POVAŽSKÁ BYSTRICA. Streľba a výkriky sa ozývali, našťastie, iba z notebooku, kde si mohli záujemcovia pozrieť jednu z aktivít Klubu vojenskej histórie Dukliansky priesmyk z Trenčína.
Ten pripravil spoločne s PX Centrom výstavu Výzbroje a výstroj armád, bojujúcich v I. a II: svetovej vojne.
Klub
„Klub vojenskej histórie Dukliansky priesmyk (KVH DP) vznikol z podnetu nadšencov o históriu II. svetovej vojny v auguste roku 2005. K myšlienke založiť vlastný klub ich priviedol záujem o spomínanú históriu z uvedeného obdobia, ako aj ukázať mládeži hrozné vojnové časy, ktoré prežili naši starí rodičia a prarodičia. A prispieť k úsiliu, aby sa už neopakovali strašné udalosti z rokov druhej svetovej vojny.
KVH DP Trenčín sa zúčastňuje rôznych podujatí, ako sú: Pietne akty k výročiam oslobodenia, SNP, spomienkových podujatí a rekonštrukcií bojov z obdobia II. sv. vojny na Slovensku aj v zahraničí. Zameriava sa tiež na zberateľskú činnosť, ako sú zbierky uniforiem, zbraní, výstroja, ako aj na vyhľadávanie zabudnutých hrobov z uvedeného obdobia, udržiavanie hrobov a pamätníkov," povedal jeho predseda Juraj Pecík.
Klub postupne nadviazal kontakty a spoluprácu s podobnými klubmi na Slovensku aj v zahraničí.
V uniformách
Okrem vystavených uniforiem, zbraní, prilieb a ostatného vojenského materiálu sa predstavili jeho členovia ako živé figuríny. „Juraj Pecík bol oblečený ako horský strelec wehrmachtu, syn Šimon ako desiatnik Slovenskej armády a druhý syn Patrik ako vojak Červenej armády. Ja mám sa sebe uniformu poručíka NKVD," predstavil figurantov Jaroslav Talda.
Za všetko môže Šimon
K nevšednej záľube priviedol Jara a Patrika Šimon. „Ako 12-ročný chlapec začal zbierať rôzne militárie a svoj záujem preniesol aj na nás," hovorí Jaroslav. Okrem zbierania faktov, zbraní či uniforiem, sa Taldovci prezentujú aj v rôznych bitkách a bojoch. V Tekove na bojoch o Hron boli tretí raz. Streľbu z ich zbraní bolo počuť aj na Jankovom vršku či Dargove. Podľa Taldu by výstava mala zaujať najmä školákov.