Nový zákon o odpadoch zatvoril viaceré skládky v Trenčianskom kraji. Odpad aj zo vzdialenejších okresov tak vyvážajú do Dubnice nad Váhom. Skládka už kapacitne nestačí, proti rozšíreniu protestujú aktivisti i odborníci.
DUBNICA NAD VÁHOM. Skládka odpadov v dubnickej lokalite Luštek dožíva. Jej kapacita mala pôvodne stačiť do roku 2012, zapĺňa sa však prirýchlo. Už budúci rok by tak odpad z Trenčína, Ilavy, Považskej Bystrice i Púchova nemali kam voziť. Vlastník skládky, spoločnosť Marius Pedersen, tak pripravil zámer na jej rozšírenie.
„Po zatvorení nevyhovujúcich skládok sme sem začali voziť odpad z ďalších dvoch okresov. To skrátilo životnosť skládky," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Martin Zigo. Kým predošlé roky vozili do Lušteku asi 70-tisíc ton odpadu ročne, teraz je to o 30-tisíc ton viac.
Chcú ju rozšíriť
Skládku by chceli poľa Ziga rozšíriť asi o milión kubických metrov, čo by problém v regióne malo vyriešiť na desať až pätnásť rokov. „V prípade, že by sme neuspeli, boli by sme nútení tento odpad voziť na iné skládky, ktoré sú vo väčšej vzdialenosti, pri Starej Turej a Topoľčanoch, čo by znamenalo predraženie služieb pre obyvateľov," upozornil Zigo.
Ich zámer sa však napriek tomu nepáči aktivistom z viacerých občianskych združení, proti rozširovaniu skládky boli v minulosti aj niektorí odborníci.
Smetisko štyroch okresov
V boji proti rozširovaniu skládky sa spojili tri občianske združenia. Svoje pripomienky adresovali ministerstvu životného prostredia Priatelia Zeme, Dubnická EIA a Dubnická environmentálna skupina. Odbor hodnotenia a posudzovania vplyvov na životné prostredie mal na navrhovateľa celkovo 39 špecifických požiadaviek. V nich žiadal okrem iného doplniť podrobnú analýzu vplyvu skládky na Chránené vtáčie územie Dubnické štrkovisko, posúdiť jej vplyv na vodárenský zdroj v Nemšovej či zohľadniť stanovisko združenia Dubnická EIA. To upozorňovalo najmä na blízkosť koryta Váhu a hroziace povodne.
„Zámer sa odvoláva na stabilitu protipovodňovej hrádze, ale nikde sa neuvádza, kto a kedy ju posudzoval. Neuvažuje sa s päťsto, alebo tisícročnou vodou," hovorí Danka Palkechová z Dubnickej EIA. Združeniu sa nepáči ani to, že Luštek sa stal smetiskom štyroch okresov a samotná Dubnica vyváža smeti na skládku v Lieskovci, ktorá bola pôvodne určená na priemyselný odpad.
Proti rozširovaniu sa už v roku 2005 vyjadril aj hydrogeológ Ján Bulko, ktorý upozornil na nevhodnosť lokality z dôvodu vysokej hladiny a veľkých zásob podzemných vôd.
Radnica je opatrná
Mesto Dubnica nad Váhom podľa hovorcu Juraja Džima momentálne pripravuje zmenu územného plánu aj v súvislosti s prípadným rozširovaním skládky v Lušteku. Konkrétne stanovisko zatiaľ vraj zaujať nemôže.
„Najprv musíme mať v rukách konkrétne vyjadrenia a odborné posudky dotknutých štátnych orgánov. Hypoteticky môže mesto vydať súhlasné stanovisko len za predpokladu, že bude presvedčené o tom, že navrhované riešenie nezaťaží životné prostredie nad mieru stanovenú zákonom," povedal Džima.