POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do polovice júla sa vozilo do Sverepca, kde bola firma Megawaste aj správcom skládky. Táto skládka sa však musela od polovice júla zavrieť a mesto vozí na inú, neďaleko Dubnice.
Pravidlá pre uloženie sú tu podľa vedenia firmy Megawaste mimoriadne prísne. Nastávajú preto problémy. Zvezený komunálny odpad im občas odmieta správca skládky pri Dubnici prebrať. Ako dôvod údajne uvádzal, že jeho súčasťou bol aj zelený odpad, ktorý sa má podľa zákona kompostovať.
Problémy po zmene miesta zvozu
V súvislosti s problémom narábania s biologicky rozložiteľným, „zeleným“ odpadom firma Megawaste tvrdí, že má na starosti len zabezpečovanie odvozu odpadu a koncepciu narábania s ním má zabezpečovať mesto. Rovnako je podľa nej zodpovedné aj za to, aby sa občania dozvedeli, ako majú s odpadmi narábať.
„So zeleným odpadom začína byť v meste problém. Pokiaľ sa vyvážalo na skládku do Sverepca, kde sme správcami, nebolo to až také zlé. Teraz však musíme postupovať inak, čo vyplynulo z podmienok a požiadaviek, ktoré sú nastavené na skládke Luštek,“ hovorí Viliam Staník z firmy Megawaste.
Prísne podmienky
Dodáva, že podmienky pre uloženie komunálneho odpadu sú v Lušteku nastavené mimoriadne prísne. „Nemôžeme zobrať do auta, ktoré zváža odpad, niečo, o čom vieme, že v komunálnom odpade nemôže byť. Na skládke v Lušteku nám totiž odmietajú dovezený odpad zobrať. Nastávajú problémy. Kto ich bude riešiť? My alebo mesto? Mesto povie, nemali ste komunálny odpad, kde je aj „zelený" odpad brať. A tak sme dali príkaz naším chlapom, aby takýto odpad nebrali,“ hovorí Staník.
Doplnil, že nad nejakým podružným množstvom sa nepozastavujú ani oni ani správcovia v Lušteku. Informácie o tomto postupe nám potvrdil aj zástupca firmy Márius Pedersen, ktorá je prevádzkovateľom skládky v Lušteku.
Zmiešaný odpad a nejasné pravidlá
Niekedy je podľa Staníka „zeleného" odpadu v nádobách príliš veľa a nastáva problém „Sú prípady, že sú aj dve tretiny nádoby na komunálny odpad naplnené „zeleným" odpadom. Takýto odpad z nádoby zobrať nemôžeme,“ hovorí Staník. V tomto štádiu by malo podľa neho zareagovať aj mesto a stanoviť jasné pravidlá.
Vysvetlenie mesta
„Od roku 2006 je zakázané ukladať „zelený" odpad na skládku komunálneho odpadu, čo názorne dokumentuje skládka Luštek v Dubnici nad Váhom. Tu nie sú „prísnejšie podmienky“, ale firma, ktorá prevádzkuje skládku, striktne dodržiava zákon. Ten jednoznačne určuje povinnosti jednotlivých subjektov, riadiť sa nimi musí mesto aj občania. Každý občan je povinný podľa možností „zelený" odpad likvidovať vo vlastnej réžii.
Mesto svoj „zelený" odpad, ktorý vzniká pri údržbe verejnej zelene, likviduje dodávateľsky cez Mestské športové kluby. Pre uľahčenie likvidácie hlavne konárov a trávy pre občanov, ktorí nemajú možnosť likvidovať tento odpad podľa zákona, mesto ponúka určité možnosti,“ vyjadril sa k problematike „zeleného" odpadu hovorca mesta Filip Oubrecht.
⋌BERNADETTA PITOŇÁKOVÁ