TRENČÍN. Nariadenie o poskytovaní sociálnych služieb, ktoré v apríli prijalo krajské zastupiteľstvo, krajská prokuratúra označila za nezákonné a nerešpektujúce zákon.
Poslanci sa s týmto stanoviskom nestotožnili a protest prokuratúry odmietli.
Zákon likviduje samosprávy
Poslanci protest krajskej prokuratúry neuznali. Jozef Trstenský poukázal na nevykonateľnosť zákona, od ktorého sa nariadenie odvíja. „Pre samosprávy je likvidačný," povedal. Podľa zákona je ťarcha financovania na samospráve. Podielové dane sú však v tomto roku nižšie ako v predchádzajúcich, čo najmä v prípade menších samospráv znamená finančné problémy. „Je mi ľúto, že nikto z prokuratúry zákon, ktorý vedie k likvidácii samosprávy, neskúma," dodal.
Protest je namieste, ale...
S jeho slovami súhlasil aj Marián Michalec, ktorý je okrem iného aj primátorom Púchova. Na margo protestu povedal, že si myslí, že je namieste. Kritizoval však znenie zákona, ktoré aj podľa neho je pre samosprávy likvidačné. Neprijatie protestu prokurátora je podľa neho šanca, ako dostať problematiku sociálnych služieb do širšej diskusie. „Ľahko sa robí niekomu sociálna politika, keď ju neplatí. Je pre mňa smiešne sledovať reportáže o potláčaní extrémistických zoskupení, keď najväčší extrémisti sedia vo vládnych skupinách," doplnil.
Diskriminácia obyvateľov
Prokurátorka Mária Martáková trvá na svojom. „V prvom rade protest nie je v žiadnom prípade nejakou objednávkou. Spočíval v troch rovinách. Najdôležitejšou z nich je podmienka trvalého pobytu v kraji najmenej jeden rok. Zo zákona je pritom jasná miestna príslušnosť samosprávneho kraja toho, kde má dotyčný občan trvalé bydlisko, keď si žiadosť podáva. Nariadenie diskriminuje občanov, ktorí žijú na území kraja menej ako rok. Kto im teda poskytne potom sociálnu pomoc?" trvá na svojom Martáková.
Trvajú na svojom stanovisku
Predseda samosprávneho kraja Pavol Sedláček taktiež trval na stanovisku, ktoré prijali poslanci. „Máme svoju právnu analýzu, ktorú sme predniesli a ja za ňou stojím." Za precedens postoj samosprávneho kraja nepovažuje. „Každopádne sa treba touto problematikou zaoberať a budem len rád, keď sa veci dajú na správnu mieru," vysvetlil.
Kauza nekončí
Prokurátorka hovorí, že neprijatím protestu sa prípad nekončí. „Teraz bude nasledovať podanie žaloby na krajský súd. Teda ak si poslanci myslia, že z toho bude celoslovenská diskusia, zrejme ich úmysel nebude vyslyšaný," dodala.