POVAŽSKÁ BYSTRICA. Teplé počasie ťažko znášajú hlavne starší ľudia. Zhoršenie zdravotného stavu zaznamenávajú obvodní lekári hlavne u tých, ktorí trpia chorobami srdca, vysokým krvným tlakom či prekonali mozgovú príhodu.
Záchranári zaznamenávajú zvýšený počet výjazdov k týmto pacientom.
Problémy pre dehydratáciu
Záchranári sa stretávajú pri výjazdoch v letných mesiacoch často s prípadmi dehydratácií (odvodnenia organizmu).
„Starším ľuďom sa nechce prijímať tekutiny, podceňujú to, a majú potom problémy,“ hovorí lekár z rýchlej zdravotnej pomoci (RLP) v Považskej Bystrici Jozef Lényi.
S rovnakými problémami sa stretáva aj jeho kolega v Púchove. „Cítime, že je viac výjazdov, ako keď je chladnejšie počasie. V zvýšenej miere sa ohlasujú ľudia, ktorí majú problémy so srdcom a vysokým tlakom. Častejšie máme výjazdy aj k epileptikom,“ hovorí lekár Vladimír Hluchý z RLP v Púchove.
Nezodpovední pacienti
Mnohí ľudia sa však správajú počas horúčav maximálne nezodpovedne a lekári musia urobiť výjazd aj v takýchto prípadoch. „Nie je normálne, ak je vonku 35 stupňov a niekto vypije pol litra tvrdého alkoholu a vyberie sa do ulíc. Je jasné, že má potom problémy a my máme výjazd,“ sťažuje sa Jozef Lényi.
Výjazdy pre alkohol
Rovnako ako kolega z Považskej Bystrice uvádza aj lekár Vladimír Hluchý, že nadmieru majú v teplých letných mesiacoch zvýšený počet výjazdov k ľuďom, ktorí mali úraz či zdravotné problémy po požití alkoholu. Počas vysokých vonkajších teplôt sa jeho pôsobenie totiž násobí. Samozrejme, úhradu za takýto výjazd platíme všetci. Ten komu sa muselo pomáhať, nenesie za nezodpovedné správanie žiadnu zodpovednosť.
Horúčavy a starší ľudia
Počas horúčav je potrebné dodržiavať pitný režim, aby sme predchádzali prehriatiu organizmu. To je nebezpečné hlavne pre starších ľudí.
„Častejšie sa stretávame s tým, že ľudia prídu pre ťažkosti s dýchaním. Horúčavy majú nepriaznivý vplyv pri srdcovej aritmii a ak pacienti trpia inými chorobami srdca. Pri prehriatí organizmu sa zvyšuje tlak, srdce je veľmi zaťažené, rozbúši sa, človek sa nemôže nadýchnuť. Srdce býva dvojnásobne zaťažené, treba sa vyhýbať námahe, dlhšiemu pobytu na slnku, prehriatym miestnostiam,“ hovorí o najčastejších problémoch, s ktorými sa stretávajú na ambulancii počas horúcich letných dní obvodná lekárka z Domanižskej doliny Daniela Krišťáková.
Pozor na záchvaty
Pozor by si mali počas teplých dní dávať aj ľudia s epilepsiou, prípadne poúrazovými stavmi hlavy.
„Prehriatie môže u epileptikov veľmi rýchlo vyprovokovať záchvat. Musia byť veľmi opatrní, vyhýbať sa slnku, horúčavám, námahe. Samozrejme, absolútne nepripadá do úvahy alkohol,“ dodáva Daniela Krišťáková.
Ak sú ľudia náchylní na neu-rologické problémy, pobyt na slnku a pôsobenie horúčav môže vyprovokovať procesy, ktoré sú príčinou mozgovej príhody.
BERNADETTA PITOŇÁKOVÁ