Staré „osvedčené" postupy prvej pomoci po uhryznutí vretenicou už lekári neodporúčajú aplikovať. Staré osvedčené metódy prvej pomoci so zaškrtením miesta nad ranou, jej narezaním, vysávaním ústami, vypaľovaním už sa dnes neodporúčajú.
Rýchly odvoz a sérum
„Postihnutého treba upokojiť, zabezpečiť, aby sa čo najmenej hýbal, znehybniť mu postih-nuté miesto, dávať mu veľa piť a urýchlene zabezpečiť odvoz do nemocnice," radí lekárka Blažena Cagáňová z Národného toxikologického informačného centra v Bratislave. Nebezpečnejšie sú uhryznutia pre deti, starších a chorých ľudí.
Sérum proti hadciemu jedu (antidotum) je povinná mať každá nemocničná lekáreň. „Ak by nebolo, máme v našom centre rezervnú zásobu," hovorí Cagáňová.
Poruchy zrážanlivosti krvi
Dospelý zdravý človek však po-dľa lekárky väčšinou zvláda stav aj bez podania antidota. „Aj jeho podanie prináša rôzne riziká. Dáva sa vtedy, ak sa liečba bez neho zvládnuť nedá," hovorí Cagáňová. Stav Pauly to pravdepodobne vyžadoval. Najčastejšie dochádza po uhryznutí podľa lekárky k poruchám zrážanlivosti krvi, ale zvyčajne to po čase odoznie.