Pre občanov, rodákov, ich príbuzných a známych, ale aj všetkých ľudí, ktorých život je nejako spojený s obcou, sú na víkend pripravené oslavy výročia prvej prísomnej zmienky o obci.
Na akcie bohatá sobota
Na sobotu pripravila obec naozaj bohatý program.
„Všetkých srdečne pozývame túto sobotu na oslavy 740. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Zároveň chcem poďakovať občanom, ktorým nie je ľahostajný osud našej obce a zapájajú sa do života v nej. Samozrejme, aj všetkým tým, ktorým sa podarilo ju v minulosti zviditeľniť alebo tak robia teraz,“ hovorí starostka obce Táňa Kňažková.
Oslavy sa začnú o 10.45 hodine slávnostnou svätou omšou, ktorú bude celebrovať p. dekan Anton Dubovický. V minulosti dlhší čas pôsobil v obci.
O 14. hodine bude slávnostný program, v ktorom vystúpi jasenická spevácka skupina Dúbrava, folklórny súbor Považan a nakoniec Marcela Laiferová. O 16.00 hodine sa začne futbalový turnaj O pohár starostky obce na ihrisku za školou.
Oslavy sa zakončia obecným plesom s bohatou tombolou v kultúrnom dome. Začiatok je o ôsmej hodine večer.
Celý program bude sprevádzaný detskými atrakciami a stánkovým predajom. V ponuke bude výborný guľáš a studené pivo.
Prvé osídľovanie obce
Územie dnešnej Jasenice bolo osídlené už v dávnych dobách, koncom doby kamennej.
V dobe bronzovej sa tu usídlil lužický ľud, zaoberajúci sa najmä roľníctvom. Dôkazom je významné nálezisko lužického pohrebiska, nájdené pri kopaní základov miestnej školy. Jasenica bola osídlená i v nasledujúcej dobe laténskej (400-0 pred naším letopočtom). Našli sa tu laténske grafitové črepy.
Neskôr, v dobe rímskej (0-400 nášho letopočtu), sa na rozhraní katastrálneho územia Jasenice a Udiče nachádzalo sídlisko väčších rozmerov. Bolo dlhé asi 1,5 kilometra a chránili ho tri opevnené kopce (Hradište, Predná hôrka a Klape). Obyvateľstvo tvorili ľudia púchovskej kultúry spolu s potomkami Keltov. Veľkosť sídliska naznačuje, že bolo centrom širšieho okolia na strednom Považí. Našlo sa tu mnoho črepov z nádob a dve kamenné formičky na odlievanie bronzových predmetov.
V dobe hradištnej (500-1200 nl.) prichádzajú na územie obce prví Slovania, ktorí ho natrvalo osídlili.
Jasenickí šľachtici
Do neskorších dejín obce sa významne zapísal šľachtickým rod Szunyoghovcov, ktorého jedna vetva získala aj barónsky titul.
Daniel Szunyogh dal v roku 1618 postaviť v obci pôvodne renesančný kaštieľ. Jeho budova bola koncom 18. storočia prestavaná v barokovom štýle a ďalej upravovaná v 19. a 20. storočí. Renesančné valené klenby s lunetami, nachádzajúce sa v miestnostiach a trámové stropy na poschodí boli čiastočne vymenené za rovné.
Szunyoghovci patrili k popredným zemianskym rodom v Uhorsku. Pochádzali z Abovskej župy. Potom, čo Abovský podžupan Mikuláš Szunyogh získal v roku 1394 obec Jasenica v Trenčianskej župe, postupne sa do trenčianskej oblasti prisťahovali aj jeho potomkovia a začali si písať prídomok z Jasenice.
Mikulášovi vnuci Bartolomej a Gašpar, žijúci v 15. stor., založili dve základné vetvy rodu. Bartolomej zostal bývať v Jasenici a jeho potomkovia vytvorili zemiansku (jasenickú) líniu rodu.
Kedy sa obec spomína prvýkrát?
V prvej písomnej zmienke v roku 1269 sa názov obce uvádza ako Jezencha. Ide pravdepodobne o pomenovanie územia Veľkej Jasenice. Neskôr sa názov iba nepatrne zmenil na Jezenche. Rok 1332 prináša podobu Jasencia. V roku 1414 sa stretávame ešte s názvom Jesenyca, ale už v roku 1598 sa objavuje aj Kys Jeszenieze. Ďalej sa už vyskytujú názvy dvoch Jaseníc - Veľkej a Malej. V roku 1924 sa pri zlúčení oboch obcí zjednotil názov na tvar Jasenica.