POVAŽSKÁ BYSTRICA. Riaditeľ nemocnice tvrdí, že chcú v priestoroch zriadiť vlastnú lekáreň a zlepšiť tak zlú finančnú situáciu nemocnice. Rozhodnúť o predĺžení zmluvy musí Trenčiansky samosprávny kraj, kam chcú majitelia poslať petíciu. Za štyri dni ju podľa nich podpísalo 1500 ľudí.
Ak nedôjde k predĺženiu zmluvy, lekáreň prestane poskytovať svoje služby možno už koncom októbra. Na aký čas, nie je isté. Výpadok lekárne podľa jej majiteľov môže ovplyvniť aj pacientov. Vedenie nemocnice to popiera.
Nebude dlhšie otvorená
Majiteľka Anna Húdeková tvrdí, že ak jej zmluvu nepredĺžia, lekáreň na istý čas vypadne.
„Po skončení nájomnej zmluvy by sme museli priestory lekárne vypratať a nový nájomca by ich musel nanovo zariadiť tak, aby spĺňali všetky normy upravujúce poskytovanie lekárenskej starostlivosti. Takýto proces rekonštrukcie a zariaďovania môže trvať tri aj šesť mesiacov," hovorí Húdeková.
Len jeden mesiac
Riaditeľ s ňou nesúhlasí. Tvrdí, že sú schopní otvoriť ju oveľa skôr a odhaduje výpadok na jeden mesiac. Potvrdyuje to aj vedúci nemocničnej lekárne.
„Vybavenie laboratória máme, môže byť spoločné pre verejnú aj nemocničnú lekáreň. Počítače tiež nebudú problém, zdĺhavejšia bude inštalácia a spustenie programov.
Lieky sa dajú zohnať v priebehu dvoch týždňov, stavebné úpravy sa robiť nemusia. Trošku dlhšie by mohlo trvať vybavovanie povolení na prevádzku," tvrdí vedúci lekárnik nemocničnej lekárne Viliam Haviar.
Nevýhody výpadku lekárne
Výpadok lekárne by nebol podľa Húdekovej dobrý hlavne pre pacientov, ktorí potrebujú lieky na liečbu onkologických ochorení, kardiakov, alergikov a iných pacientov, ktorí vo veľkom lekáreň navštevujú pre ťažšie dostupné lieky. Ich liečba vyžaduje drahé liečivá, ktoré práve Anja držala na sklade, alebo ich promptne zabezpečovala a tiež dávkovala. Pacienti nielen z mesta, ale aj okolia či z rôznych častí Slovenska boli zvyknutí na tieto služby.
Dodala, že lekáreň už prevádzkujú 15 rokov, majú dobré vzťahy s dodávateľmi, zabehané postupy, zohraný tím vyškolených ľudí, ktorí robia túto prácu dokonalo. Nevie si tiež predstaviť, ako by nový nájomca na tieto služby tak rýchlo nabehol, bez skúseného kolektívu, ktorý je veľmi dôležitý. Tiež podotýka, že vedenie nemocnice nemalo výhrady voči ich práci.
Nápor na iné lekárne
Magistra Húdeková poukazuje aj na iné úskalia pri výpadku, čo ovplyvní aj iné lekárne.
„Pôjde o výpadok najväčšej lekárne. Ostatné lekárne budú musieť zvládnuť veľký nápor pacientov. Môžu sa predĺžiť čakacie doby," dodáva majiteľka.
Tiež tvrdí, že lekáreň zabezpečuje veľkú časť pohotovostných služieb. „Záťaž, ktorá by vznikla aj v tomto smere pri výpadku, by nebolo ľahké preniesť na plecia ostatných lekární, v ktorých je často len jeden lekárnik či lekárnička," tvrdí Húdeková. Výpadok by sa mohol podľa nej dotknúť pacientov.
Garantujú služby pacientom
Riaditeľ tvrdí, že ak by sa lekáreň dostala pod nemocnicu, bola by schopná ďalej poskytovať tieto služby.
„Ak rozšírime počet zamestnancov, ako verejná lekáreň fungujúca pod nemocnicou, nemáme problém robiť to, čo doteraz robila súkromná lekáreň Anja," garantuje vedúci magister z nemocničnej lekárne Viliam Haviar. Nerobili by jedine sterilné lieky, ktoré sa tiež už dajú dnes pozháňať od distribútorov.
Kde zoberú financie?
Na vybavenie priestorov a naplnenie skladu by podľa majiteľky potrebovala nemocnica čiastku od 330 až do 750-tisíc eur. Majiteľka sa pýta, kde chce zobrať zadlžené zdravotnícke zariadenie na toto peniaze. Investícia na zriadenie nemocnice však nebude podľa riaditeľa Michálka ani zďaleka taká vysoká, lebo väčšinu zariadenia nemocnica má a s distribútormi liekov sa dá dohodnúť na splátkach.
Môže mať nemocnica lekáreň?
Húdeková však ukazuje ešte na jeden problém.
„Zákon neumožňuje nemocniciam prevádzkovať služby verejných lekární. Nemocničné lekárne môžu len vydávať lieky na žiadanky pre lôžkové oddelenie. Verejné služby môžu vykonávať len súkromné lekárne. Ak pán riaditeľ plánuje v priestoroch súčasnej lekárne sprevádzkovať lekáreň, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou opäť súkromná lekáreň," konštatuje majiteľka.
„O tom, kto bude mať lekáreň ďalej nerozhodujem ja, ale Trenčiansky samosprávny kraj. Samozrejme, budem sa uchádzať o lekáreň pre nemocnicu. Prostredníctvom nej môže nemocnica prísť k nemalým finančným prostriedkom, aby nebola ohrozená," tvrdí riaditeľ Michálek.
Magister Viliam Haviar zas dodáva: „Nemocničná lekáreň nemôže vydávať na recepty, to je pravda. Ale nemocnica ako právnická osoba si môže otvoriť verejnú lekáreň so zásobovaním nemocnice. Tak by sme už neboli vedení podľa zákona ako nemocničná lekáreň, ktorá môže vydávať liečivá a lieky len na žiadanky oddelení alebo štátnych ambulancií, ale mohli by sme vydávať aj na recepty," tvrdí Haviar a dodáva, že takto to funguje aj v lekárni v Banskej Bystrici či Dunajskej Strede.
Petíciu zatiaľ nedostali
Majiteľka lekárne avizovala, že petíciu za zachovanie nemocnice pošlú Trenčianskemu samosprávnemu kraju. Na kraji ju zatiaľ nemajú.
„Petíciu z Považskej Bystrice sme zatiaľ neobdržali. Trenčiansky samosprávny kraj každopádne má záujem o zachovanie lekárne v priestoroch nemocnice. Nájomná zmluva zatiaľ trvá," informovala hovorkyňa samosprávneho kraja Vlasta Henčelová.