PÚCHOV, BRATISLAVA. Púchovská Makyta prepustí postupne za tri mesiace 654 zo svojich 1300 zamestnancov.
Generálny riaditeľ Makyty Marián Vidoman hovorí, že k hromadnému prepúšťaniu ho donútilo najmä rozhodnutie zahraničného partnera, že presunie výrobu autosedačiek zo Slovenska do Srbska. „Viacerí zahraniční partneri presúvajú objednávky do lacnejších krajín," povedal Vidoman.
Ďalším dôvodom prepúšťania je podľa šéfa firmy schválené zvýšenie minimálnej mzdy od nového roka o 4, 1 percenta.
Ministerstvá nesúhlasia
Ministerstvo práce aj ministerstvo hospodárstva oponujú: dôvodom prepúšťania v Makyte nie je zvýšenie minimálnej mzdy, ale pokles dopytu po textilnom priemysle.
Prečo v tomto prípade vláda nepomôže, ako napríklad súkromným Nováckym chemickým závodom či Hornonitrianskym baniam? „Ide o súkromnú firmu. Nemá povinnosť informovať nás o problémoch. Pomáhať sa dá tam, kde je o pomoc záujem," povedal hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.
Hovorí, že ministerstvo hospodárstva nemôže v prípade súkromnej spoločnosti konať nad rámec zákonných pravidiel. „V tomto kontexte môžeme chápať úsilie prijať zákon o strategických podnikoch, aby v časoch krízy v obmedzenom časovom období vznikol mechanizmus, ktorý by umožnil konať, a nie sa prizerať zastavovaniu výroby."
Prepúšťanie v Makyte je pokračovaním v útlme textilného priemyslu na Slovensku. Paradoxne, ešte minulý rok v auguste premiér Fico na adresu nízkych miezd v tomto sektore vyhlásil: „Čo je to za mzdu, ktorá je 8100 korún hrubého? Ak sa textilný priemysel domnieva, že bude dlhodobo takto vydierať ľudí alebo zdierať ľudí za 8100 korún, nech to radšej zabalí a my sa radšej pokúsime rekvalifikáciou týchto ľudí umiestniť niekde inde." S rekvalifikáciou to však dnes také ľahké nebude.
Nová práca? Ťažko
Prepúšťanie sa dotkne najmä závodu technickej konfekcie a čiastočne odevnej konfekcie. V Púchove príde o prácu 414 ľudí. Ďalších 240 v závode v Bytči, ktorý bude zrušený.
Zamestnanci firmy oficiálnu informáciu o prepúšťaní ešte nemajú. „Zatiaľ nič nevieme, len čo sa šušká."
Zamestnanci v Púchove nechceli povedať, či zarábajú minimálnu mzdu. So zvyšovaním minimálnej mzdy však súhlasia. „Platy sú biedne. Nezodpovedajú ťažkej práci, ktorú robíme. Pracujeme s kožou, sú tam výpary, ale mzda tomu nezodpovedá," sťažujú sa.
Považskobystrickému úradu práce ohlásili hromadné prepúšťanie 30. októbra. „Uplatnenie prepustených zamestnancov je momentálne veľmi slabé, neevidujeme nijaké voľné pracovné miesta na tieto profesie. V Púchove máme 28 voľných pracovných miest," povedal Alexander Jakubička z úradu práce.
Michal Stuška z ministerstva práce povedal, že v Makyte sú zazmluvnené projekty aktívnej politiky trhu práce. „Z nich vyplýva aj podmienka neprepustiť zamestnancov, na ktorých sa podpora vzťahuje aspoň jeden rok," povedal Stuška. Makyta si preto musí minimálne do apríla nechať aspoň 200 ľudí.