Brány kúpalísk sa otvorili od 15. júna. Aby boli pre kúpajúcich sa bezpečné, ich kvalitu pravidelne kontrolujú hygienici.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. „Oficiálne o otvorenie v tejto sezóne požiadali Považská Bystrica, Púchov, Košeca, Lednické Rovne a Dubnica nad Váhom," hovorí Zuzana Bačíková z regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Hygienici kontrolujú kvalitu kúpalísk aj počas sezóny. Podľa súčasnej legislatívy môžu prevádzkovateľom za zistené nedostatky dať pokutu, prípadne vydať pokyn na zatvorenie kúpaliska.
Kvalita je v norme
Pred otvorením kúpaliska musí prevádzkovateľ zdokladovať kvalitu a zdroj vody. „Z posledných období vieme, kto a aký zdroj používa, aká je ich kvalita, kto je napojený na aký vodovod či studňu," hovorí Bačíková. Kvalitu sledujú aj pracovníci v úpravovniach vôd, ktorí majú príslušné skúšky.
Avšak nielen voda je v centre pozornosti hygienikov. „Ide v podstate o väčšinu areálu, počnúc sprchami, toaletami a končiac kúpaliskami. Tento rok sme našli menšie nedostatky v Dubnici nad Váhom, no vyriešili sa na mieste," tvrdí hygienička. To potvrdil aj hlavný hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný. „V Dubnici nad Váhom boli zistené nedostatky, v dôsledku čoho bola prevádzkovateľovi uložená bloková pokuta," povedal Rovný.
Bez prírodných kúpalísk
V regióne nie sú oficiálne žiadne prírodné kúpaliská. „Ani jedna takáto lokalita nespĺňa kritériá pre vyhlásenie prírodnej kúpacej oblasti v zmysle súčasnej legislatívy. Preto vzorky z nich neodoberáme," vysvetlila Zuzana Bačíková. Zároveň upozornila, že ľudia, ktorí sa chodia kúpať na neznáme plochy, sa vystavujú rôznym zdravotným rizikám.
Informácie sú na internete
Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku je možné nájsť na webovej stránke úradu verejného zdravotníctva. Správy sú k dispozícii každý týždeň, databáza je aktualizovaná vždy vo štvrtok.