ILAVA. Poslanci mestského zastupiteľstva rozhodovali, komu v nájomnej bytovke predĺžia nájom a komu nie. Podkladom pre nich boli žiadosti súčasných obyvateľov bytov a informácia sociálno-bytovej komisie.
Bytovka má vďaka niektorým nájomníkom zlú povesť. To zohralo aj úlohu pri rozhodovaní o ďalšom nájom. Verdikt znel - žiadny ďalší nájom.
Neplatiči
O situácii v nájomnej bytovke informovala za sociálno-bytovú komisiu Daniela Jurenová. „Neplatičov je viac. Podľa nariadenia by sa im zmluva predlžovať nemala," upozornila. Deviatim rodinám schválili poslanci predĺženie zmluvy na ďalšie tri roky. Napokon sa k nim pridala aj rodina Húserková. „Manžel je mimo. Potvrdenie, ktoré som priniesla na mestský úrad bolo v inom jazyku, no určite to dáme do poriadku," vysvetlila nezrovnalosti v dokumentoch.
Dvom rodinám poslanci predĺženie zmlúv nechceli schváliť. Mohli za to najmä ich dlhy. Napokon sa hovorilo aj o splátkovom kalendári, ktoré mohli obe rodiny využiť ešte skôr. „Marienkovcom sa ponúkol kalendár. Splátky v plnej výške prijali a zaviazali sa ich zaplatiť. Bohužiaľ, Mazáňovcom sa nájom nepredĺžil. Mohli si za to sami, viackrát sme ich upozorňovali na rastúci dlh," hovorí Jurenová.
Vyšli im v ústrety
Mazáňovci bývali do roku 2005 v objekte, ktorý bol v dezolátnom stave. „Dom mohol každú chvíľku spadnúť. Po jednom z rokovaní ZMOS-u, kde sa preberal podobný prípad, bývalý primátor Čiernik im navrhol, aby sa presťahovali. Ponúkli sme im starší dom v Košeci, no neprijali to. Napokon sa pre nich našiel byt. Bol bezbariérový, a keďže jedna zo sestier, Danka, je zdravotne postihnutá, spĺňali svojím spôsobom aj podmienku Štátneho fondu rozvoja bývania, z ktorého mesto financie na bytovku získalo. Od roku 2005 bývali tri sestry a jedno dieťa a druh jednej z nich, v novom byte. „Postupne k nim pribudlo Gabikine druhé dieťa jej druh. Upozorňovali sme rodinu na neplatenie energií. Dlh narastal, a hoci sme tajne dúfali, že napokon ho rodina začne splácať, nestalo sa tak. Vyšplhal sa na asi tisíc eur. Nepomohla ani ďalšia výzva a dlh ďalej rástol," dodala Jurenová.
Hľadali východisko
Mesto hľadalo riešenie. „Nechceli sme ich vystrčiť na ulicu. Lenže Gabika a jej sestry všetky ponuky postupne odmietali," tvrdí Jurenová a ukazuje množstvo dokladov, ktoré jej slová potvrdzujú. Postupne odmietli azylové domy, rôzne centrá či iné byty, napr. v Trenčíne. Chorú Danielu sa pokúsili umiestniť cestou ústavu sociálnej starostlivosti. Pokusov a stretnutí bolo viacej, no vždy skončili odmietnutím zo strany rodiny. Tá uznala pohľadávku mesta 3637,73 eur, ktorú chce vraj splácať, inak ju bude musieť mesto vymáhať súdnou cestou.
Dohodli sa
Potom, ako rodina odmietla byty v Trenčíne a Lednických Rovniach, dohodla sa s mestom a byt vypratala. Veci bude mať zatiaľ v mestských priestoroch vedľa futbalového štadiónu. Dlh chce splácať po 100 eur. Bytovú otázku si chce vraj riešiť sama. „Išli bývať k rodine," doplnila D. Jurenová, ktorá nám poradila, kde Mazáňovcov hľadať. Na ňou uvedenej adrese nám otvorila žena, ktorá tvrdila, že s Mazáňovcami nemá nič a nikto taký tam nebýva.
„Rodina mala zmluvu na určitý čas, a tá sa im nepredlžila. Rovnaké mali aj ostatní nájomníci. Všetci vedeli, že zmluvy im končili 31. augusta 2009 a nemusia byť automaticky predlžené," dodala právnička mesta Zuzana Dianová.