Už od začiatku tohto roka pracujú na záchrane Považského hradu aj nadšenci zo Združenia hradu Bystrica. Vzniklo minulý rok.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Odstraňovanie sute z koruniek múrov, ručné čistenie kopy kamenia – pôvodného stavebného materiálu, čistenie a murovanie kaverny či nárožia veže, kosenia zarasteného exteriéru hradu..., zdĺhavá práca v sťažených podmienkach, ktorú dokážu robiť len ľudia s naozajstným zápalom pre dobrú vec. Nechýbajú, samozrejme, odborné konzultácie.
Namáhavá, zväčša ručná práca
Zachránená pamiatka by mohla zviditeľniť mesto a jeho okolie. Hrad, ktorý je symbolom mesta, obývali viaceré šľachtické rody, dokonca aj lúpežní rytieri. Dlho chátral, záchrana je preto náročná. „Základy múrov sú v mnohých miestach zničené, celkom rozpadnuté. Musia sa domurovať, aby sme stavbu stabilizovali. Pri odhaľovaní základov múru tejto obrannej veže pri bráne sme vykopali jeden a pol metra hlbokú jamu. Ešte stále pritom nie sme na základovom kameni. Musíme preto kopať ešte hlbšie. Kam až, nikto netuší,“ hovorí o namáhavej ručnej práci podpredseda združenia a takmer stavbyvedúci v jednej osobe Miroslav Tichý.
Odborné konzultácie
Keď sa im podarí pri odkrývaní naraziť na základ, musia brigádnici zavolať statika a pamiatkarov, odkonzultovať, či ide naozaj o základy a až potom murovať. Všetko má svoju prís-nu hierarchiu, nič sa nerobí bez odbornej konzultácie. V niektorých častiach hradu sa postupuje pri stabilizácii múrov rýchlejšie, inde je to zdĺhavé. Záchrana obrannej veže, kde sa zachoval i vetrací komín a kozub, patrí medzi vzácne časti hradu.
Odstraňovanie stromu, ktorý na jej vrchole za niekoľko rokov poriadne zakorenil aj povyrástol, bude ťažké. Zatiaľ sa začalo s čistením striešky, jej zabezpečením a odvedením vody. Hrad je oproti iným zaujímavý tým, že na ňom nie sú dodržané stavebné postupy známe v stredoveku. Bol „polepený“ miestami kadejako a v mnohých častiach je ťažké zistiť, na čo jednotlivé stavebné prvky slúžili.
Nadšenie žiaľ nestačí
„Brigáduje sa tu v peknom počasí počas celého tohto roka, najintenzívnejšie teraz v lete. Nadšenie ľudom nechýba. Narážame však na problémy s financiami, predsa len ich potrebujeme na nákup materiálu, dopravu a organizovanie rôznych školení o prácach na záchranu hradov.
Máme veľkú podporu mesta a peniaze sa snažíme zháňať z rôznych fondov. Potešil by nás však aj záujem súkromného sektora, ktorý by tak prezentoval svoj lokalpatriotizmus. Predávame aj tričká s obrázkom hradu na jarmokoch, v TIK-u, hoteli Bystrica a inde,“ hovorí Štefan Paluš, predseda združenia, ktoré má aj svoju webovú stránku. V budúcnosti by chceli hrad viac propagovať.
Návšteva z Ameriky
Plánujú organizovať viac odborných seminárov, prezentácií a kultúrnych podujatí. „Poteší nás aj to, keď sem niekto príde a povzbudí nás, že robíme dobrú vec,“ dopĺňa Štefan. S nadšením pre to, čo robia, sa stretli chalani aj pri našej návšteve. „Je to výborné, že ste začali hrad opravovať. Je to vzácnosť, akú my nemáme. Krásna, stará vec,“ povzbudil chalanov Brendon Calandra z USA, ktorý si urobil počas dovolenky výlet na hrad so svojou ženou Danielou a dvoma deťmi. Jeho manželka je Slovenka a tešila sa z toho, že sa pamiatka zachráni.
Podpora mesta
„Vážim si aktivity združenia. Tento týždeň bolo stretnutie u primátora. Prisľúbil im pomoc po stránke organizačnej aj finančnej. Na záchranu hradu sú z rozpočtu vyčlenené aj tento rok nejaké financie. Opäť sme požiadali o grant z ministerstva kultúry, kde sme už raz boli úspešní a veríme, že sa to opäť podarí,“ hovorí viceprimátor mesta Ľubomír Kubovič.
⋌B. PITOŇÁKOVÁ