POVAŽSKÁ BYSTRICA. Všetci zamestnanci spoločnosti sú v súčasnosti vo výpovednej dobe, ktorá končí 31. januára. Zamestnávateľ im doposiaľ nevyplatil mzdy za dva mesiace, otázne je, ako to bude s výplatami za ďalšie mesiace do skončenia výpovednej lehoty.
Miezd sa domáhali aj na protestnom zhromaždení, ktoré sa konalo 8. decembra pred sídlom firmy.
Dlhodobý problém
Problémy s vyplácaním miezd trvajú v spoločnosti Považské strojárne Letecké motory od začiatku tohto roka. V auguste dlhoval zamestnávateľ mzdy za štyri mesiace. Po troch výzvach prostredníctvom odborov doplatil zamestnancom dve výplaty.
„Spoločnosť nedisponuje žiadnymi finančnými prostriedkami a podľa slov predsedu predstavenstva nie je predpoklad, že budú prostriedky na vyplatenie dlžných miezd aj za december a január. Samozrejme, že potom nebudú ani na odstupné," vysvetľuje predseda základnej organizácie odborov Pavol Šujak dôvody protestného zhromaždenia.
Zo šesťdesiatich piatich zamestnancov firmy piati dokončujú zákazky, ostatní robia náhradné práce a inventúru.
Peniaze už dva mesiace nedostali
Pred budovou riaditeľstva sa zhromaždilo niekoľko desiatok zamestnancov Leteckých motorov. „V minulosti už boli problémy s vyplácaním výplat, ale vždy sa to nejako urobilo. Takto dlho sme ešte nečakali," posťažovali sa dlhodobí pracovníci. Mnohí z nich už pomaly nemajú z čoho žiť, čerpajú posledné úspory. Akú-takú nádej vkladali do protestného zhromaždenia. Na výsledok rokovania odborov si museli chvíľu počkať.
Len jednu výplatu
Oznámil ho predseda odborov v Považských strojárňach Pavol Šujak. Z rokovania s predsedom predstavenstva Adamom Daněkom vyplynulo, že im môžu zaplatiť jednu výplatu. „Stretneme sa tu opäť 16. decembra, budeme rokovať ďalej," povedal Šujak. „Nie som spokojný. Možnosti tejto firmy nie sú bohvieaké, to všetci vieme. Ale keď ktosi chce, dajú sa hľadať iné možnosti aj zdroje," dodal.
Predseda predstavenstva Adam Daněk sa k situácii v spoločnosti odmietol vyjadriť.
Nie je to prvý raz
Protestné zhromaždenie usporiadali odborári aj začiatkom roka v spoločnosti Colmet. Jej zamestnanci čakali na výplaty tri mesiace. V súčasnosti je spoločnosť v konkurze. Časť miezd by mala byť vyplatená z garančného fondu, zvyšné pohľadávky si zamestnanci uplatnia v konkurze.
V podobnej situácii sú aj bývalí pracovníci spoločnosti Vojus, kde prišlo v októbri v rámci hromadného prepúšťania 150 ľudí. „V súčasnosti sa podobne ako v prípade Colmetu vybavuje garančný fond a prihlášky do konkurzu," dodal Šujak. Nevylúčil, že podobné kroky podniknú aj v prípade Leteckých motorov, a to, že zamestnanci dajú spoločnosť do konkurzu.