bytoch zabezpečované z paroplynovej elektrárne. Pre obyvateľov mesta by to v trojizbovom byte malo priniesť ročnú úsporu viac ako 120 eur. Túto sumu investor po dohode s mestom garantuje na päť rokov.
S realizáciou projektu začali investori Pov Byt a Tepláreň už v minulom roku modernizáciou rozvodov, ukončený by mal byť v roku 2011. Predpokladaná výška investície je viac ako 70 miliónov eur.
V súlade s koncepciou
Modernizácia centrálneho zásobovania tepla je v súlade s koncepciou tepelného hospodárstva mesta, ktorá predpokladá centrálny zdroj vykurovania. Nová paroplynová elektráreň s doplnkovým kotlom na biomasu bude vybudovaná v priestoroch súčasnej Teplárne v areáli býva- lých Považských strojární.
„Celý projekt je rozdelený do dvoch etáp. V prvej je vybudovanie nového zdroja, v druhej modernizácia rozvodov tepla a vybudovanie kompaktných odo-vzdávacích staníc,“ povedal Pavol Bero, konateľ Pov Bytu. Nový zdroj znamená odstavenie dvoch lokálnych kotolní na sídlisku Rozkvet a jednej na sídlisku SNP. Rokujú aj s OSBD, ktorý je ďalším výrobcom tepla v meste.
Paroplynový cyklus by mal byť podľa Bera v prevádzke vo vykurovacej sezóne 2010/2011. Viac ako 70-miliónovú investíciu chce investor financovať z úverov z exportných bánk.
Garantujú úspory
Nový spôsob vykurovania by mal byť pre konečného spotrebiteľa výhodný. „Výsledkom je centralizácia tepla, zníženie a stabilizácia jeho ceny. S mestom sme sa dohodli na znížení ceny o 15 percent, čo v prepočte znamená na trojizbový byť ročne 120 eur. Túto sumu garantujeme na päť rokov,“ doplnil Bero s tým, že ohroziť by ju mohli len hromadné odpájania od centrálneho vykurovania. Nový spôsob by mali obyvatelia pocítiť v kalkuláciách na rok 2011. Skončiť by mali byť aj odstávky od teplej vody. „Predpokladáme, že po vybudovaní nového zdroja, okrem prípadných havárií, by odstávky teplej vody počas leta nemali byť,“ dodal.
So spaľovňou zatiaľ neuvažujú
Doplnkovým zdrojom pri paro-plynovej elektrárni je kotol na biomasu. Viceprimátor Stanislav Haviar to víta. Podľa neho celkovú spotrebu biomasy sú schopné zabezpečiť aj Mestské lesy. Bero dodal, že s vybudovaním spaľovne na komunálny odpad zatiaľ neuvažujú. „Čakáme na definitívne vyjadrenie mesta, ako chce vyriešiť produkciu a uskladňovanie komunálneho odpadu. Teoreticky ho vieme zaradiť, podľa toho, ako sa mesto rozhodne,“ vysvetlil. Doplnil ho viceprimátor Haviar: „Mesto so spaľovňou komunálneho odpadu v tomto priestore nepočíta. So skládkou komunálneho odpadu sa počíta, ale ešte nie je určené, v ktorej lokalite bude.“ Obaja poznamenali, že nový spôsob vykurovania bude oveľa ekologickejší ako súčasný na hnedé uhlie.
⋌VIERA ŽALUDKOVÁ