Skvalitnenie a čiastočne aj zrýchlenie diagnostiky by malo priniesť pacientom päť nových rádiodiagnostických prístrojov. Dnes ich oficiálne odovzdali do užívania v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Lekári aj ostatní zamestnanci uvítali investíciu do nemocnice, ktorá im umožní skvalitniť prácu pre pacienta a tiež ju uľahčí.
Ide o röntgenové prístroje so stropným závesom, stĺpovým statívom, mobilný RTG prístroj, mobilné C-rameno, ako aj panoramatický zubný röntgen.
Koniec filmových snímkov
Podľa primára rádiologického oddelenia Miroslava Galasa aj nový systém využíva na diagnostiku RTG žiarenie, no podstatný rozdiel je v kvalite výstupov.
"Modernizácia znamená, že sme skončili s filmovou diagnostikou. Jednak pacienti už nebudú musieť v rukách nosiť obrázky k odborným lekárom, ktorí ich na naše pracovisko poslali. Aj lekári si budú snímky pozerať úplne inak, teda na monitore počítača. Odbremení nás to, aj čo sa týka archivácie starých filmov a snímok, ktoré sme povinní dlho uchovávať. Tie sa spracujú a uchovajú v elektronickej forme a budú prístupné rádiológom, ale aj ostatným klinickým a ambulantným lekárom priamo v počítači alebo na nejakom nosiči. Tiež pacienti ich môžu dostať na vyžiadanie na CD nosiči," vysvetlil Galas.
Nemusia snímkovanie opakovať
Doteraz sa stávalo, že ak sa snímka nepodarila pri zlej expozícii, bolo treba ožarovanie pacienta opakovať. Digitálne RTG pracovisko odstraňuje aj túto pre pacienta nepríjemnú nutnosť.
Výstupy v digitálnej podobe umožnia tiež lekárom so snímkou viac pracovať, napríklad meniť jas, kontrast, zväčšovať či zmenšovať a meniť uhly pohľadu, čo zlepší možnosť kvalitnej diagnostiky. Výhodou je aj spracovanie viacerých typov tkanív v rámci jedného snímku pri ich jasnej rozoznateľnosti, čo umožní prezerať snímky na svaloch a kostiach súčasne.
Kvalitnejšia cievna chirurgia
Nový mobilný röntgen dostalo aj chirurgické oddelenie. „Súrne sme potrebovali nový prístroj, lebo starý dosluhoval. Dostali sme naozaj kvalitný mobilný prístroj. Mimo všeobecnej chirurgie a traumatológie sa dá požiť aj v cievnej chirurgii na kvalitnú cievnu diagnostiku, čo doteraz nebolo možné," hovorí primár chirurgického oddelenia Ladislav Korec.
Korec spomenul tiež pri odovzdávaní prístrojov nestora rádiologického oddelenia - lekára a bývalého primára Jána Sudeka. „Mal by radosť z toho, čo sa podarilo. Bol to lekár, ktorý robil na oddelení štyridsať rokov, pre svoje oddelenie žil a v práci aj zomrel, pri odčítavaní snímok," spomína si na kolegu Korec.
Ľahšia práca
Nové prístroje uľahčia aj prácu s pacientom. „Mali sme problémy vyložiť na stôl imobilných či ťažších pacientom, lebo lôžko bolo príliš vysoko. Teraz je polohovateľné. Je tiež širšie, čo je pre pacienta pohodlnejšie a bezpečnejšie. Prácu nám prístroje jednoznačne uľahčia," vysvetľuje jedna z pracovníčok rádiologického oddelenia.
Financie
Financie na obnovu prístrojového vybavenia a tiež stavebné úpravy s tým súvisiace poskytol nemocnici jej zriaďovateľ, Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Pôvodná investícia do rekonštrukcie priestorov a prístrojového vybavenia narástla zo 497.908 eur (15 miliónov Sk) na 749.422 eur (22,58 milióna Sk).