Nové detské ihriská, ktoré v Dubnici nad Váhom vybudovali, za niekoľko desiatok tisíc eur, ničia vandali. Opravy stáli mesto už viac ako tritisíc eur.
DUBNICA NAD VÁHOM. V meste sú vybudované štyri nové detské ihriská, ktoré spĺňajú európske normy. Pekné ale dlho nezostali. Nové zariadenia znehodnocujú staršie deti.
Na poškodzovanie ihrísk sa sťažujú aj obyvatelia. Hovoria, že by mohlo pomôcť oplotenie alebo väčšia kontrola zo strany rodičov či mestskej polície.
Staré nahrádzajú nové
V meste postupne likvidujú staré ihriská, ktoré už nezodpovedajú normám a sú pre deti nebezpečné. Vlani namiesto nich vybudovali štyri nové. Investovali do nich niekoľko desiatok tisíc eur. Nové zariadenia a mobiliár majú obyvatelia na sídliskách Pod kaštieľom, na Gagarinovej ulici, Pod sadom francúzskych partizánov a Centrum I.
„V tomto roku dokončujeme ihrisko na sídlisku Pod hájom. Táto investícia si vyžiadala 67-tisíc eur. V porovnaní s ostatnými je finančne náročnejšie, pretože musíme vymeniť aj tzv. dopadovú zónu. Nahradí ju gumová rohož. Ďalšie ihrisko za zhruba 27-tisíc eur bude na sídlisku Centrum II.," vysvetľuje hovorca mesta Juraj Džima.
Rozčúlenie obyvateľov sídlisk
Nad počínaním vandalov sa pozastavujú aj obyvatelia sídlisk. „Dosť, že v meste je málo ihrísk, ešte ich aj ničia tínedžeri. Možno by pomohlo, keby im ich dali opraviť," kritizuje mládež Roman Fábry, otec dvoch detí. Podobný názor má aj Veronika Kirschová, ktorá bola na ihrisku s vnučkou Simonkou: „Ničiť to môžu len veľké deti. Nepomôže ani kamera, ani iný recept. Účinnejšie by možno bolo, keby sa sem večer posadili rodičia."
Ďalšia obyvateľka sídliska sa nazdáva, že by mohlo pomôcť oplotenie. „Oveľa nebezpečnejšie sú psy a mačky, ktoré behajú po ihriskách. Oplotenie by tomu zabránilo a keby sa ešte večer zamykalo, tak by sa dnu nedostali ani vandali," povedala svoj názor.
Chýbajú ihriská pre malé deti
Irena Šátková zo sídliska Centrum I. sa nehnevá iba na vandalov. Ihrisko je síce nové, ale má podľa nej mnoho chýb.
„Obrubníky pri preliezačke mali byť zapustené dole, alebo nemali dať žiadne. Aj podložie mohlo byť iné. Keď sú kamienky, deti si môžu ublížiť. A potom, všetky zariadenia na ihrisku sú pre deti od sedem rokov. Kde sa majú hrať menšie? Je tu len jedna hojdačka pre ne. A vandali? Keby mali viac športovísk, kde by sa mohli vyšantiť, asi by zariadenie neničili," poukázala na nedostatky. Aj ona súhlasí s oplotením. Najmä kvôli psom a mačkám.
Kamerový systém nestačí
Tibor Rehák z mestskej polície tvrdí, že ihriská kontrolujú počas výjazdov. „Pomohlo by nám, keby nám občania vandalizmus nahlásili, aby sme promptne zasiahli," požiadal o spoluprácu.
Na kamerový systém sa zatiaľ veľmi spoliehať nemôžu, pretože zachytáva len širšie centrum mesta. „Tento rok ho budeme rozširovať. Radi by sa s ním dostali aj do hustejšie obývaných častí. Dúfame, že potom sa nám podarí vandalizmus eliminovať," povedal.
Odhalený prípad
Rehák spomenul aj jeden konkrétny prípad, keď sa im vandalov podarilo odhaliť. Traja pätnásťroční mladíci si ničenie zariadenia detského ihriska nahrávali na mobil. Nahrávka sa dostala do rúk polície, ktorá začala konať. Počínanie páchateľov bolo kvalifikované ako priestupok proti majetku s náhradou škody. Mestská polícia môže podľa výšky vzniknutej škody uložiť maximálnu pokutu 33 eur. Ak je škoda vyššia, prípad posudzujú správne orgány. V tomto prípade môže byť škoda oveľa vyššia.
Kamerový systém alebo oplotenie by mohli pomôcť aj podľa hovorcu mesta Juraja Džimu. Ktorú formu zvolia, nekonkretizoval. „Všetko sa však bude odvíjať od finančnej situácie mesta," dodal.