DUBNICA NAD VÁHOM. Nariadenie rozdeľuje a klasifikuje pyrotechnické výrobky na zábavné a oslavné účely a na technické účely. Tie sú zaradené do tried a podtried.
Kontrolu nad dodržiavaním ustanovení má vykonávať mestská polícia alebo poverené osoby.
Nariadenia a obmedzenia
Všeobecne záväzné nariadenie pripravil a prezentoval náčelník mestskej polície Tibor Rehák. „Dáva mestu možnosť získať kontrolu pri nadobúdaní a používaní pyrotechniky na jeho území. Je to druhý návrh, ktorý vznikol po pripomienkovaní Ľubomírom Masárom zo spoločnosti Privatex Pyro. Presne určuje, čo môže používať široká verejnosť a materiály, s ktorými môžu manipulovať iba odborne spôsobilé osoby," vysvetlil Rehák.
Predaj a nadobúdanie výrobkov
Dubničania už pyrotechnické výrobky na trhových miestach nekúpia. Nové nariadenie to zakazuje. Rovnako zákaz platí aj pre používanie po domácky vyrobenej pyrotechniky. Zábavnú pyrotechniku budú môcť kupovať len osoby nad pätnásť rokov, v žiadnom prípade deti.
Kde áno, kde nie
„Pyrotechnické výrobky sa nesmú používať v bezprostrednej blízkosti kostolov, cintorínov, pietnych miest, zdravotníckych zariadení, predškolských a školských zariadení, detských ihrísk, domovov a penziónov dôchodcov a pod. Fyzické i právnické osoby sú povinné neodkladne odstrániť znečistenie verejného priestranstva, ku ktorému dôjde po použití zábavnej pyrotechniky. Za škodu spôsobenú používaním pyrotechnických výrobkov je zodpovedná osoba, ktorá ju zavinila," povedal Rehák.
Pyrotechnické výrobky je zakázané používať v čase nočného kľudu od 22. do 6.h. Výnimku platí len od 31. decembra do 1. januára do 4. h, ohňostroje sú povolené v určené významné a pamätné dni mesta. Pokiaľ si chce urobiť niekto ohňostroj doma, musí o povolenie požiadať mesto. „Porušenie nariadenia, ak nejde o trestný čin, alebo iný správny delikt, sa kvalifikuje ako priestupok proti verejnému poriadku," dodal Rehák.