POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo oznámenie o výberovom konaní na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby pred viac ako troma mesiacmi.
Licencie na prevádzkovanie končili aj niekoľkým staniciam na strednom Považí.
Došlo k zmene
Ministerstvo len nedávno zverejnilo na svojej stránke výsledky výberového konania pre stanice rýchlej lekárskej pomoci (RLP), ktoré vyhlásilo pred troma mesiacmi. V Považskej Bystrici, Púchove a Dubnici nad Váhom dochádza k zmene prevádzkovateľov. Všade vyhrala Falck - Záchranná, a. s. Košice. V Považskej Bystrici a Púchove tak vystrieda Rescue systém Žilina, v Dubnici nad Váhom zasa Zdravotnú dopravu Trenčín. Dubnická ambulancia mala pôvodne sídlo v Ilave.
Mali viac uchádzačov
Anna Kuchtová z komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva informovala, že do výberového konania sa vo všetkých troch miestach záchrannej zdravotnej služby prihlásilo päť uchádzačov. O prevádzkovanie RLP v Považskej Bystrici a Púchove sa uchádzala aj tunajšia nemocnica s poliklinikou. Žiaľ, neúspešne.
„Komisia hodnotila pri výbere úspešných uchádzačov možnosť personálneho zabezpečenia a materiálno-technického vybavenia, preukázanie počtu sanitných vozidiel, hodnotenie projektu stratégie na obdobie štyroch rokov prevádzkovania, hodnotenie odborných znalostí potrebných na prevádzkovanie ambulancií rýchlej lekárskej pomoci,“ doplnila Kuchtová.
Nevedia prečo
O prevádzkovanie RLP nielen v Považskej Bystrici, ale aj Púchove sa uchádzala nemocnica opakovane. Urobila tak už pred niekoľkými rokmi, ale ani vtedy neuspela.
„Nemôžem vám podať relevantné informácie o tom, prečo sme boli neúspešní. V oznámení o výsledkoch, ktoré mám na stole, je uvedené len to, že sme neuspeli. Zdôvodnenie sa tu neuvádza,“ povedal riaditeľ nemocnice Jaroslav Michálek.
Ministerstvo bolo vo vyjadrení, prečo nebola nemocnica úspešná, veľmi strohé. „NsP Považská Bystrica nesplnila kritériá ako najlepšia,“ uvádza sa vo vyjadrení komunikačného odboru ministerstva. V čom konkrétne nebola v porovnaní s ďalšími uchádzačmi nemocnica najlepšia, neuviedlo.
Nemajú možnosť namietať
V podmienkach pre výberové konanie, ktoré stanovilo ministerstvo v súlade s platnou legislatívou, sa uvádza, že zo strany účastníkov výberového konania nie je možné proti výsledkom výberového konania podať žiadosť o nápravu, respektíve námietku.
„Budeme sa ešte uchádzať o prevádzkovanie staníc rýchlej zdravotnej služby v regióne,“ hovorí riaditeľ nemocnice. Zatiaľ je vyhlásené výberové konanie na tieto stanice v Považskej Bystrici. V okrese Púchov, Považská Bystrica, Ilava je však staníc viac, kedy im končia licencie, sa nám zistiť nepodarilo.
(BERKO)
Rozdiel medzi záchrankami
Pod ambulanciami záchrannej zdravotnej služby sa rozumie rýchla lekárska pomoc (RLP) a rýchla zdravotná pomoc (RZP). Ich ambulancie sú rozmiestnené po viacerých miestach na Slovensku, nemusí to byť v nemocnici. Prevádzkujú ich rôzne spoločnosti, ktoré získavajú licencie len na istý čas. Ak sa preto sťažuje pacient na zlú službu RLP či RZP v spádovej nemocnici, nevolá vždy na tú správnu adresu. Na Slovensku je v súčasnosti 264 ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS), z čoho je 120 ambulancií RLP a 144 ambulancií RZP. Najviac ich je v Banskobystrickom kraji a to až 47, najmenej - 19 v Trnavskom kraji. V Bratislavskom kraji je ich celkom 25. Základný rozdiel medzi RLP a RZP je v zložení posádky. V oboch sa nachádza vždy stredný zdravotnícky pracovník - záchranár a vodič - záchranár, v RLP navyše aj lekár.