BOLEŠOV: Obyvatelia majú problémy s dopravou od apríla tohto roku, kedy sa postupne začali zatvárať skládky komunálneho odpadu v Lednických Rovniach a vo Sverepci. Teraz sa rozhodli protestovať. Na štyridsať minút zablokovali cestu popri rodinných domoch, ktorých majitelia sa nechcú zmieriť so situáciou, ktorá nastala.
„Doteraz sme mali dohodu so spoločnosťou Marius Pedersen, ktorá vyváža odpad na neďaleký Luštek. Približne desiatka ich vozidiel chodievala denne na skládku, za čo nám firma vyviezla niekoľkokrát ročne veľkorozmerové kontajnery," hovorí starosta Marián Šimák.
Protest
Hoci sa dá dostať ku skládke aj inou cestou, vodiči využívajú najmä miestnu komunikáciu, ktorá vzdialenosť skracuje o šesť kilometrov. Poľnú cestu, ktorá vedie cez obec alebo cez Príles, používajú zriedka.
,,Chceme, aby sa cesta vybudovala tam, kde by nikomu autá neprekážali. Ide asi o päťsto metrov, hneď za mostom. Škoda, že sa to nedokončilo pri otvorení mosta, pretože teraz všetko jazdí po našej ulici, ktorá je predimenzovaná," skonštatoval František Ondraščin.
Strach o deti
Praskanie múrov na domoch je podľa občanov bežné, rovnako ako nezodpovedná jazda vodičov. „Jazdia po chodníku, meter od múru. Čo má potom robiť stena domu? Bojíme sa pomaly vyjsť z vlastnej bránky," skonštatovali manželia Opatíkovci.
„Deti chodia iba so mnou a po chodníku. Aj tak nie sme v bezpečí, občas sa musíme nalepiť na plot. Chodiť po tejto ulici je veľmi nebezpečné. Od rána burácajú autá, ktoré pôsobia hluk aj rýchlou jazdou a prechodom cez spomaľovače, ktoré nepomáhajú. Padajú z nich smeti, je tu mnoho prachu, čo je nepríjemné. Počas desiatich minút som narátala sedem veľkých smetiarskych áut. Jazdia najčastejšie ráno a na poludnie. Moje deti sa hrať na ulicu nechodia," povedala Erika Rácová.
„Mám strach, stalo sa, že dieťa z ulice takmer zrazilo auto, keď ho vytlačilo z cesty," tvrdila Ivana Kuriačková, ktorej syn Mário sa priznal, že sa na ulici občas bojí.
Petícia nezabrala
Vozidiel pribudlo a podľa slov občanov sú to stovky áut, ktoré ulicou prejdú denne. „Je to neznesiteľné," tvrdia svorne občania. Tí spísali najskôr petíciu, no podľa nich nezabrala, a tak pristúpili v stredu k tomuto kroku.
„Dúfame, že si nás niekto všimne. Chceme dať všetkým na vedomie, že takýto spôsob života nám nevyhovuje. Protest a zablokovanie cesty sme oznámili na obecný úrad. Zdá sa však, akoby niekto vývozcov odpadu na akciu upozornil, pretože tí zatiaľ ulicou neprešli," skonštatoval jeden z iniciátorov akcie a zároveň poslanec obecného úradu Martin Rác. Podľa jeho slov by mal úrad konať operatívnejšie.
Nahnevaní občania
To, že vodiči používajú komunikáciu, ktorá im cestu skráti, sa vedelo dávno. „Včera sme sa dohodli, že ani spoločnosť Marius Pedersen nebude používať túto ulicu, pokiaľ sa to nevyrieši," skonštatoval Šimák. Túto skutočnosť nám potvrdil aj Miroslav Ďuráči, riaditeľ trenčianskej pobočky.
„Je to pravda. Počkáme, až sa situácia upokojí, a všetko sa vyjasní. Za odvoz na skládku sú zodpovední dopravcovia, nie naša spoločnosť, oni si to riešia samostatne. My s nimi nekomunikujeme a od nás informáciu o zákaze vozenia touto ulicou nemajú. Je to na nich a obci " povedal Ďuráči.
Vodiči nechápali
Zablokovaná cesta znervózňovala najmä vodičov osobných motorových vozidiel, z ktorých jeden počastoval desiatky ľudí šťavnatými nadávkami, a druhý chcel prejsť dokonca nielen cez zábrany, ale snažil sa pretlačiť autom aj ľudí!
Počas akcie sa dve nákladné autá zastavili a dokonca vyhodili „smerovku", no keď videli, čo sa deje, pokračovali v jazde. My sme stretli autá, ktoré blokádu obišli cestou popri kostole, ktorá je ešte horšia a užšia ako Ulica k Váhu.
Na miesto prišlo polícia. „Operačný dôstojník nám nahlásil, čo sa deje," skonštatovala dvojica príslušníkov, no nechcela prezradiť, kto nahlásil na políciu akciu občanov. Po jej skončení odišla dvojica preč. „Nič sa nestalo, žiadne výtržnosti neboli, žiadne sklo sa nerozbilo," tvrdil jeden z policajtov. Prečo hovoril o rozbitom skle, sme sa nedozvedeli.
Neustúpia
Starosta tvrdí, že je za legálny spôsob riešenia. „Každá nátlaková akcia má medze. Tí, ktorí ju robia, to musia vedieť. Je to na nich. Ja som akciu povolil. Ak chceme osadiť dopravné značky, ktoré by situáciu vyriešili, potrebujeme mať projekt. Na ňom môže byť značka zakazujúca prejazd nákladných vozidiel, ale môžeme povoliť výnimky. Všetko bude záležať na poslancoch a ľuďoch, ktorí dnes protestovali," dodal Šimák.
Občania však nechcú žiadne výnimky. „Chceme, aby sa situácia riešila. Neustúpime. Chceme vyvolať aj iné, potrebné rokovania. Nedáme sa znechutiť, ani zastrašiť. Ak bude treba, akciu zopakujeme a môžeme ísť ešte ďalej," doplnil Martin Rác.