TRENČÍN. Na súťaž prišlo šesť zmiešaných družstiev. Najlepšie sa darilo Dubničanom, ktorí sa do nej vrátili po dvojročnej absencii. Tesne za nimi skončili žiaci z Mikušoviec.
František Mikuš z trenčianskeho obvodného úradu doplnil, že súťaž je trojkolová, republikovému finále predchádzajú obvodné a krajské kolá.
Súťažili žiaci z dvoch okresov
O postup do krajského kola sa snažili žiaci zo šiestich základných škôl. Medzi nimi boli aj reprezentanti ZŠ Centrum I. Dubnica nad Váhom a ZŠ Mikušovce. Každé družstvo tvorili po dvaja chlapci a dve dievčatá. „Počas súťaže majú deti možnosť overiť si vedomosti nielen z civilnej ochrany, ale aj ďalších oblastí, napríklad z topografie, požiarnej ochrany. Pre spestrenie je zaradená aj disciplína streľba zo vzduchovky," vysvetlil Mikuš.
Najlepšie znalosti preukázali žiaci z dubnickej školy a Mikušoviec. Obe družstvá budú reprezentovať obvod Trenčín na krajskej súťaži. Trio doplní spolu ZŠ L. Novomeského Trenčín.
Nezáujem samospráv i škôl
Účasť šiestich družstiev je podľa Mikuša nízka. Svoj podiel na tom zrejme má malý záujem zo strany predstaviteľov samospráv i škôl. „Pritom dosahujeme veľmi dobré výsledky. Z obvodu Trenčín, kde patria okresy Trenčín a Ilava, sme vychovali už troch republikových víťazov, naše súťažné družstvá obsadili v rámci republiky aj niekoľko druhých a tretích miest. V minulosti získali veľké úspechy základné školy z Dubnice nad Váhom, odkiaľ boli až traja republikoví víťazi," vymenoval niektoré významné úspechy.
Príčinou podceňovania civilnej ochrany je podľa neho možno aj to, že si mnohí ľudia, hlavne staršia generácia, civilnú ochranu spájajú najmä s maskami a „bunkrami". „Civilná ochrana zaznamenala zásadné zmeny a, bohužiaľ, zrušili sa mnohé aktivity aj napriek tomu, že boli dobré. Kompetentní však postupne prichádzajú na to, že to bol chybný krok a postupne sa opäť buduje to, čo bolo neuvážene zrušené. Medzi málo aktivít, ktoré sa zachovali, patrí práve súťaž pre žiakov," dodal.