BELUŠA. Minulý víkend členovia Základnej organizácie Slovenského zväzu drobnochovateľov usporiadali 13. Vážsku súťažnú výstavu drobných zvierat a miestnu výstavu exotov.
Súťaže sa zúčastnilo 69 vystavovateľov z okresov Žilina, Trenčín a Považská Bystrica. Chovatelia vystavovali králikov, hrabavú a vodnú hydinu, holuby a exotické vtáctvo. Návštevníci si mali možnosť zvieratá i zakúpiť.
O chovné zvieratá bol záujem
Výstavu počas dvoch dní navštívilo asi sedemsto obdivovateľov. Členovia zväzu považujú výstavu za úspešnú, o čom svedčí aj záujem o kúpu zvierat.
Organizátori pripravili pre návštevníkov občerstvenie i tombolu. „Výstavu sa nám podarilo usporiadať vďaka sponzorom a obci," povedal Daniel Beniak zo zväzu chovateľov.
Pozrieť sa prišli aj manželia Ďuricovci z Visolají. „Chovali sme sliepky, ale chodili nám na ne líšky. Zostali sme pri ošípaných," prezradili.
Na svoje si prišli aj deti, ktoré zaujali hlavne malé králiky. „Ja by som chcela králika. Už som jedného doma mala, ale mi zomrel. Mamina mi už ďalšieho kúpiť nechce," hovorí Vaneska.
Úspešní vystavovatelia
V kategórii vodnej hydiny si prvé miesto odniesol Ján Kresáň z Považskej Bystrice, hydiny hrabavej Peter Bajza, Rudolf Papánek a Ján Luhový,. Najúspešnejší chovatelia králikov sa stali Peter Husárik, Martin Balušík a Ladislav Pončík, všetci z Považskej Bystrice.
Úspech mali aj holuby chovateľov Klementa Kubiša a Miroslava Jaroša, obaja z Považskej Bystrice. Andulka Jaroslava Slamku sa stala víťazkou kategórie exotického vtáctva.
Najlepšou kolekciou králikov sa mohol pochváliť Martin Balušík z Považskej Teplej. V kategórii mladý chovateľ porotu zaujali Dominika Balušíková a Matej Balušík, obaja z Považskej Teplej a Marián Hrnčík z Brvnišťa.
Prvenstvo medzioblastnej súťaže získala Považská Bystrica, pred Žilinou a Trenčínom.