V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu a problémov ľudia hľadajú niečo pozitívne, čo by im dokázalo pomôcť. Jednou z možností je aj cvičenie powerjogy, ktorou sa zaoberá trénerka a cvičiteľka Janka Smatanová z Považskej Bystrice.
Pomohla mi náhoda
Môj prvý kontakt s powerjogou bol na kongrese v Prahe pred štyrmi rokmi. Išla som tam na kongres kvôli úplne niečomu inému. Jediná lekcia powerjogy predcvičovaná Vaškom Krejčíkom ma nadchla a oslovila pre svoju krásu, dynamičnosť a harmóniu. Týždeň na to som sa zúčastnila víkendového sústredenia v Luhačoviciach a o pár mesiacov neskôr som v Prahe získala certifikát na Akadémii powerjogy a licenciu na vedenie kurzov. Pretože sa neustále vzdelávam, väčšinou je to u zahraničných lektorov. Predcvičovať a učiť powerjogu som začala až približne o polroka neskôr, keď som si bola istá, že to, čo budem učiť, bude po profesionálnej, technickej ale i lektorskej práci správne a pre ľudí účinné a príjemné. Dodnes sa neustále učím a vzdelávam. Je to nádherné cvičenie, ktoré má veľký prínos pre zdravie, pohodu a krásu všetkých, čo ju cvičia.
Rozdiel je v hlave
Rozdiel medzi tradičnou jogou a powerjogou je najmä v práci s mysľou a meditáciami. Powerjoga je iba vytiahnutie dvoch stupňov z ôsmych stupňov Aštangajogy. Môžeme povedať, že sa vytvorilo cvičenie, ktoré spojilo tisícročnú tradíciu s modernou dobou. V powerjoge sa hlavne zaoberáme prácou s dychom, ktorý je bránou k ďalšiemu cvičeniu a pozíciám jogy - ásanám. Samotné cvičenie je založené na tréningu dychu a pravidelnom opakovaní pozícií, ktoré sú synchronicky zladené . Powerjoga sa do hĺbky nezaoberá etickými princípmi, osobným chovaním, ovládnutím mysle, meditáciami a splynutím s nekonečnom ako joga. Vďaka cvičeniu powerjogy sa chovanie človeka mení, upokojuje a zjemňuje sa, dostáva sa k objavovaniu sily svojho tela, vedome pracuje s dychom a tým zdokonaľuje umenie koncentrácie. Powerjoga pracuje s telom i mysľou, pri joge je potrebný pokoj a nedá sa cvičiť v skupine. Ak človek nie je otvorený, nemôže mu to robiť dobre na myseľ. Zo začiatku spoznáva, učí sa správne dýchať, spevňuje telo. Postupne sa naučí pracovať s vnútorným svalstvom. Niektoré svaly zapája, iné vypína a dokáže rozložiť rovnomerne únavu na celé telo.
Viac fotografií na http://povazska.sme.sk/c/5173317/powerjoga-s-jankou-smatanovou.html
Pomaly ďalej zájdešZdravie a pokojná myseľ sú pre nás všetkých najdôležitejšou zložkou každodenného života. Cvičenie pozícií a dychu pôsobí na každú jednu bunku nášho tela. Veľká rozmanitosť pozícií umožňuje cvičenie, vďaka ktorému získame pevné telo, dobrú funkčnosť vnútorných orgánov a bdelosť mysle. Umožní nám telo a myseľ nielen posilniť, ale pomôže nám uľahčiť či dokonca odstrániť mnohé boliestky, ktoré sme si vďaka nášmu životnému štýlu zadovážili. Powerjoga využíva pomalý riadený pohyb v plynulom dychu, zameriava sa na omnoho cennejšiu prácu vnútorných hlbokých svalov, ktoré napríklad zabezpečujú stabilitu tela a spájajú jednotlivé stavce chrbtice, alebo prácou vnútorných orgánov, panvového dna, ktoré zabezpečujú správnu funkciu týchto orgánov, reprodukciu, tok energie v dolnej časti tela. A naviac zabránia mnohým poruchám a oslabeniu vo vyššom veku. Jednotlivé polohy a súbory polôh telo stimulujú, ukľudňujú, energizujú. Záber tohto cvičenia je rozmanitý s veľkým prínosom pre človeka.
Protiklady sa priťahujú
Od mladosti sa venujem tancu a vždy som mala energie na rozdávanie, čo súvisí aj s tým, že potrebujem pohyb plný energie a dynamiky. Aj keď som profesionálna inštruktorka Dance klass, aerobiku, spinningu, taebo, vždy ma priťahovali aj východné kultúry. K týmto dynamickým, výbušným formám cvičení je pre mňa powerjoga balzamom na telo i dušu. Dnešný trend vo fitnesscentrách sa uberá od tlačenia železa k práve tak pre telo dôležitým funkčným tréningom. Sú ľudia, pre ktorých je powerjoga v porovnaní s dynamickými cvičeniami pomalá. Nie je dôležité zničiť sa alebo vybúriť sa. Prvoradé je zdravie a pohoda.
Telo sa oklamať nedá
Ľudské telo nefunguje len vďaka pohybu. Platí jednoduchá rovnica. Čo telu dáš, to ti telo vráti. Je absolútne jasné, že strava a relaxácia sú pre nás veľmi dôležité. Veľmi veľa ľudí podceňuje svoje stravovacie návyky a potom sa čudujú, z čoho majú zdravotné problémy alebo kilogramy naviac. Pred cvičením je dobré dve až štyri hodiny nejesť a po cvičení terba jesť len niečo ľahké. Dôležitý je pitný režim. Nestačí nejesť, dôležité je čo a koľko jesť. Jedlo neskutočne ovplyvňuje funkciu tela, a tým aj samotný život, ktorý prežívame, či už pracovný alebo osobný. Súvisí to s pohodou, schopnosťou prežiť chvíle v plnej sile a šťastí. To isté platí aj o regenerácii a odpočinku. Ani jeden živý tvor nebude fungovať donekonečna bez toho, aby „nedobil baterky". K tomu je potrebný spánok, odpočinok, regenerácia. Netreba preto čakať, až kým sa neozvú varovné príznaky na našom zdraví.
Na veku nezáleží
Vždy viem povedať,že nikdy nie je zavčasu a ani nikdy nie je neskoro začať cvičiť. Treba si vybrať cvičenie, ktoré mi je blízke, ktoré ma baví a cítim sa na lekcii dobre. Je to voľný čas každého, a keď sa rozhodol pre seba niečo urobiť, nech si to užije v pohode a naplno. Najlepšie je cvičiť s lektormi, trénermi, ktorí majú vzdelanie v spomínanej oblasti a sú vo svojom odbore profesionáli. Telo máme iba jedno, tak nech sa nám oň starajú odborníci. Najmladším zverencom bolo moje sedemročné krstniatko a najstaršou bola asi šesťdesiatročná pani, ktorá sa kedysi venovala joge. Dôležité je vnímanie vlastného tela, nevenovanie sa osobným problémom a poznať svoju hranicu.
Šanca aj pre mužov
Väčšinou cvičím so ženami, ale nájdu sa aj muži. Oproti zahraničiu je to veľký rozdiel, lebo tam je úplne normálne, ak pilates či powerjogu cvičia aj muži. Prišli na to, že človek sa potrebuje uvoľniť od stresu a nie bojovať s kopou železa. Dôležitá je pravidelnosť a pozitívom kontakt s ľuďmi pri hudbe a dobrej atmosfére. Každé cvičenie je iné, nedá sa opakovať. Veľmi záleží na nálade cvičiacich a ich pocitoch. Ak máte tzv. „deň blbec", neurobíte s tým nič. Naopak, počas dobrého dňa zacvičíte všetko.
Cesta k zdraviu
Cvičenie posilňuje telo, pracuje s energiou a vnútorným metabolizmom. Ak funguje správne, ľahšie si poradí s chorobou. Keď sme boli deti, väčšinu voľného času sme trávili vonku. Dnes sú deti väčšinou doma, majú málo pohybu, čím trpí ich zdravotný stav. Dôležité je cvičiť, otužovať sa, žiť zdravo, čo je tá najlepšia prevencia. Aj pohybová aktivita v školách klesá. Kým pred niekoľkými rokmi desať percent nemalo záujem, dnes je to naopak. Trénovaniu s avenujem už dvanásť rokov a vidím, že národ sa pomaly devastuje. Teraz je in kult tela a ľudia sa starajú iba o to, aby boli pekní. Treba myslieť aj na vnútro človeka. Ak je pekné, odrazí sa to aj na vonkajšku.
Vianoce milujemPre mňa sú Vianoce čas, ktorý trávim s rodinou. Počas roka som hodne „rozlietaná" pracovne, a tak sa snažím spomaliť aspoň počas týchto sviatočných dní. Vianoce vždy trávim Vianoce doma a nikam necestujem. Teším sa na vianočnú večeru, pohodu a na stretnutia s mojimi najbližšími. Z jedál milujem vianočnú kapustnicu môjho otca. Aj keď ju varí počas celého roka, jeho vianočná nemá chybu a je výnimočná. Pochutnám si aj na oblátkach s medom. V rodine si dávame malé darčeky, nie je dôležité, aby darček bol veľký a drahý, ale aby urobil obdarovanému radosť. Vždy sa snažíme zistiť, po čom kto túži a radi mu jeho malý sen splníme. Čas medzi sviatkami trávim na stretnutiach s priateľmi, kamarátmi a klientami. Vždy ma teší, keď sa stretneme aj inde ako v telocvični a poklebetíme si pri vianočnom punči. Všetkým Vám prajem pohodové vianočné sviatky, plné krásnych stretnutí a zážitkov.