Medzi organizátorov podujatia patrí Základná umelecká škola Imra Weinera Kráľa v Považskej Bystrici. Podľa riaditeľky školy Blanky Cedzovej, s ktorou sme sa o Budíku rozprávali, prvotná myšlienka vznikla netradične.
Ako ste vznikla myšlienka Budíka?
- S hlavným organizátorom, Igorom Steinerom, sa poznám už dlhšie. Debata na tuto tému vznikla doma v kuchyni, kde chutí káva najlepšie. Pokúsiť sa o niečo nové, niečo dobré, pripraviť koncert v prospech detského oddelenia v nemocnici. Samozrejme, dúfali sme v pozitívnu odozvu ľudí.
Prečo ste rozhodli pre benefíciu?
- Chceli sme spojiť všetkých tých, ktorí sa v meste venujú hudbe ,tancu, spevu, divadlu, tvorivej činnosti, umeniu. V umeleckých školách, centre voľného času a iných organizáciách, ktoré združujú napríklad folklórne a tanečné súbory. Chceli sme ukázať, čo všetko vedia, čomu sa venujú deti, mladí ľudia i dospelí. To, čo je krásne, z čoho máme radosť, čo sa nám páči, čo dokážeme prezentovať. Niekomu túto radosť venovať - odovzdať, urobiť aj druhému radosť. Tú urobíme tomu, koho máme radi. Najmä deťom, našim i cudzím.
Od myšlienky býva niekedy k činu ďaleko.
- Nepochádzam z Považskej Bystrice, ale poznám ľudí, ktorí sa s láskou a plným nasadením venujú kultúrnej činnosti rôzneho umeleckého zamerania. Oslovili sme ich spoločne s primárom detského oddelenia. Bez pomoci kolegov by sme to však určite nedokázali.
Jadro účinkujúcich tvoria domáci, takže by nemalo byť ťažké benefíciu pripraviť.
- Nie, to sa možno zdá iba nezainteresovaným. Niekoľkokrát pred koncertom zasadá výbor, ktorý je zložený z vedúcich súborov, zoskupení či škôl. Je to opäť spolupráca a stretnúť sa musíme viackrát. Zostaviť program nie je hračka. Nastaviť minutáže pre jednotlivé vystúpenia, technické zabezpečenie... Je toho veľa. Aby vznikol konečný scenár, každý musí priložiť ruku k dielu.
Kto uvedie plejádu domácich i hostí?
- Opäť Marian Mitaš, ktorý pochádza z Považskej Bystrice a je absolventom gymnázia. Odmoderoval veľmi dobre aj prvý ročník. Osvedčil sa a on sám pokladá Budík za „svoju" akciu. Bol rád, že sme ho oslovili, stal sa jednou z tvárí koncertu.
Kto vymyslel názov a maskota akcie?
- Názov je nápadom Veroniky Mikulášovej. Malo to byť niečo krátke a výstižné, aby to rezonovalo. Napadol ju Budík. Potrebovali sme začiatočné písmená, ktoré heslovite upozornia, že sa chystá niečo, čo by nemalo byť ľuďom ľahostajné. Myslím si, že sa nám to podarilo. Prvé grafické návrhy loga vytvorila Lucia Lojková a do finálnej podoby ich upravil Vladimír Šimík.
Údajne nebude tento rok maskot iba na plagátoch a odznakoch.
- Maskot - Budík, sa bude pohybovať aj v uliciach mesta už deň pred akciou. Bývalá kolegyňa Zuzka Pekarová pripravuje kostýmy maskotov, ZUŠ-ka zabezpečuje materiál.
Pri veľkom počte účinkujúcich musí byť oveľa viac spolupracovníkov v zákulisí.
- Nie je za tým iba naša škola. Spolupracujeme s Považskobystrickým osvetovým strediskom, PX Centrom, Igorom Turanom, bratmi Brojovcami, Vladom Šimíkom a mnohými ďalšími. Bez ich pomoci by nebol napríklad plagát, propagácia, občerstvenie, ozvučenie... Každý prispeje niečím, podobne ako napríklad printové či elektronické médiá. Primátor Miroslav Adame, ktorý je naklonený tejto dobrej myšlienke, prevzal nad podujatím záštitu.
Prostriedky pôjdu opäť na detské oddelenie.
- Preto sa benefícia robí. Je to pre naše deti, to by si mali ľudia uvedomiť. Je dobré, že sa v našom meste učíme aj takto pomáhať tým, ktorí to potrebujú.
Nezabudnite! Prvé zvonenie je v piatok 11. septembra o 15.30 hodine!