POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na mestskom úrade sa zhromažďujú žiadosti z celého Považskobystrického okresu. Záujem je hlavne zo strany správcov bytových domov a bytových spoločenstiev.
Majitelia rodinných domov si zatiaľ nepodali ani jednu žiadosť. Podmienky pri prideľovanie štátneho úveru na obnovu domov a zateplenie sa menia, čo ľudí odrádza.
Záujem je len z mesta
Podmienky sú pravdepodobne lepšie nastavené pre bytové domy, lebo na zateplenie rodinného domu sa neobjavila na mestskom úrade zatiaľ žiadna žiadosť.
„Za takmer mesiac, čo to funguje, prišlo sedem žiadostí na zateplenie bytových domov. Ide o bytovky v Považskej Bystrici na sídliskách SNP, Stred, Rozkvet, z Pribinovej a Tatranskej ulice a zo Zakvašova. Záujem však majú aj ďalší, onedlho by sme mali dostať ďalších päť. Žiadosti o zateplenie rodinných domov zatiaľ nemáme," hovorí Viera Zboranová z mestského úradu.
Čas sa kráti
So žiadosťami sa treba podľa Zboranovej poponáhľať. „Ide o jednorazovú akciu, nie o bežné financovanie v rámci ŠFRB, preto treba reagovať rýchlo. Prostriedky sa prideľujú vo forme bezúročného úveru na dobu 15 rokov. Môže byť poskytnutý maximálne do výšky 50 eur na meter štvorcový zatepľovanej plochy pri rodinnom dome a 80 eur na meter štvorcový pri bytovom dome," dopĺňa Zboranová.
Vyhodnocuje mestský úrad
Mestský úrad by mal projekt zateplenia, ktorý musí byť súčasťou žiadosti, vyhodnotiť do desiatich dní. Potom ho pošle Štátny fond rozvoja bývania. Ten má o jednotlivých žiadostiach rozhodovať podľa poradia doručenia do 60 dní.
Žiadateľ musí okrem žiadosti a projektu doložiť aj tepelno-technický posudok stavby, kolaudačné rozhodnutie na užívanie obytného objektu vydané pred rokom 1989, preukázanie schopnosti splácania úveru a tiež spôsob ručenia
„Stavebné povolenie pri žiadosti o zateplenie náš úrad pre urýchlenie vybavovania nevyžaduje. Stačí ohláška stavebnému úradu," konkretizuje podmienky Zboranová.
Nové peniaze, nové pravidlá
Záujem o zatepľovanie, ako aj obnovu bytových domov, je. Podmienky pre pridelenie peňazí zo ŠFRB sa však neustále menia, čo spôsobuje problémy pri kompletizácii agendy pri vybavovaní štátnych úverov a majiteľov bytov uvádza do stavu neistoty pri zaisťovaní pomoci zo strany štátu.
„Už sme podávali jednu žiadosť, aby sme si zateplili panelák a opravili, čo treba. Ale neušlo sa na nás. Teraz sú nové peniaze, ale podmienky sa pre zmenu zákona menili. Mohlo to ísť po starom, vybavovalo by sa ľahšie, lebo teraz treba niektoré veci robiť nanovo. Neviem, či sa oplatí, pustiť sa do toho znovu," hovorí jeden z obyvateľov bytovky na sídlisku Stred.
Podľa pôvodného zákona o ŠFRB sa dávali žiadosti s tým, že poskytnutá pôžička mohla byť do výšky 80 percent a splácať by sa malo 20 rokov a úročenie jedným percentom. Naviac sa mohli robiť aj nejaké prerábky v domoch, ktoré teraz už nie sú možné.
Zmenené podmienky
Novela zákona o ŠFRB podmienky zmenila. „Bolo dobré, že vláda sa rozhodla po vyčerpaní financií pre nový vládny program na zatepľovanie. Horšie už bolo, že sa zmenili pravidlá. My sme tlačili na to, aby sa dve miliardy uvoľnené na vládny program rozdelili na projekty, ktoré vyhovovali podľa starého zákona o ŠFRB. Vymysleli sa však nové pravidlá," hovorí výrobno-technický námestník Okresného stavebného bytového družstva (OSBD) Dušan Melioris.
Zmena podmienok spôsobila, že mnohé doklady, ktoré musia súčasťou žiadosti o úver zo ŠFRB, sa museli vybavovať nanovo.
Záväzný prísľub o ručení
Úver je síce bezúročný, pri predkladaní žiadosti o štátny úver však treba na mestskom úrade doložiť spôsob ručenia. A prísľub o ručení žiadna banková inštitúcia nerobí zadarmo. Naviac, aj tu dochádzalo k zmenám. V januári ešte údajne stačil nezáväzný prísľub o ručení, neskôr už bolo treba záväzný.
Pripraviť tak kompletnú dokumentáciu pri predkladaní žiadosti o úver zo ŠFRB je administratívne dosť náročné. To mnohých záujemcov o čerpanie odrádza. Nemajú totiž žiadnu istotu, že keď absolvujú administratívnu tortúru s množstvom zmien, peniaze nakoniec na obnovu svojho bytového domu získajú.