POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pri vylosovaní niektorých mien padali aj slzy. Dva byty dostanú telesne postihnutí občania.
Výmery vylosovaní nájomníci nedostali. Trápi ich, že sú stále v neistote, lebo nevedia, či budú schopní finančne nájomný byt utiahnuť.
Padali aj slzy
Užším výberom nakoniec podľa oficiálnych informácií úradu prešlo do žrebovania 59 záujemcov. Losovalo sa 14 jednoizbových a 28 dvojizbových bytov. Dva byty pridelilo mesto telesne postihnutým obyvateľom. Odovzdávať by ich mali 15. decembra. Niektorí úspešní uchádzači sa neubránili dojatiu, padali aj slzy.
„Konečne sa mi podarilo získať byt. Teším sa, že budem žiť ako človek," hovorí Mária Hradňanská, ktorá sa túlala päť rokov po podnájmoch. Menila ich pre zvyšovanie poplatkov. Dostala od mesta jednoizbový byt.
Rovnako bola dojatá aj mamička dvoch malých detí, pani Turičíková. Najprv striedavo bývali u svokrovcov a jej rodičov, potom tri roky v jednoizbovom nájomnom byte. „Asi sa zbláznim od radosti, preto plačem. Nemáme síce nič, len posteľ, ale to nevadí. Hlavne, že budeme vo väčšom," zdôverila sa.
Pani Hradňanská sa neubránila po vyžrebovaní bytu dojatiu.
Viac fotografií na: http://povazska.sme.sk/c/5136069/zrebovanie-najomnych-bytov-v-povazskej-bystrici.html
Trojité šťastie
Trojité šťastie postretlo spríbuznené a spriatelené mladé rodiny Mitašíkovcov, Slamkovcov a Bauerovcov. „Najprv ja, potom kamarátka a teraz ako posledný brat. Je to fajn, že budeme pri sebe tak blízko," prezradila nám pani Bauerová.
Jana Michalcová, ktorá získala dojizbový byt, čaká dieťatko koncom apríla a s priateľom bývajú už tri roky každý zvlášť u rodičov. Teší sa, že budú spolu.
Jednoizbové byty získali aj študenti. „Študujem štvrtý rok na vysokej škole v Žiline strojárstvo aj robím. Byt mi padol vhod pre štart do života," hovorí Martin Sauer.
Stále nevedia cenu
Žrebovanie bytov sa uskutočnilo pod notárskym dozorom. Vylosovaní boli aj štyria náhradníci. Dostanú byt v prípade, že niekto z vyžrebovaných ho nebude chcieť z rôznych dôvodov prebrať.
Ľudia sa zaujímali aj o to, koľko ich bude bývanie stáť. Ani počas žrebovania, ani po ňom im to však nikto nevedel povedať. „Aj cena je dôležitá. Teším sa, že mám byt, ale musím vedieť, či to utiahnem," povedala mladá žena, ktorá prešla úspešne žrebovaním.
Od dedín by sa nemali podstatne líšiť
Vedúci útvaru financií mesta Jozef Šebák tvrdí, že cena sa nebude zásadne líšiť od tej, ktorú platia za nájomné bývanie ľudia v okolitých obciach regiónu.
„Nie je oficiálne stanovená výška. Variantne máme vypočítanú cenu na meter štvorcový v súlade s vyhláškou. K tomu sa priráta teplo. Budem tlmočiť pánovi primátorovi, že sa ľudia aj médiá o ňu zaujímajú. Podklady som pripravil," povedal Šebák.
Bytovky na Helenskej ulici sú napojené na centrálny teplovod, preto čaká mesto na výmery tepla zo strany Povbytu.
Problémy s výberom
V súvislosti s prideľovaním nájomných bytov bolo 19 uchádzačov vylúčených preto, lebo sú vlastníkmi nehnuteľnosti. Aj mladá rodina so štyrmi deťmi, ktorá sa tiesni v garsónke. Mesto nestanovilo podmienky pri výbere jednoznačne.
Nájomné bytovky sa stavali z dotácii ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja a úveru Štátneho fondu rozvoja bývania. Celkové náklady na výstavbu bytov boli približne2, 16 milióna eur (65 miliónov SK).
Viac si prečítate v týždenníku My Noviny stredného Považia