Voľby do samospráv sa vyznačujú nízkou účasťou voličov. Čo je podľa vás príčinou?- Myslím si, že opäť bude nízka, podľa mňa porovnateľná s predchádzajúcimi voľbami. Ľudia vnímajú regionálne voľby ako druhoradé. Iný postoj majú k voľbám celoslovenským či európskym. V tomto roku Slovensko už absolvovalo niekoľko volieb, kde bola účasť vyššia ako napríklad vo voľbách do krajskej samosprávy v roku 2005. Vnímanie regionálnych volieb ako druhoradých však nie je správne. Samosprávne kraje zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji regiónu. Prešli na ne viaceré kompetencie, ich možnosti vstupovať do regionálneho rozvoja sú veľké.
Čo to môže ovplyvňovať?- Možností je viacero. Jednak reforma verejnej správy nekopírovala historické regióny, na ktoré majú ľudia väčšiu väzbu. Potom politické strany, i keď teraz sú aktívnejšie ako predtým, nenachádzajú takých významných politikov, ktorí by ľudí upútali. Majú ich možno en v niektorých krajoch. Tomu zodpovedajú aj ich náklady na predvolebnú kampaň, čiže nevkladajú do nej toľko finančných prostriedkov ako do parlamentných alebo prezidentských volieb. Ďalším dôvodom je tiež aj to, že krajská správa nie je natoľko viditeľná na verejnosti. Nízka účasť vo voľbách tiež môže odrážať celkovú nespokojnosť občanov so spoločenským vývojom.
V predvolebnej kampani sa objavili aj pokusy o diskreditovanie kandidátov...- Na Slovenskú podobné pokusy doposiaľ na lokálnej úrovni zaznamenané neboli, sú skôr vo vyššej politike. Kandidáti majú možno neprajníkov, alebo im to chce niekto znepríjemniť. Nazdávam sa, že ak sa pokusy o diskreditovanie nezakladajú na pravde, nebudú veľmi efektívne a kandidátom nemusia uškodiť. Na druhej strane, takéto metódy všeobecne, bez ohľadu na to, na koho sú smerované, môžu skôr prehlbovať nedôveru k politiky a nemyslím si, že by ľudí povzbudzovali k vyššej účasti vo voľbách. Môže ich to skôr odrádzať. Politika je na Slovensku vnímaná, ako záležitosť nie veľmi čistá a v ľuďoch to môže vyvolávať pocit, že politika je infikovaná nechutnými metódami aj na regionálnej úrovni. Iné je, keď sa poukazuje kriticky na konkrétne činnosti týkajúce sa napríklad činnosti v samospráve.
Všetko dôležité o krajských voľbách
Najnovšie správy o voľbách a dopadoch pre slovenskú politiku na volby.sme.skKedy budú voľby? Stačí prísť s občianskym? Aké sú kompetencie krajov?Kto kandiduje v Trenčianskom kraji? O akých peniazoch rozhodujú župy, koľko zaplatíte vy? Pošlite nám záber alebo video z kampane u vás, kto má najlepšie, najhoršie, najvtipnejšie bilbordy či letáky: citatelia@smeonline.sk a citatelia.sme.sk