ILAVA. Jeho súčasťou sú tvorivé dielne (workshopy), ktorých kolektívy a jednotlivci pracujú pod vedením odborníkov - profesionálov. Počas týždňa festivalu sú súbežne s kresťanskými divadlami organizované rôzne semináre, vernisáže, výstavy, spevácke a hudobné vystúpenia.
V rámci festivalu sa každoročne koná i púť po „Ceste solúnskych bratov“ na trase Močenok–Nitra–hrad, taktiež cy-klotúra po trase Močenok -Nitra-Ivánka pri Nitre-Branč-Veľká dolina-Mojmíroce-osada Gorazdov.
Viac ako stovka súborov
Celonárodný festival kresťanského divadla Gorazdov Močenok je pomenovaný podľa sv. Gorazda, žiaka sv. Cyrila a Metoda, ktorý v miestach dnešného Močenku zomrel ako mučeník (odtiaľ názov Močenok). V priebehu rokov sa ho súťažne zúčastnila už viac ako stovka divadelných súborov – predstavení a taktiež nesúťažne skoro tiež toľko. Víťaz z Močenka sa pravidelne zúčastňuje aj „festivalu festivalov“ ako sa nazýva Scénická žatva v Martine a to neraz dokonca víťazne.
Okrem súťažnej časti je rovnako kvalitná aj časť školiteľská, v ktorej slovenskí dramaturgovia a divadelní vedci hodnotia predstavenia, rozoberajú ich s účastníkmi, vykonávajú školiace semináre v oblasti skvalitnenia práce so slovenským jazykom, pohybové triedy a triedy javiskovej improvizácie. Gorazdov Močenok sa usiluje, aby základné otázky kresťanstva boli spracované na kvalitnej formálne divadelnej úrovni, v presvedčení, že prispeje tak k rastu dobrého divadla na Slovensku.
Festival otvoril biskup
Tento ročník celonárodného festivalu kresťanského divadla slávnostne otvoril nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. V tomto roku sa tu stretlo 9 súťažiacich a 7 nesúťažiacich divadelných súborov zo Slovenska a Srbska. V programe Gorazdovho Močenku bola aj výstava filatelistov s uvedením príležitostnej poštovej pečiatky: „Svätý Gorazd, svätý Sáva hlásali kultúru života – nezabiješ“. Súčasťou festivalu boli aj každodenné sv. omše, otvorenie Knižnice viery pri príležitosti životného jubilea Mons. Jána Chryzostoma kardinála Korca, výstava insitného umenia, spomienka na dekana Jozefa Ščasného, cyklotrasa „Sedempočetníkov“.
Tradície a remeslá
K tomu aj víkendová prezentácia výrobkov remeselníkov a ľudových výrobcov, vystúpenia skupiny historického šermu zo Zvolena, ochutnávka tradičných koláčov a slovanskej kuchyne, či koncert umelcov hrajúcich na tradičných ľudovýchnástrojoch. Verejnosti sa tak pripomenuli niektoré tradície, siahajúce až do veľkomoravského obdobia. Súčasťou festivalového programu bolo aj putovanie pútnikov od sochy sv. Gorazda v Močenku po ceste solúnskych bratov do starobylej Nitry. Bohatý duchovný a divadelný program vyvrcholil slávnostnou svätou omšou 2. augusta 2009 pri kaplnke v časti Gorazdov.
Kubo a tí druhí
Na XVII. ročníku GM sa zúčastnil aj ilavský DS Malá múza, ktorý reprezentoval svoje mesto s veselohrou Jozefa Hollého Kubo. 28 hercov a folklórnych tanečníkov predviedlo podľa slov režisérky Magdy Pajankovej predstavenie lepšie ako to premiérové. „Herci sú už vo svojich úlohách vypracovanejší a keď sa stretnú s dobrým publikom, výsledok je veľmi cítiť na kvalite. Všetkým ešte raz veľmi ďakujem, v histórii nášho divadla sme konečne zažili spoločný zájazd s folkloristami, ako i hosťujúcimi hercami z DS Hugo. Bolo to fajn.“ Na Festivale Gorazdov Močenok sa súbor prezentuje priemerne každé dva roky, a spláca tým akoby dlh z rozprávky O troch grošoch, pretože práve vďaka tomuto Festivalu pred 13 rokmi DS Malá múza vznikol. ⋌(MP)