POVAŽSKÁ BYSTRICA. Centrum voľného času (CVČ) ožilo jesennou nádherou. Krásu prírody do neho priniesli práce, ktoré vytvorili deti.
Pestrofarebné listy, dozrievajúce lesné i záhradné plody, konáre, usušené kvety, kôru zo stromov či semienka rastlín dokázali mladí aranžéri v priebehu hodiny skombinovať do pôsobivých dekorácií.
Úsilie a výmena skúseností
Práce pripravovali súťažiaci asi dve hodiny. Boli rozdelení do dvoch kategórií - žiaci prvého a druhého stupňa. Po súťaži uložili všetky práce do jednej miestnosti, kde ich hodnotila trojčlenná porota. V nej si vypočuli súťažiaci, vedúci krúžkov a učitelia aj verdikt poroty.
Bolo to, samozrejme, aj o vzájomnom odovzdávaní skúseností. „A ako ste pripevnili tie šušky? Čím ste farbili kvety? Hlava toho ježka na obrázku mohla byť radšej z kôry, trochu to pokazilo dojem," zaznievalo naokolo.
Ako sa hodnotí?
Porota nemala ľahké vybrať asi z troch desiatok prác, boli totiž veľmi vydarené.
„Pri výbere zohľadňujeme estetickú stránku, nápad, ale aj to, či sú použité prírodné materiály. Aranžovanie má, samozrejme, aj svoje pravidlá. Menej býva niekedy viac. Pozrite napríklad na tento košík. Zadná časť je urobená veľmi pekne, vyzerá zaujímavo, ale vpredu použila autorka príliš veľa ovocia z umelej hmoty. Mohla tam dať radšej živé ovocie, vyzeralo by to prirodzenejšie. Ide predsa o aranžovanie z toho, čo ponúka jesenná príroda. Škoda, lebo inak je to veľmi pekná práca," prezradila počas hodnotenia jedna z porotkýň Marta Rehúšová z centra voľného času.
Súťažil aj chlapec
V druhej kategórii starších žiakov sa umiestnila na prvom mieste Patrícia Plešková, na druhom Simona Sisková, na treťom Anna Janeková a na štvrtom a piatom mieste Dominika Zelenáková a Juraj Štefina. V prvej kategórii, čo boli žiaci prvého stupňa a piataci, skončila na prvom mieste práca Kristíny Robovej, na druhom Kristíny Pleškovej a na treťom Kristíny Jánošíkovej.
Počas vyhodnotenia upozornila pracovníčka CVČ všetkých malých umelcov, že zima sa blíži a je potrebné pripraviť sa na súťaž v zimnom aranžovaní.