Situácia v blížiacich sa voľbách do samosprávnych krajov sa začína kryštalizovať. Známe sú už niektoré koalície i strany, ktoré chcú kandidovať samostatne.
TRENČÍN. V novembrových voľbách budú obyvatelia kraja voliť 45 poslancov v deviatich volebných obvodoch. V našom regióne budú po päť poslancov voliť v okrese Považská Bystrica a Ilava, troch v okrese Púchov.
Postupne sa začínajú vyjasňovať aj prípadné koalície politických strán. Spoločne do volieb pôjdu dve najsilnejšie strany v súčasnom krajskom zastupiteľstve - Smer a HZDS.
Upustili od svojho kandidáta
Pôvodne Smer avizoval, že do volieb pôjde samostatne. Kandidátkou na funkciu krajského župana bola krajská predsedníčka Magda Košútová. Obe strany však neskôr utvorili koalíciu a dohodli sa, že budú podporovať spoločného kandidáta, súčasného predsedu samosprávneho kraja Pavla Sedláčka (ĽS-HZDS). Košútová ešte dva týždne pred podpisom koaličnej zmluvy tvrdila, že kandidovať bude. „Prehodnotili sme situáciu. V politike nie je nič jasné," okomentovala zmenený postoj Smeru Košútová.
Rozdelili si aj počty
Strany si zároveň rozdelili kandidátku do 45-členného krajského zastupiteľstva, 30 kresiel pripadne Smeru-SD a zvyšok ĽS-HZDS. Tomuto zodpovedá i rozdelenie kandidátov v deviatich volebných obvodoch, ktoré kopírujú okresy. „Počty kandidátov za jednotlivé volebné okresy sú už rozdelené. Na kandidačných listinách budú v okrese Považská Bystrica traja kandidáti za Smer a dvaja za HZDS, v okrese Púchov dvaja za Smer a jeden za HZDS, v okrese Ilava štyria za Smer a jeden HZDS," vysvetlil rozdelenie v našom regióne Jozef Božík tajomník krajského predstavenstva HZDS.
Podľa volebného zákona do samosprávnych krajov môže politická strana alebo koalícia uviesť na kandidátnej listine najviac toľko kandidátov, koľko má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených poslancov zastupiteľstva. Okres Považská Bystrica v súčasnosti zastupujú dvaja poslanci Smeru a traja poslanci HZDS. Za Púchov je v zastupiteľstve jeden poslanec za HZDS, dvaja sú nezávislí a za Ilavu dvaja HZDS, po jednom KDH, SNS a Smer.
V samosprávnom kraji je zatiaľ najsilnejšou stranou HZDS, ktoré má dvadsať poslancov. Smer má desiatich, KDH osem, SNS troch, a SDKÚ jedného. Štyridsaťpäťčlenné zastupiteľstvo dopĺňajú traja nezávislí.
Spoločný kandidát
V súčasnosti v krajskom zastupiteľstve pôsobí dvadsať členov HZDS, za Smer je desať poslancov. Nové rozdelenie na kandidačnej listine Božík za oslabenie HZDS nepovažuje. „Kandidátov na poslancov budeme mať síce menej, ale vzhľadom na to, že najsilnejšia politická strana podporuje nášho nominanta na predsedu kraja Pavla Sedláčka, vnímam to ako optimálny kompromis pre regionálne voľby."
V tomto volebnom období už Smer v koalícii s HZDS bol, avšak pre nezhody po poldruha roku z nej vystúpil.
Adeptov na župana je viac
Spoluprácu dávnejšie ohlásili SDKÚ-DS a KDH, ktoré vytvoria spoločnú kandidátku. Postavia aj spoločného kandidáta na predsedu samosprávneho kraja. Je ním bývalý minister obrany Martin Fedor, ktorý je aj krajským šéfom SDKÚ.
Kandidatúru na župana ako nezávislý zvažuje aj bývalý predseda SDKÚ-DS v Trenčianskom kraji Juraj Liška, ktorý zo strany odišiel. Naposledy sa o post župana uchádzalo jedenásť ľudí.
Pôjdu samostatne
Záujem o poslanecké kreslá prejavili ďalšie strany. „Postavíme vlastnú kandidátku, nechceme sa schovávať za nejaké koalície," povedal Ľuboš Lackovič z Novej demokracie. Samostatnú poslaneckú kandidátku ohlásila aj strana Sloboda a Solidarita. Rovnako samostatne zatiaľ chce ísť do volieb aj Slovenská národná strana, avšak na funkciu predsedu bude podporovať Pavla Sedláčka.
Voľby do samosprávnych krajov sa konajú 14. novembra. Kandidačné listiny na poslancov i na predsedu samosprávneho kraja odovzdať koalície, strany i nezávislí najneskôr začiatkom októbra.