Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Zdravý chrup je ohrozený nedostatkom lekárov

Zubári v okrese Považská Bystrica sa sťažujú na veľkú kazivosť zubov u detí. Okres má aj špecifický problém, čo situáciu komplikuje. Súvisí s nedostatkom zubných lekárov.

Problém s kazivosťou zubov majú aj zubári v regiónoch.Problém s kazivosťou zubov majú aj zubári v regiónoch. (Zdroj: TASR)

Zubní lekári v okrese Považská Bystrica sa sťažujú na to, že kazivosť zubov u detí je dosť vysoká. Okres má naviac v rámci Slovenska jeden špecifický problém, čo situáciu ešte viac komplikuje. Súvisí s nedostatkom zubných lekárov.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Väčšina rodičov nevenuje žiaľ dostatočnú pozornosť starostlivosti o chrup detí.

Ak aj áno a snažia sa dohliadať aspoň na absolvovanie pravidelných preventívnych prehliadok, zubári nie sú schopní fyzicky zvládnuť nápor malých pacientov. Posledné tri roky odišli z okresu štyria zubári. Noví nemajú záujem otvoriť si tu prax. Pri vysokých počtoch pacientov v obvodoch je nemožné stihnúť preventívnu prehliadku dvakrát do roka.

Rodičia neregistrujú zmenu

Nie všetci rodičia sú rovnako zodpovední v starostlivosti o chrup detí.

„Deti majú dvakrát do roka nárok na prehliadku. Nie všetci rodičia to však dodržiavajú. V minulosti boli školskí lekári priamo na školách, lekár si dieťa zavolal, bolo ošetrené a rodič ani nevedel, že má porobené zuby. Teraz je to tak, že do osemnástich rokov sa musí rodič starať o zdravie svojho dieťaťa. Nie pre všetkých rodičov je to však až také samozrejmé. Musia si deti na ošetrenie objednávať sami a stáva sa, že dieťa nemá prehliadku aj dva či tri roky," hovorí o prístupe rodičov stomatologička Oľga Fábryová.

Niekde sa to dá ešte riešiť cez školu. Lekári dajú upozornenie škole, že majú prísť deti na preventívnu prehliadku a škola to oznámi prostredníctvom oznamov v žiackych knižkách rodičom. „Nie so všetkými školami sa však dá takýmto spôsobom spolupracovať. Systematická starostlivosť, ktorá bola v minulosti dvakrát do roka, sa tak stráca," hovorí Fábryová. Problém však nie je len v tom.

Veľa pacientov, málo lekárov

Zubári v Považskobystrickom okrese majú už niekoľko rokov v obvode minimálne okolo 2700 ľudí. Je to vysoký počet, ktorý je ťažké zvládnuť. Naplánovať a uskutočniť tak preventívne prehliadky dvakrát do roka je fyzicky nemožné. Lekári nemajú naviac logicky u malých pacientov dostatok času, aby im vysvetľovali, ako sa správne starať o chrup. Keď aj deti svedomito chodia, zvládať nápor malých pacientov hlavne z mladých sídlisk je ťažké.

„Deti dosť svedomito chodia. Fyzicky je však veľmi ťažké to stihnúť. Systematika školských zubných lekárov bola zrušená, ja aj mnohí moji kolegovia v tom však pokračujeme, aby sme zabezpečili deťom starostlivosť. Dobrovoľne mám naviac aj ja napríklad deti, ktoré nemusím mať, lebo podľa rajonizácie mi nepatria do obvodu. Ale robím ich," hovorí stomatologička Daniela Zedníková, ku ktorej chodia hlavne deti z mladého sídliska Rozkvet.

Deti prichádzajú neskoro

O zubnej starostlivosti u detí sme hovorili s hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre stomatológiu NEDOU MARKOVSKOU.

Prečo už nemáme sieť školských zubných lekárov?

„Po privatizácii primárnej starostlivosti v rokoch 1993 a 94 bola zrušená. Na niektorých školách síce ešte ambulancie sú, ale ošetrujú len deti, ktorých rodičia podpíšu súhlas s ošetrením u daného zubného lekára a viac sa venujú dospelým pacientom. Zubní lekári tiež nemajú o túto prácu veľký záujem. Ide o veľmi náročnú prácu, ktorá vyžaduje oveľa viac trpezlivosti ako pri dospelom pacientovi. Aj pri najlepšie spolupracujúcom dieťati rovnaký výkon ako u dospelého trvá dva- až trikrát dlhšie. Zdravotné poisťovne to však nerozlišujú."

Ako to riešia iné krajiny únie?

„Vo vyspelých krajinách únie je plná sieť školských zubných lekárov, sú ale inak platení. Buď štátom, alebo ministerstvom zdravotníctva, či z mestských rozpočtov. Ich práca je kontrolovaná a preto spĺňa kritériá Svetovej zdravotníckej organizácie. Index kazovosti chrupu detí je v týchto krajinách výrazne nižší ako u nás."

Na akej priečke sme v kazovosti zubov?

„Dnes patríme v únii na posledné miesto za Rumunskom. Napríklad podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie mali mať päťročné deti do roku 2000 osemdesiat percent zdravých zúbkov. U nás tento stav dosiahlo v tom období iba 18 percent detí."

Kde vidíte chybu?

„Predovšetkým u rodičov. Veľmi podceňujú starostlivosť o chrup svojich detí, neprikladajú jej náležitý význam a ošetrenie hľadajú len v prípade bolesti alebo inej komplikácie. Prehliadky majú byť povinné."

Zdroj: Sme

Teória a skutočnosť

S kazivosťou zubov u detí je to podľa zubárky Zedníkovej dosť zlé.

„Je výnimka ak dieťa, čo ešte nechodí do školy nemá kaz. Je aj malá uvedomelosť, čo sa týka starostlivosti o zuby. Máloktorý rodič čistí deťom zuby, čo by malo byť samozrejmé. A keď už aj nečistí, málokto ide s dieťaťom na prehliadku, keď sa dajú ešte zuby plombovať. Už dvoj či trojročné deti by mali chodiť k zubárovi. Keby sme však začali už aj mliečne zuby plombovať, naozaj by sme to už nestíhali. Mám v obvode okolo 2700 pacientov. Najhoršie je to ku koncu roka. Od rána do večera robíme len preventívne prehliadky, aj sto ľudí za deň. Objednávacia doba je päť mesiacov," sťažuje sa Zedníková.

Akútny problém bude podľa nej za 5 rokov, keď viacerí zubári dovŕšia dôchodkoví vek a odídu a mladí si obvod neotvoria.

Problém je hlavne s počtom pacientov

Niektorým zubárom sa zdá, že prístup rodičov je zodpovednejší ako v minulosti. „Keď to sledujem s odstupom dvadsiatich rokov, trochu sa to zlepšilo. Rodičia si uvedomili, že za výkony sa dopláca, a tak sa snažia, aby sa deťom konroloval chrup," hovorí zubný lekár Ľubomír Krekáč.

Aj podľa neho je však v okrese Považská Bystrica iný, oveľa vážnejší problém. „Deti berieme len podľa obvodu. Školskí lekári nefungujú už dlho. Deti majú podľa zákona nárok dve prehliadky do roka, ale to technicky pri veľkých počtoch nestíhame," konštatuje Krekáč.

Nikto nechce do okresu ísť

Mnohí rodičia s deťmi dochádzajú k zubárom aj do iných okresov, kde nie je situácia taká zlá. O probléme v okrese vedia aj na Trenčianskom samosprávnom kraji. Vedúca odboru zdravotníctva a humánnej farmácie Elena Štefíková tvrdí, že lekára sa pokúšali zohnať. Nikto do okresu, kde prestali robiť za posledné tri roky štyria zubári nechce ísť. Bol medzi nimi aj mladý lekár, ktorý chvíľu robil a potom radšej odišiel za lepšími podmienkami do Bratislavy.

„Nikto nový neprišiel. Nepodarilo sa nám nikoho pozháňať. Sú mladí lekári, ktorí prišli do Trenčianskeho kraja, ale nechcú ísť do Považskej Bystrice," skonštatovala Štefíková.

V komisii zdravotníctva pri TSK sa podľa jej podpredsedu Mariána Brídika tento problém neriešil a ani ho nikto nenaniesol. Riešiť by sa však podľa neho mal systematicky priamo na ministerstve. Nejde totiž len o problém jedného okresu.

Údaje Slovenskej komory zubných lekárov
 • V niektorých krajoch zubári chýbajú. Dôchodcov nemá kto nahradiť.
 • Tento rok u nás pôsobí v praxi 2523 zubných lekárov.
 • Z nich je 728 v dôchodcovskom veku.
 • Vo veku 56 - 60 rokov je 645 stomatológov.
 • Vo veku 61 - 65 rokov je 415 lekárov.
 • Nad 66 rokov má 313 lekárov.
 • Tento rok promovalo len 50 zubných lekárov.
 • Na jedného stomatológa pripadá vyše 2600 pacientov.
 • Európsky priemer je okolo 1500 pacientov na lekára.
 • Najmenej stomatológov je v bývalých strediskových obciach. Poddimenzovaný počet hlási Banskobystrický kraj a niektoré oblasti Prešovského kraja.
 • V týchto oblastiach pripadá na jedného zubára približne 3000 obyvateľov.
 • Ideálny stav by bol 1200 až 1500 obyvateľov na lekára.
 • Na lekára, ktorý sa zaoberá starostlivosťou o deti, by ideálne malo pripadať 900 až 1000 detí.
 • Na Slovensku pracuje v súčasnosti 20 zahraničných zubných lekárov, z toho jeden z Česka.
 • V Česku robí 92 slovenských stomatológov.
 • V niektorých krajoch zubári chýbajú. Dôchodcov nemá kto nahradiť.
 • Tento rok u nás pôsobí v praxi 2523 zubných lekárov.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 2. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 3. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 4. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 7. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 2. Objavte miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno
 3. Auto na prenájom môže byť výhodné aj pre živnostníkov
 4. BILLA spolu so zákazníkmi pomôže aj pred Vianocami jednorodičom
 5. Plánujete budúci rok kúpu kosačky ?
 6. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 7. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 8. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 723
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 345
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 924
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 5 391
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 5 005
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 286
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 277
 8. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. 3 171

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.12.1922)
 2. Matej Farkas: S kolesami na hrane
 3. Štefan Vidlár: Na dvori Svatopluka
 4. Anton Kaiser: Vianočné zvyky a obyčaje
 5. Stano Kočiš: A.I.
 6. Eva Gallova: Moji milí Slováci, vrátil som sa!
 7. Štefan Vidlár: Amorove drony
 8. Soňa Kallová: Slovenská pošta
 1. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 14 743
 2. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 12 705
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 11 905
 4. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 990
 5. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 701
 6. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 275
 7. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 213
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 1 741
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Nízky záujem o fungovanie Európskej únie oslabuje naše postavenie.


12 h
Medzi najskúsenejších hráčov Led. Rovní patrí kapitán Dalibor Pleva.

Futbalisti Lednických Rovní majú za sebou vydarenú jeseň v IV. lige, Majstrovstvách regiónu Západ.


17 h

Regionálne noviny MY organizujú už niekoľko rokov advetné podujatie Slovensko spieva koledy, ktoré v predvianočnom čase spája obyvateľov našej krajiny.


7. dec
Ilustračná foto

Vyplnia šedú zónu pre rodiny s deťmi s poruchami autistického spektra.


5. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ako je možné minúť tisíce eur s telefónom v ruke? Vysvetlil operátor.


12 h

Obrovský kaštieľ bol blízko zániku, teraz ukrýva atrakciu, ktorá láka ľudí z celého Slovenska.


7. dec

Ak petíciou neuspejú, riaditeľ nemocnice chce držať hladovku.


21 h

Hygienici vyzývajú rodičov, aby do škôlky nedávali choré deti.


21 h

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.12.1922)
 2. Matej Farkas: S kolesami na hrane
 3. Štefan Vidlár: Na dvori Svatopluka
 4. Anton Kaiser: Vianočné zvyky a obyčaje
 5. Stano Kočiš: A.I.
 6. Eva Gallova: Moji milí Slováci, vrátil som sa!
 7. Štefan Vidlár: Amorove drony
 8. Soňa Kallová: Slovenská pošta
 1. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 14 743
 2. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 12 705
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 11 905
 4. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 990
 5. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 701
 6. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 275
 7. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 213
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 1 741
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu