„Vperjóóóód!" zaznelo poľom neďaleko Hrona a Červená armáda v sobotu 25. júla opäť zaútočila na obranné postavenie Nemcov.
STARÝ TEKOV. Historickej rekonštrukcie bojov v Starom Tekove sa zúčastnili aj Považskobystričania. Jaroslav Talda a jeho chlapci Šimon a Patrik bojovali na strane Červenoarmejcov.
Taldovci sa vojenskej histórii venujú dlhší čas. Bojov o Hron sa zúčastnili tretí raz.
Záľubu prevzal od syna
Jaroslava Taldu k tejto záľube priviedol syn Šimon. „K vojenskej histórii nás vlastne priviedol Šimon, ktorý už ako 12-ročný začal zbierať rôzne militárie a svoj záujem preniesol aj na nás," povedal Talda otec. Prezradil, že záľube sa venujú už asi osem rokov a v Tekove sú tretí raz.
Taldovci sú členmi Klubu vojenskej histórie Dukliansky priesmyk Trenčín. „Bojovali" napríklad aj na Dargove či na Jankovom vŕšku. Pred 12-tisíc divákmi v Starom Tekove boli súčasťou Východného frontu, ktorému velil Dušan Hradecký, člen Klubu vojenskej histórie ARCO Jihlava - Brno.
„Po skromnejších začiatkoch môžem jednoznačne povedať, že Starý Tekov sa dostal v rámci ukážok historických bojov z druhej svetovej vojny na poprednú úroveň v rámci celej Európy," Hradecký. Môže porovnávať, pretože dobových bojov sa zúčastnil trebárs vo Francúzsku, Belgicku, Poľsku, Maďarsku aj v Rusku. No a tento major v zálohe (slúžil aj v Martine) velil zároveň v Tekove v uniforme majora Červenej armády celému sovietskemu útoku.
Záštitu nad podujatím mali minister obrany Jaroslav Baška a premiér Róbert Fico.
Chcú zachrániť bunker na Šibeničnom vŕšku
Rodina Taldovcov sa nevenuje len historickým bojom. Najmä otec Jaroslav má aj iné zámery. V rámci svojich aktivít by chcel zachrániť v Považskej Bystrici bunker na Šibeničnom vŕšku. „Rokujem s mestom aj s diaľničnou spoločnosťou, pretože bunker sa nachádza kúsok od diaľnice. Bol síce vybudovaný až po vojne a mal slúžiť na ochranu Považských strojární, ale tak či tak by bolo dobré, aby ostal zachovaný ako pamätník vtedajších čias," dodal Jaroslav.