POVAŽSKÁ BYSTRICA. Nepriaznivú situáciu s vyplácaním miezd sa zamestnanci rozhodli riešiť radikálnejšie. Nespokojnosť dali najavo minulý týždeň protestným zhromaždením.
Dnes v proteste pokračovali. Pred sídlo firmy dali symbolicky čierno ozdobený stromček s balíčkami, ktoré symbolizovali ich problémy s peniazmi - nevyplatené mzdy, výpovede, smutné Vianoce...
Ďalší prísľub
Šesťdesiatpäť zamestnancov spoločnosti dostalo mzdu len za september. Podľa miestneho odborového predáka Pavla Šujaka výplata za ďalšie mesiac, ako aj odstupné, pretože všetci zamestnanci sú vo výpovednej lehote, je v nedohľadne. Medzi protestujúcich ľudí prišiel aj predseda odborového zväzu Emil Machyna. Spolu so Šujakom rokovali s riaditeľom spoločnosti Adamom Daněkom. Správa, ktorú priniesli ľuďom, nepotešila. „Viac financií ako na jednu výplatu, táto firma nemá. Otázka je, čo ďalej. Ak sa dvaja z vás dohodnú a požiadajú súd o vyhlásenie konkurzu na firmu, je možnosť čerpania z garančného fondu. Druhá možnosť je, či veríte, že firma má budúcnosť a počkáte do januára, či sa potvrdia slová riaditeľa o očakávanej zákazke," oboznámil ich s výsledkom Machyna. On sám veľkú šancu firme nedáva, aj keď priznal, že nemá úplný prehľad o jej ekonomike.
Nedohodli sa
Zamestnanci sa mali rozhodnúť, ktorý variant si vyberú. Niektorí boli razantnejší a žiadali vyhlásenie konkurzu, ďalší chceli počkať. Na definitívnom kroku sa zatiaľ nedohodli. Najprv sa chcú vybrať do Bratislavy za majiteľom a vyjednávať. Kedy tak urobia, zatiaľ nie je známe. Podľa odborového predáka Pavla Šujaka rozhodnutie padne 11. januára, keď sa ľudia vrátia z dovolenky.
Problémy mali aj v iných firmách
Podobné problémy s nevyplácaním miezd mali aj v ďalších dvoch firmách v bývalých Považských strojárňach. V Colmete čakali zamestnanci na výplaty tri mesiace. V súčasnosti je spoločnosť v konkurze. Rovnako v konkurze je aj spoločnosť Vojus, kde v rámci hromadného prepúšťanie prišlo o prácu 150 ľudí.