Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Krojovaní Slováci boli ozdobou Tour

l Cyklisti z Považskej Bystrice sa zúčastnili na svetoznámych pretekov Tour de France, kde ich vďaka slovenským krojom a povzbudovaniu všetci poznali. Netradične nám ich priblížil denník Daniela Žilovca.

Sedem statočných
V piatok 17. júla večer vyrážame z Podhoria pri Beluši. 6 960 kilometrov stav tachometra. Janko Bednárik zaželal šťastnú cestu so susedom Ferom, čo mu pokosil záhradu a dal nám do cesty trochu vína a nejakú tú slivovicu. Dnešok bol na 96. Tour de France (TdF) upršaný a pelotón prešiel prvé alpské stúpania. Pre slovenskú cyklistiku to bol opäť vynikajúci deň. Peter Velits doviedol do cieľa pelotón a vybojoval 5. priečku. Dokázal prešpurtovať jedného z najlepších špurtérov sveta Nóra Thora Hushovda. Uvidíme, či mu na pódium pomôže naše povzbudzovanie. V Bratislave nakladáme siedmeho účastníka zájazdu Jantena s jeho červenou DeRossou. Dnes má narodeniny a my mu prajeme všetko len to naj a hlavne zdravie. Ešte pred polnocou opúšťame Slovensko a mierime do švajčiarskeho Verbier. Tu bude v náročnom stúpaní nedeľný dojazd. Veríme, že nielen naším povzbudením sa Peter Velits posunie vyššie v celkovom poradí.
Základný tábor
18. júla. Cestujeme. Trocha sme si pospali na rakúskom území. Pokračujeme cez Lichtenštajnsko. Pozeráme, ako vyzerá Švajčiarsko, stúpame autom na prvú dvojtisícovku Oberaupass. Na vrchole nás trocha prekvapila teplota +1°C a 5 centimetrov čerstvého snehu. Pri stúpaní na Furkapass vo výške 2300 metrov obdivujeme umiestnenie golfového ihriska a ďakujeme cestárom, že ohrnuli sneh a my zvládame stúpanie aj na letných gumách. Teplota +1°C a 30 cm čerstvého snehu. Prichádzame pod známe lyžiarske stredisko a miesto cieľa nedeľnej etapy Verbier. Naše "fanclub vozidlo" stúpa alpskými serpentínami s vlajúcou zástavou a tichým oznámením príchodu slovenských fanúšikov fandiacich Petrovi Velitsovi. Tábor rozkladáme sedem kilometrov pred cieľom. Dnes vyhral Rus Ivanov a Peter prišiel v hlavom poli.
Najoriginálnejší fanúšikovia
19. júla. Tábor je umiestnený v centre diania. Niečo jeme a vyrážame na bicykloch skúsiť si posledných 30 km a záverečné stúpanie v tesnej blízkosti tábora na Verbier. Vychádzame ostrými serpentínami v dresoch FC Team. Traja z nás sa obliekajú do pravých slovenských krojov, typických pre Považie a začína sa povzbudzovanie húfov cyklistov. Prechádzajú alegorické vozidlá a z ich reakcií vidieť, že patríme k najoriginálnejším divákom Tour. Všíma si nás aj vozidlo Eurosportu, ktoré zastavuje, cúva a vyťahujú sa kamery a mikrofón. Reportér je očividne očarený naším prístupom, robí s nami krátky rozhovor. Aj on verí, že sa Peter posunie v celkovom poradí. A už je to tu, prichádzajú cyklisti. Sú to euforické pocity, atmosféra je úžasná a všetky známe hviezdy prechádzajú priamo popri nás. V cyklistike je jednou z výhod, že športovec je v blízkosti diváka. Peter popri nás prechádza so všetkými favoritmi, do cieľa prichádza na 18. mieste a posúva sa v celkovom poradí na 23. miesto. Naše povzbudzovanie bolo mohutné a v tom zástupe tlačiacich sa ľudí nás videl i Peter. „Bolo neuveriteľné, že pri stúpaní sa spomedzi divákov vynorili traja Slováci v krojoch a ja som vedel, že mám veľkú podporu“, povedal.
Jožko nastupoval
k hviezdam
20.júla. Po raňajkách chystáme bicykle a balíme. Dnes ideme po trase 16. etapy na bicykloch od miesta štartu v Martigny cez najvyšší bod tohtoročnej Tour kopec Sant Bernard. V itinerári sa uvádza, že stúpanie má 24,6 km, ale predchádza mu ešte 15 km príprava, čo sa už samotné dalo považovať za slušné stúpanie. Teplota je okolo +30°C. V stúpaní sa za nami prihnali traja jazdci teamu Liquigasu, Franco Pellizoti, najlepší vrchár tohtoročnej TdF, Roman Kreuziger, český jazdec bojujúci o umiestnenie v prvej desiatke a ďalší jazdec. Na Tour je dnes voľný deň a my máme možnosť absolvovať toto stúpanie s jednými z najlepších jazdcov sveta. Väčšina z nás však tomuto rýchlemu tempu nestačí a po chvíli máme možnosť vidieť i ďalších skvelých jazdcov stajne Garmin s Wigginsom, tretím mužom celkového poradia a najväčším prekvapením pretekov. Posledných šesť kilometrov je skutočne ostrých, teplota v tuneloch je 15°C. Jožko sa stále drží Pellizotiho a Kreuzigera a v závere im dokonca nastupuje. Je to veľká chvíľa pre malého chlapca z malých Uhrov! Zaslúžil si ju. Chcelo to veľa vytrvalosti a húževnatosti. Po nie krátkom čase prichádzame aj my ostatní do výšky 2 476 metrov. Prezliekame sa a užívame si krásny alpský zjazd prenasledovaní naším „fanclub vozidlom" a to už sme vlastne v Taliansku. Prechádzame mestom Aosta, teplota sa vyšplhala na neuveriteľných 34°C. A opäť stúpame na Malý Bernard. Vystúpali sme do mesta La Thule 1 465 metrov, kde zastavujeme a po nájdení vhodného miesta rozkladáme táborisko.
Stretnutie s Velitsovcami
21. júla. Vstávame skoro, presúvame naše táborisko vyššie, do nadmorskej výšky 2 000 metrov, čo je asi tri kilometre pod vrcholom druhého kopca dnešného dňa. Varíme raňajky, píšeme nápisy na cestu, rozkladáme vlajky, otvárame šampus a prijímam gratulácie. Mám meniny. Naša skupina sa rozrastá, prichádza pani Zuzana s manželom a ešte dvoma fotografmi. Obliekame sa do národných krojov a povzbudzujeme okoloidúcich. Je príjemné, že zo Slovenska tu nie sme sami, prechádza viacero slovenských skupín. Sú tu aj Velitsovci starší, Tibor a Laco. Telefonujeme s Bakalářom na Eurosporte, pre divákov Števko zahrá na fujare. Dozvedáme sa, že Peter ide v prvej skupine dvanástich jazdcov, čo zvyšuje jeho šance na celkový postup. Na najvyšší bod Tour ako prvý prichádza Franco Pellizoti. Ten, ktorého pri včerajšom tréningu náš Jožko predstihol. Okolo nás sa premiestňujú alegorické vozidlá, vyhadzujúce reklamné predmety a množstvo reportérskych vozidiel, fotiacich si slovenských krojovaných junákov. A už je to tu. Prichádzajú. Prvá skupina je mierne natiahnutá, v jej závere okolo nás prechádza Peter. Výraz jeho tváre hovorí o náročnosti týchto pretekov. Jemne nám kývne hlavou a mizne za ďalšou strmou zákrutou. Blížia sa favoriti a práve pri nás zaútočil Lance Armstrong. Je to zážitok. Vyhráva Španiel Astarloza, Peter sa v celkovom poradí posúva na 21. miesto. Balíme a opäť sa presúvame na zajtrajšiu kráľovskú etapu. Mierime na Col de Columbier, piaty kopec 17. etapy. Ešte pred polnocou prichádzame do Le Reposoir.
Stotisíc divákov
22. júla. Vstávame skoro, kroje s trochou proviantu balíme do batoha, kde vošli aj krpce a na batoh fujara. Batoh berie Janči, náš vodič, ktorý štartuje skúter a odchádzame si skúsiť na vlastných nohách posledné stúpanie, počas ktorého nás zastihli dve búrky. Stúpanie je citeľne strmšie ako tie, ktoré sme išli predchádzajúce dni. Nachádzame vhodné miesto, kilometer pod vrcholom. V krojoch rozkladáme oheň a pri fujare opekáme slovenskú slaninu na alpskom dreve. Blížiace sa vrtuľníky sú znakom, že sa blížia najlepší. Vedúci muž Alberto Contador spolu s bratmi Schleckovcami, Andym a Frankom. Prichádza ďalšia skupinka Lance Arm-strong spolu s Nibalim a Wigginsom a prechádzajú. Na jazdcoch viedieť stopy po búrkach, ale aj strhané tváre, poznačené obrovskou únavou. So stratou takmer 30 minút prichádza pelotón s Velitsom. Pri odchode vidíme zápchy na bicykloch, húfy ľudí sú obrovské. Je to niekoľko stotisíc ľudí. Smerujeme do Annecy, kde sa zajtra ide ďalšia etapa. Pri jazere nachádzame miesto na rozloženie tábora. Nočné kúpanie v jazere je fajn.
Chytanie stanu
23. júla. V noci nás prebudili výkriky vodiča Janka: „Držte stan!“ Žiadny poplach sa nekonal, to bol iba výkrik zo sna, zato hlasný. Počas časovky sa dvíha vietor. Števko hovorí, aby sme pobalili stan. Má z nás najväčšie skúsenosti s trávením času vo voľnej prírode. Nepočúvli sme. Náš stan letí. Nie síce ďaleko, ale i s vecami. Škody nie sú dramatické a nikto nie je zranený. Presúvame sa k miestu štartu. Vidíme všetkých jazdcov na špičkových časovkárskych špeciáloch. Prechádzame celou trasou dnešnej etapy. Peter dnes v náročnej časovke končí v elitnej tridsiatke. Časovku vyhráva Alberto Contador, ktorý poráža časovkárske eso, akým je Švajčiar Cancelara.
Návrat domov
24. júla. Ráno balíme a cestujeme cez francúzske Albertville, severné Taliansko a Rakúsko domov. Na Tour vyhráva už piatu etapu Cavendish. Peter prichádza v pelotóne na 33. mieste.
Večer prichádzame domov, na tachometri je 10 040 km. V sobotňajšej etapes dojazdom na legendárny Mont Ventoux si Peter opäť výborne počína a do cieľa prichádza na 24. mieste. Celkovo končí na 32. mieste, čo je historicky najlepšie umiestnenie Slováka.⋌DANIEL ŽILOVEC

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamuNajčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 5. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 3. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 5. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 6. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 8. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 21 096
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 8 399
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 763
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 730
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 4 743
 6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 870
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 540
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 310

Blogy SME

 1. László Bindics: NECH UŽ KONEČNE NASTANE MIER!
 2. Jozef Stasík: Takto sa rúca americký sen
 3. Daniel Bíro: Literárny historik a pedagóg Marián Kamenčík nám porozprával o jeho práci a inšpirácii k tvorbe
 4. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy.
 5. Vladimír Krátky: Slovensko nie je krajina, v ktorej chce príčetný občan ostať dobrovoľne žiť ... .
 6. Michal Pavlík: „Záchrana demokracie“ má prednosť pred adresnou pomocou ľudom
 7. Marek Mačuha: O progresívnom mrhaní
 8. Ján Šeďo: Dr. Theodor Morell, "majster striekačka", stimuloval aj nemecké gazdinky.
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 136
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 804
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 992
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 6 467
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 576
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 947
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 428
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 294
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Po obnove by sa mohli staré domy energetickou triedou priblížiť moderným stavbám.

Dopracovať sa k príspevku na obnovu staršieho domu nebolo jednoduché.


10 h

Policajti obvinili 30-ročného muža z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.


TASR 12 h
Majiteľ taxislužby Ján Kostelanský sa do testovania zapojil so všetkými služobnými vozidlami.

Cieľom projektu je zvýšiť bezpečnosť.


11 h

V zápase IV. ligy Západ Lednické Rovne - ViOn B sa hral prvý polčas bez gólov, potom začal úradovať útočník domácich Damian Vavruš.


14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Útvar hodnoty za peniaze odporúča pri výstavbe diaľnice D3 výrazne šetriť.


13 h

Víchrica, ktorá v nárazoch dosiahla silu orkánu, napáchala obrovské škody.


28. mar

Polícia pripomína dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti.


28. mar

V Liptovskom Jáne chcú postaviť najmodernejšie wellness centrum v regióne.


8 h

Blogy SME

 1. László Bindics: NECH UŽ KONEČNE NASTANE MIER!
 2. Jozef Stasík: Takto sa rúca americký sen
 3. Daniel Bíro: Literárny historik a pedagóg Marián Kamenčík nám porozprával o jeho práci a inšpirácii k tvorbe
 4. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy.
 5. Vladimír Krátky: Slovensko nie je krajina, v ktorej chce príčetný občan ostať dobrovoľne žiť ... .
 6. Michal Pavlík: „Záchrana demokracie“ má prednosť pred adresnou pomocou ľudom
 7. Marek Mačuha: O progresívnom mrhaní
 8. Ján Šeďo: Dr. Theodor Morell, "majster striekačka", stimuloval aj nemecké gazdinky.
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 136
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 804
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 992
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 6 467
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 576
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 947
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 428
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 294
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu