Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Krojovaní Slováci boli ozdobou Tour de France

Cyklisti z Považskej Bystrice sa zúčastnili na svetoznámych pretekoch Tour de France, kde ich vďaka slovenským krojom a povzbudzovaniu všetci poznali. Netradične nám ich približíl denník Daniela Žilovca.

Spoločná fotografia z nezabudnuteľného týždňa na alpských etapách Tour de France.Spoločná fotografia z nezabudnuteľného týždňa na alpských etapách Tour de France. (Zdroj: MARCEL)

FRANCÚZSKO. Týždeň v blízkosti peletónu bol pre všetkých obrovským zážitkom.

Sedem statočných

17. júla. Vyrážame z Podhoria pri Beluši, na tachometri je 6960 km. Janko Bednárik nám zaželal šťastnú cestu so susedom Ferom, čo mu pokosil záhradu a dal nám do cesty "trochu" vína a dáku slivovicu.

Dnešný deň bol na 96. TdF upršaný a pelotón prešiel prvé alpské stúpania. Pre slovenskú cyklistiku to bol opäť vynikajúci deň. Náš cyklista Peter Velits doviedol do cieľa pelotón a vybojoval 5. priečku. Takýto úspech sa mu podaril po druhý krát na tohtoročnej TdF. Peter dnes dokázal prešpurtovať jedného z najlepších špurtérov sveta, nóra Thora Hushovda. Uvidíme, či mu na pódium pomôže naše povzbudzovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

V Bratislave nakladáme siedmeho účastníka zájazdu Jantena s jeho červenou DeRossou. Dnes má narodeniny a my mu prajeme všetko len to naj a hlavne zdravie. Ešte pred polnocou opúšťame Slovensko a mierime do Švajčiarskeho Verbier. Tu bude v náročnom stúpaní nedeľný dojazd. My veríme, že nielen naším povzbudením sa Peter Velits posunie vyššie v celkovom poradí TdF.

Základný tábor

18. júla. Cestujeme. Trocha sme si pospali na rakúskom území. Pokračujeme cez Lichtenštajnsko. Pozeráme ako vyzerá Švajčiarsko, stúpame autom na prvú dvojtisícovku Oberaupass, na jej vrchole nás trocha prekvapila teplota +1°C a 5 cm čerstvého snehu. Pri stúpaní na Furkapass 2300 m obdivujeme umiestnenie golfového ihriska a ďakujeme cestárom, že ohrnuli a my zvládame stúpanie i na letných gumách.

Skryť Vypnúť reklamu

Teplota +1°C a 30 cm čerstvého snehu. Prichádzame pod známe lyžiarske stredisko a miesto cieľa nedeľnej etapy Verbier. Naše fanclub vozidlo stúpa alpskými serpentínami s vlajúcou zástavou a tichým oznámením príchodu slovenských fanúšikov fandiacich nášmu Petrovi Velitsovi. Tábor rozkladáme 7 km pred cieľom. Dnes vyhral rus Ivanov a Peter prišiel v hlavom poli.

Najoriginálnejší fanúšikovia

19. júla. Tábor je umiestnený v centre diania. Niečo jeme a vyrážame na kolách skúsiť si posledných 30 km a záverečné stúpanie v tesnej blízkosti tábora na Verbier Atmosféra na TdF je úžasná. Vychádzame ostrými serpentínami v našich teamových dresoch FC Team. Traja z nás sa obliekajú do pravých slovenských krojov, typických pre Považie a začína sa povzbudzovaním húfov cyklistov. Prechádzajú alegorické vozidlá a ich reakcií vidieť, že patríme k najoriginálnejším divákom TdF.

Skryť Vypnúť reklamu

Všíma si nás i vozidlo Eurosportu, ktoré zastavuje, cúva a vyťahujú sa kamery a mikrofón. Reportér je očividne očarený naším prístupom, robí s nami krátky rozhovor. A tiež ako my verí, že sa Peter posunie v celkovom poradí. A už je to tu, prichádzajú , sú to euforické pocity, atmosféra je úžasná a všetky tie známe hviezdy prechádzajú priamo popri nás. V tomto športe je jednou z výhod, že športovec je v blízkosti diváka, priam na dotyk.

Peter popri nás prechádza so všetkými favoritmi, do cieľa prichádza na 18. mieste a posúva sa v celkovom poradí na 23. miesto. Naše povzbudzovanie bolo mohutné a v tom zástupe tlačiacich sa ľudí nás videl i Peter. „Bolo neuveriteľné, že pri stúpaní sa spomedzi divákov vynorili traja Slováci v krojoch a ja som vedel, že mám veľkú podporu". Spať sme išli skoro.

Jožko nastupoval hviezdam

20. júla. Dnes ideme po trase 16. etapy na kolách od miesta štartu Martigny cez najvyšší bod tohtoročnej TdF, kopec Sant Bernard. V itinerári sa uvádza, že stúpanie má 24,6 km, ale predchádza mu ešte 15 km príprava, čo sa už samotné dalo považovať za slušné stúpanie. Teplota je okolo +30°C. V stúpaní sa za nami prihnali traja jazdci teamu Liquigasu, Franco Pellizoti, najlepší vrchár tohtoročnej TdF, Roman Kreuziger, český jazdec bojujúci o umiestnenie v prvej desiatke a ďalší jazdec.

Na TdF je dnes voľný deň a my máme možnosť absolvovať toto stúpanie s jednými z najlepších jazdcov sveta. Väčšina z nás však tomuto rýchlemu tempu nestačí a po chvíli máme možnosť vidieť i ďalších skvelých jazdcov stajne Garmin s Wigginsom, tretím mužom celkového poradia a najväčším prekvapením tohtoročnej TdF. Posledných 6 km je skutočne ostrých, teplota v tuneloch je 15°C.

Jožko sa stále drží Pellizotiho a Kreuzigera a v závere im dokonca nastupuje. Je to veľká chvíľa pre malého chlapca z malých Uhrov! Zaslúžil si ju. Chcelo to veľa vytrvalosti a húževnatosti. Po nie krátkom čase prichádzame i ostatní do výšky 2 476 m. Prezliekame sa a užívame si krásny alpský zjazd prenasledovaní naším fanclub vozidlom a to už sme vlastne v Taliansku.

Prechádzame mestom Aosta, teplota sa vyšplhala na neuveriteľných 34 °C. A opäť stúpame na tzv. Malý Bernard. Vystúpali sme do mesta La Thule 1 465 m, kde zastavujeme a po nájdení vhodného miesta rozkladáme táborisko, sprcha, večera a končí sa deň, ktorý bol voľným na TdF a my dúfame, že Peter si oddýchol pred náročnou etapou.

Stretnutie s Velitsovcami

21. júla. Vstávame skoro, presúvame naše táborisko vyššie, do nadmorskej výšky 2 000 m, čo je asi3 km pod vrcholom druhého kopca dnešného dňa. Varíme raňajky, píšeme nápisy na cestu, rozkladáme vlajky, otvárame šampus a prijímam gratulácie. Mám meniny. Naša skupina sa rozrastá, prichádza pani Zuzana s manželom a ešte dvoma fotografmi. Obliekame sa do národných krojov a povzbudzujeme okoloidúcich. Je príjemné, že zo Slovenska tu nie sme sami, prechádza viacero slovenských skupín.

Prichádzajú i Velitsovci starší, Tibor a Laco, voláme s Bakalářom na Eurosporte, pre divákov Števko zahrá na fujare. Od Petrovho otca sa dozvedáme, že Peter ide v prvej skupine 12-tich jazdcov, čo zvyšuje jeho šance na celkový postup. Na najvyšší bod TdF ako prvý prichádza Franco Pellizoti, ten ktorého pri včerajšom tréningu náš Jožko predstihol. Okolo nás sa premiestňujú alegorické vozidlá, vyhadzujúce reklamné predmety a množstvo reportérskych vozidiel, fotiacich si slovenských krojovaných junákov.

A už je to tu, prichádzajú. Prvá skupina je mierne natiahnutá, v jej závere okolo nás prechádza Peter Velits. Výraz jeho tváre hovorí o náročnosti týchto pretekov. Jemne nám kývne hlavou a mizne za ďalšou strmou zákrutou. Blížia sa favoriti a práve pri nás zaútočil Lance Armstrong, je to zážitok, Lance je hviezda a právom, je i veľkým bojovníkom proti rakovine, ktorú sám prekonal. Idú ďalší a ďalší, vyhráva španiel Astarloza, náš Peter sa v celkovom poradí posúva na 21. miesto a je krok od najlepšej dvadsiatky! My balíme a opäť sa presúvame na zajtrajšiu kráľovskú etapu. Mierime na Col de Columbier, piaty kopec 17. etapy. Ešte red polnocou prichádzame do Le Reposoir.

Stotisíc divákov

22. júla. Vstávame skoro, obliekame sa na kolá, kroje s trochou proviantu balíme do batoha, vošli i krpce a na batoh fujara. Batoh berie Janči, náš vodič, ktorý štartuje skúter a odchádzame si skúsiť na vlastných nohách posledné stúpanie, počas ktorého nás zastihli dve búrky. Toto stúpanie je citeľne strmšie ako tie, ktoré sme išli predchádzajúce dni.

Nachádzame vhodné miesto, 1,05 km pod vrcholom, rozkladáme vynesené veci, obliekame kroje, rozkladáme oheň a pri fujare opekáme slovenskú slaninu na alpskom dreve. Pridáva sa partia zo včera a ešte sa pridáva i majiteľ CK Dohňany s rodinou. Nalietavajúce vrtuľníky sú znakom, že sa blížia najlepší, a sú tu. Je to vedúci muž celkového poradia Alberto Contador spolu s bratmi Schleckovcami, Andym a Frankom.

Prichádza ďalšia skupinka Lance Armstrong spolu s Nibalim a Wigginsom a prechádzajú ďalší a ďalší a uteká čas. Na jazdcoch je vidieť nielen stopy po búrkach, ale hlavne strhané tváre, poznačené obrovskou únavou. So stratou takmer 30 minút prichádza pelotón a v ňom vidíme Petra, ktorý dnes proste viac nemohol. Povzbudzujeme a Peter nás zdraví. Prepadá sa na 36. miesto so stratou 40 minút na Alberta Contadora, etapu vyhráva Frank Schleck a Schleckovci sú hrdinovia dnešnej etapy.

My odchádzame na bicykloch cez cieľové mestečko, kde máme možnosť vidieť zápchy na bicykloch, húfy ľudí sú obrovské. Je to niekoľko stotisíc ľudí. Smerujeme do Anesy, kde sa zajtra ide ďalšia etapa. Je to časovka jednotlivcov na 42 km okolo jazera. Pri jazere nachádzame miesto na rozloženie tábora a čakáme na naše fanclub vozidlo. Večeriame pizzu z miestneho obchodu a rozbaľujeme spacáky. Nočné kúpanie v jazere je fajn, jedno pivo a dobrú noc.

Chytanie stanu

23. júla. V noci nás prebudili výkriky vodiča Janka „Držte stan!" Žiadny poplach sa nekonal, to bol iba výkrik zo sna, zato hlasný. Nadránom nás ešte trocha ruší Notárov hlasný spánok, ale dá sa. O siedmej si beriem čerstvú tlač z prechádzajúceho vozidla sponzorov TdF. Máme možnosť pozrieť si úplne výsledky včerajšej etapy ako i celkové umiestnenia.

Dnes nás čaká dlhý deň. Prvý jazdec štartuje o 11:00 a posledný, španiel Alberto Contador štartuje pred 17:00. Štartová listina na časovke je podľa celkového poradia jazdcov, posledný štartuje prvý a prvý posledný. Zdvíha sa vietor, Števko hovorí, aby sme pobalili stan, má z nás najväčšie skúsenosti s trávením času vo voľnej prírode. Nepočúvli sme. Prichádzajú alegorické vozidlá, vyhadzujú reklamné predmety.

Ale čo to? Nárazový vietor. Náš stan letí. Nie síce ďaleko, ale i s vecami. Škody nie sú dramatické, nikto zranený, v okolí poškodený iba susedný stan a my máme na najbližšie dve hodiny o činnosť postarané. Štartujú, my sa presúvame k miestu štartu. Máme možnosť vidieť všetkých jazdcov jednotlivo, na špičkových časovkárskych špeciáloch. Prechádzame celou trasou dnešnej etapy, stretávame i starších Velitsovcov, Tibora a Laca. Pýtame sa na včerajší deň a tak.

Náš Peter Velits dnes v náročnej časovke končí v elitnej tridsiatke. Je opäť v excelentnej forme. Časovku vyhráva Alberto Contador, ktorý poráža i také časovkárske eso, akým je švajčiar Fabian Cancelara a upevňuje si tým svoju pozíciu vedúceho muža TdF. Večer, plávanie v jazere, pizza a spánok.

Návrat domov

24. júla. Ráno balíme a cestujeme cez francúzske Albertville a dlho cez severné Taliansko, cez Rakúsko domov. Na TdF dnes vyhráva v tomto ročníku už svoju piatu etapu Mark Cavendish z teamu Columbia - HTC. Peter prichádza v pelotóne na 33. mieste. Je to i jeho celkové umiestnenie. Večer naše fanclub vozidlo už prichádza domov, má už 10.040 km. V sobotnej ťažkej etape s dojazdom na legendárny Mont Ventoux si Peter opäť výborne počína a do cieľa prichádza na 24. mieste a v celkovom poradí sa posúva na 32. miesto. Jeho celkové 32. umiestnenie je historicky najlepším pre slovenského pretekára.

Gratulácia Petrovi

29. júla. V podvečer sa stretávame so slovenskou cyklistickou hviezdou Petrom Velitsom. Za Finančné centrum Team sme sa mu poďakovali za jeho vystúpenie na TdF a pogratulovali k úspechom, ktoré tam dosiahol. Rozprávame sa o jeho pocitoch a zážitkoch 96. ročníka TdF. Peter je fajn pohodový mladý chalan. Podpisuje náš tímový dres a svoje fotografie, ešte zopár spoločných fotografií a rozlúčka.

Je nedeľa, dnes sa končí TdF, ktorá bola tento rok výnimočná. Na TdF sa vrátil Lance Armstrong, trať bola veľmi náročná, pribúda záujem médií a divákov a Slovák Peter Velits bojoval o umiestnenie v Top 20. Celkovým víťazom sa stal Alberto Contador. Peter Velits je na 32. mieste a zajtra odlieta domov. Dohodli sme sa, že po návrate si nájde čas na stretnutie s nami. Tešíme sa.

Viac fotografií na Press foto.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 266
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 488
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 736
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 971
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 910
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 633
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 815
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 732
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 593
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 8 925
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Pastorek: Z Rakúska do Streženíc+ JEDENÁSTKA JESENE ŠIESTEJ LIGY a AKO HLASOVALI TRÉNERI

Strelcom v šiestej lige kraľuje s dvanástimi presnými zásahmi MIROSLAV PASTOREK (30) zo Streženíc.

Miroslav Pastorek.

Pre celoplošné testovanie vytvoria 19 odberových miest

Dubnická radnica vyčlenila na celoplošné testovanie 19 odberových miest.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.

V Púchove vyčlenili na plošné testovanie 13 odberných miest

V Púchove vyčlenila radnica na celoplošné testovanie 13 špeciálnych odberových miest. Po terénnom prieskume ich schválili zástupcovia Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici.

V Kultúrnom dome v Zuberci dnes vytvorili dve odberové miesta.

Pribudlo 901 prípadov, najviac z nich v Trenčianskom kraji

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 ľudí pozitívne testovaných na nový typ koronavírusu.

Celoplošné testovanie na Covid-19 v Bratislave.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Už ste čítali?