PÚCHOV. Dve stovky prác detí zo štrnástich škôl dali porote riadne zabrať. Deti sa prezentovali rôznymi technikami, a hoci bolo na niektorých vidieť spoluprácu s pedagógom, všetky sa páčili.
Slávnostná vernisáž výstavy Farby jesene v stredu odštartovala výstavu, ktorú otvorili domáci žiaci kultúrnym programom. Aj ten sa niesol v atmosfére jesene.
Zmena
Špeciálna škola je presťahovaná tri roky. Za ten čas sa práce žiakov vystavovali vždy v takmer rovnakom termíne. „Témy sa robili príležitostne. Už minulý rok sme sa však dohodli, že termín bude pohyblivý, aby sme nerobili tému jeseň na jar alebo zimu cez leto," hovorí riaditeľ školy v Púchove Stanislav Turček.
Listy, hruška, šarkan
Terézia Šerá zatiaľ šarkana nerobila, a ani sa nepozerala, ako sa taký šarkan púšťa. Prvú skúsenosť s „drakom" má už však za sebou. Jedného nakreslila. „Rada by som niekedy podobného púšťala. Možno sa mi to podarí u nás, v škole," tvrdila Terka.
„Viem, čo je to hrabať lístie. Robievame to na pracovnom vyučovaní, a mňa to baví. Okrem toho rád maľujem, takže aj preto možno tie listy," krúti plecami Jarko Hrubčin, ktorý dodáva, že listy maľovali viacerí.
Marek Šiveň vystavuje hrušku, zloženú zo zelených a žltých papierikov. Všetko by bolo v poriadku, a do ovocia by sa dalo aj zahryznúť, lenže z neho trčí červík, veľký palec. „Pani učiteľka mi veľmi pomáhala, inak by som to sám asi nestihol," hodnotí svoje sily Marek.
Jeseň vo všetkých podobách
„V každej triede učí deti výtvarnú výuku iný pedagóg. Jesenná téma sa prelína aj na ostatných predmetoch. Pracujúce vyučovanie, literatúra, hudobná výchova. V každom predmete sme zakonponovali jesenné práce," povedala učiteľka šiestakov, Janka Koštialiková.
Porota sa rozhodla, že nebude udeľovať klasické poradie. „Chceme oceniť viaceré jednotlivé práce, deti sú s rôznymi stupňami mentálneho postihnutia. Videli sme veľa pekných prác, a tak odmeniť iba zopár, by bola škoda," dodal riaditeľ školy Stanislav Turček. Farby jesene môžete vidieť v Špeciálnej základnej škole v Púchove do 6. novembra.