TRENČÍN. Pozastavenie účinnosti jednej časti všeobecne záväzného nariadenia o poskytovaní sociálnych služieb sa týka dĺžky trvalého pobytu na území kraja. Krajský súd zatiaľ o tomto probléme nerokoval, pretože právny zástupca samosprávneho kraja podal námietku zaujatosti voči všetkým sudcom krajského súdu.
Voči nariadeniu, ktoré schválili krajskí poslanci v apríli, podala krajská prokuratúra dva protesty. Zastupiteľstvo prijalo len druhý protest ohľadom povinnosti prijímateľov sociálnej služby platiť za denný pobyt.
Protest o dĺžke pobytu
Jeho podaním chcela krajská prokuratúra zmeniť opatrenie, ktoré uprednostňuje obyvateľov kraja s trvalým pobytom na jeho území dlhšie ako jeden rok. Podľa nej je diskriminačné a v rozpore so zákonom. Poslanci s ním nesúhlasili a akceptovali stanovisko právneho oddelenia samosprávneho kraja, ktoré tvrdí, že nariadenie je v súlade so zákonom. Prokuratúra preto podala námietku na krajský súd začiatkom októbra.
Súd ešte nerozhodoval
O námietke krajský súd zatiaľ nerozhodoval. Pozastavil len účinnosť nariadenia, ktoré zvýhodňuje pri umiestňovaní do zariadení sociálnych služieb a domovov dôchodcov žiadateľov s trvalým pobytom na území kraja dlhšie ako jeden rok.
„Súd v zmysle Občianskeho súdneho poriadku môže na návrh prokurátora dočasne pozastaviť účinnosť všeobecne záväzného nariadenia, prípadne niektorého jeho ustanovenia, ak ich ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody, ak hrozí značná hospodárska škoda alebo iný vážny nenapraviteľný následok," uviedol hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.
Doplnil, že právny zástupca Trenčianskeho samosprávneho kraja podal námietku zaujatosti voči všetkým sudcom Krajského súdu v Trenčíne a domáha sa, aby bola vec prikázaná inému krajskému súdu. Krajský súd v Trenčíne predloží spis s vyjadrením všetkých sudcov Najvyššiemu súdu SR na rozhodnutie o námietke zaujatosti.
Na umiestnenie čakajú dva až tri roky
V súčasnosti je v Trenčianskom kraji dvadsaťšesť sociálnych zariadení, ktoré majú kapacitu pre 2419 klientov. Samosprávny kraj eviduje viac ako 2400 žiadostí o umiestnenie v nich, z toho zhruba polovica sú seniori. Čakacia lehota pritom môže byť dva až tri roky.
„V urgentných prípadoch však pristupujeme k prednostnému prijatiu v zmysle zákona. Prednostne riešime najmä prípady, ak ide o ohrozenie života alebo zdravia občana. Ak žiadateľ spĺňa túto podmienku a nemá žiadnych rodinných príslušníkov, riešime ho prednostne aj mimo poradovníka," dodala hovorkyňa krajského samosprávneho kraja Vlasta Henčelová.