Už onedlho začnú úrady práce v praxi ponúkať nový národný projekt, ktorý formou odborných poradenských služieb alebo vzdelávania má predísť hromadnému prepúšťaniu, resp. zamestnancom, ktorí sú ním ohrození, pomôcť nájsť si uplatnenie v inej profesii.
„V prvom rade chceme týmto nástrojom pomôcť Makyte, kde je najväčšia skupina dotknutých zamestnancov," hovorí Alexander Jakubička z považskobystrického úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Firmy využívajú aj iné nástroje
Protikrízové nástroje aktívnej politiky, ktoré môžu získať firmy od úradu práce, využívajú aj v súčasnosti. „Firmy môžu dostať príspevok na vytvorené pracovné miesto na refundáciu odvodov alebo časti mzdy a na vzdelávanie zamestnancov, aby predišli hromadnému prepúšťaniu," vysvetľuje Jakubička.
Jedným z nich je vzdelávanie zamestnancov. V súčasnosti ho, aby udržali zamestnancov v pracovnom pomere, aplikujú v pätnástich firmách. Spolu ide o viac ako 460 zamestnancov.
Zamestnancov preškoľujú
Medzi spoločnosťami, ktoré tento nástroj využívajú, je aj PSL. Podľa riaditeľa Štefana Blaška majú približne 40-percentný pokles produkcie. Pre krízu prepustili zhruba 300 zamestnancov.
„Ďalej už nechceme ísť, aj keď momentálne máme, vzhľadom na objednávky, nadstav zamestnancov. Máme zrealizované investície, pripravujeme nové projekty, preto chceme stav zamestnancov udržať." Doplnil, že preškolenia sa zúčastnilo okolo stovky ľudí.
Zmluvu so školou nezrušia
PSL má zmluvu o spoluprácis považskobystrickou strednou odbornou strojníckou školou. Ukončiť ju nechce. „Pripravujeme sa na ďalší rast, budeme potrebovať kvalifikovaných ľudí," zdôvodnil postoj spoločnosti Blaško. „Principiálne otázky, ktoré sú v zmluve, plníme, pomáhame jej v rámci našich možností. Informovali sme o tom aj predsedu samosprávneho kraja Pavla Sedláčka, ktorý pred pár dňami navštívil našu firmu. Počas stretnutia spolupráca so školou neustále rezonovala, pretože to bol zo strany samosprávneho kraja nový projekt a predsedu zaujímalo, či je životaschopný," dodal.