Aby nezostali obyvatelia Kolonky bez vody, mesto začalo rokovania s vlastníkom vodovodu a potenciálnym novým majiteľom.
PÚCHOV. Na základe iniciatívy mesta začali rokovania medzi spoločnosťou M-GUM v likvidácii a Považskou vodárenskou spoločnosťou. Záujmom bol prevod vodovodných rozvodov na Kolonke z M-GUM na iného vlastníka.
Spoločnosť M-GUM v likvidácii spravuje majetok, ktorý sa previedol z Matadoru. Z dôvodu likvidácie firmy ponúkajú Považskej vodárenskej spoločnosti rozvody na predaj. Dôvodom je aj skutočnosť, že nemajú licenciu na jeho prevádzku.
Nemôžu ho spravovať
Spoločnosť, ktorá vodovod doposiaľ vlastnila, nemá na jeho prevádzku licenciu. Preto hľadala prevádzkovateľa. „Oslovili sme Mestský bytový podnik, ktorý však ponuku odmietol. Záujem neprejavili ani subjekty v okolí,“ hovorí likvidátor spoločnosti Jozef Vozár. „Dohodli sme sa na postupe, čo pre našu spoločnosť znamená, že musíme vypracovať technické záležitosti, ktoré sú potrebné k tomu, aby od nás mohli vodovod prevziať,“ vysvetlil Vozár. Likvidácia spoločnosti má byť ukončená do konca septembra, preto je v jej záujme situáciu riešiť.
Situáciou sa v záujme obyvateľov začalo zaoberať mesto. „Býva tam viac ako tisíc ľudí a nemôže nám byť ľahostajný takýto stav,“ hovorí Jozef Jankura, poslanec za mestskú časť Horné Kočkovce.
Musí spĺňať podmienky
Na to, aby sa vodovod mohol stať verejným, musí spĺňať určité podmienky. Doteraz neexistovali informácie o tom, kadiaľ vodovod presne ide, kde sú hydranty a prípojky. „Na základe splnených podmienok vodovod vezmeme do prevádzkovania,“ hovorí generálny riaditeľ Považskej vodárenskej spoločnosti Ján Balušík.
Potvrdil to aj prednosta považskobystrického obvodného úradu životného prostredia Pavel Petrík. „Keď spoločnosť M-GUM tieto podklady predloží, vodovod vyhlásime za verejný a vybraná spoločnosť ho môže prevádzkovať,“ doplnil.
Prevezmú ho bez pozemku
Pozemok, cez ktorý vodovod prechádza, je majetkom firmy PARI. Je to spoločnosť, ktorej M-GUM predala všetok majetok, ale o vodovod záujem neprejavila. „Budeme musieť zriadiť vecné bremeno na pozemok, ktorý vlastní PARI, aby sa v prípade poruchy vodovodu zamestnanci Považskej vodárenskej spoločnosti na miesto dostali,“ dodáva Vozár. V tejto súvislosti ponúkla spoločnosť PARI mestu pozemky na odkúpenie za 663 878 eur (20 miliónov Sk). Mesto ponuku neprijalo.
⋌(MF)