POVAŽSKÁ BYSTRICA. Správcovia bytov majú možnosť v zmysle zákona peniaze z fondu použiť na pokrytie restu, ktorý spôsobili neplatiči. Z vyúčtovania za predchádzajúci rok sa vlastníci bytov nedozvedia, či boli peniaze na takýto účel použité.
Domoví dôverníci a spolu s nimi aj majitelia bytov sa mená neplatičov dozvedia až po doručení ročného vyúčtovania. Dlžoby neplatičov vtedy môžu byť aj niekoľko stoviek či tisíc eur.
Dohodnúť sa majú domovníci
Súčasťou vyúčtovania, ktoré bytové družstvo poslalo domovým dôverníkom, bol zoznam dlžníkov s priloženými poštovými poukážkami. Bytové družstvo sa obrátilo na zástupcov vlastníkov so žiadosťou o osobné pohovory s jednotlivými dlžníkmi. Majú s každým dohodnúť spôsob úhrady dlžnej sumy, pretože tieto peniaze chýbajú vo fondoch, ktoré si majitelia bytov tvoria. „Neviem si predstaviť, ako pôjdem do bytu, kde žije päť a viac ľudí žiadať nedoplatky," hovorí pani Anna.
Povinnosťou domovníka nie je tieto pohľadávky vymáhať, zákon to nariaďuje správcovi bytovky. „Asi sme nesprávne formulovali našu požiadavku. Je to jedna z možností, akým spôsobom pracujeme s neplatičmi," povedal riaditeľ Okresného stavebného bytového družstva (OSBD) v Považskej Bystrici Jozef Machún. Podľa neho je pre neplatiča zahanbujúce, keď o jeho nedoplatkoch vedia susedia. „Máme skúsenosti s tým, že po takomto pohovore svoje dlhy zaplatia," dodal Machún.
Kto za nich zaplatí?
Fond opráv sa tvorí z pravidelných platieb, do ktorého však neplatič neprispieva. Bytové družstvo si musí svoje záväzky voči dodávateľom (energetikom, plynárom, vodárom) plniť. „Samozrejme, keď na to finančné prostriedky nemáme, zákon nám umožňuje použiť prostriedky z fondu opráv," hovorí Machún.
Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv. Zákon však neuvádza, či sa za dočasný nedostatok považuje aj situácia, keď je v obytnom dome neplatič.
Majitelia potrebujú súhlas
Ak chcú peniaze čerpať z fondu opráv majitelia bytov, potrebujú súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov. V prípade, že správca nemá dostatok finančných prostriedkov v dôsledku neplatičov, môže peniaze stiahnuť z fondu opráv bez súhlasu majiteľov. O tom, koľko a kedy financií odišlo z účtu, sa majitelia nedozvedia, pretože v konečnom vyúčtovaní sa takáto informácia nenachádza. „Informácie vedieme na analytických účtoch zvlášť pre každý dom," tvrdí Machún.
Úver bez úrokov
Na pokrytie záväzkov mnohé firmy a spoločnosti čerpajú úver. Bytové družstvo tým, že pokryje náklady zo spoločného účtu majiteľov bytov, úroky nikomu neplatí. V prípade, že dlžník sumu uhradí aj s penálmi, podľa Machúna idú penále na účet vlastníkov. Takáto informácia sa však tiež na koncoročnom vyúčtovaní neuvádza.
Bytové družstvo vedie doteraz jeden spoločný účet. Pohyby by sa mali sprehľadniť od budúceho roka, keď bytové družstvo bude viesť v banke účet, na ktorom budú zaznamenané všetky účtovné transakcie. „Výpisy z banky budú chodiť na bytové družstvá a zástupcovia vlastníkov ich od nás prevezmú," povedal Machún.
Vymáhajú pohľadávky
Povinnosťou správcu je dlžnú sumu od neplatiča vymáhať. Zákon síce umožňuje čerpať financie z fondu opráv, ale len na preklenutie určitej doby. Neplatí to pre dlhodobých neplatičov. Tým v prvom rade pošlú upomienky. Ak dlžnú sumu neuhradia, príde na rad vymáhanie súdnou cestou a môže dôjsť až ku dražbe nehnuteľnosti, ktorú musia schváliť obyvatelia domu.
OSBD v Považskej Bystrici má v správe tristopäťdesiat domov a voči neplatičom eviduje pohľadávky k 31. júlu vo výške 604 912,46 eur (18 223 579 Sk). Tento rok podali návrh na dražbu bytu na Rozkvete, ktorý obyvatelia schválili. V Dubnici nad Váhom obyvatelia v jednom prípade návrh na dražbu neschválili.
Neplatiči sú aj v Púchove
„Pohľadávky vymáhame formou upomienky, exekučne a v krajnom prípade dražbou nehnuteľnosti," povedal Pavol Hlušek, vedúci správy Stavebného bytového družstva (SBD) v Púchove. „My sme k takejto forme úhrady ešte nepristúpili," dodal. SBD má v správe osemdesiatdeväť domov a neplatičov riešia priebežne. Neočakáva, že sa bude situácia s neplatičmi zlepšovať. Stavebné bytové družstvo v Púchove spravuje osemdesiatdeväť domov a neplatiči dlhujú ku koncu minulého roka viac ako 45 tisíc eur (1,37 mil. Sk.).