Piatok, 26. november, 2021 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Powerjoga je cestou k zdraviu

V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu a problémov ľudia hľadajú niečo pozitívne, čo by im dokázalo pomôcť. Jednou z možností je aj cvičenie powerjogy, ktorou sa zaoberá trénerka a cvičiteľka Janka Smatanová z Považskej Bystrice.

Janka Smatanová našla v powerjoge mnoho pozitívneho.Janka Smatanová našla v powerjoge mnoho pozitívneho. (Zdroj: JOZEF ŠPROCHA)


V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu a problémov ľudia hľadajú niečo pozitívne, čo by im dokázalo pomôcť. Jednou z možností je aj cvičenie powerjogy, ktorou sa zaoberá trénerka a cvičiteľka Janka Smatanová z Považskej Bystrice.

Pomohla mi náhoda

Môj prvý kontakt s powerjogou bol na kongrese v Prahe pred štyrmi rokmi. Išla som tam na kongres kvôli úplne niečomu inému. Jediná lekcia powerjogy predcvičovaná Vaškom Krejčíkom ma nadchla a oslovila pre svoju krásu, dynamičnosť a harmóniu. Týždeň na to som sa zúčastnila víkendového sústredenia v Luhačoviciach a o pár mesiacov neskôr som v Prahe získala certifikát na Akadémii powerjogy a licenciu na vedenie kurzov. Pretože sa neustále vzdelávam, väčšinou je to u zahraničných lektorov. Predcvičovať a učiť powerjogu som začala až približne o polroka neskôr, keď som si bola istá, že to, čo budem učiť, bude po profesionálnej, technickej ale i lektorskej práci správne a pre ľudí účinné a príjemné. Dodnes sa neustále učím a vzdelávam. Je to nádherné cvičenie, ktoré má veľký prínos pre zdravie, pohodu a krásu všetkých, čo ju cvičia.

Rozdiel je v hlave

Rozdiel medzi tradičnou jogou a powerjogou je najmä v práci s mysľou a meditáciami. Powerjoga je iba vytiahnutie dvoch stupňov z ôsmych stupňov Aštangajogy. Môžeme povedať, že sa vytvorilo cvičenie, ktoré spojilo tisícročnú tradíciu s modernou dobou. V powerjoge sa hlavne zaoberáme prácou s dychom, ktorý je bránou k ďalšiemu cvičeniu a pozíciám jogy - ásanám. Samotné cvičenie je založené na tréningu dychu a pravidelnom opakovaní pozícií, ktoré sú synchronicky zladené . Powerjoga sa do hĺbky nezaoberá etickými princípmi, osobným chovaním, ovládnutím mysle, meditáciami a splynutím s nekonečnom ako joga. Vďaka cvičeniu powerjogy sa chovanie človeka mení, upokojuje a zjemňuje sa, dostáva sa k objavovaniu sily svojho tela, vedome pracuje s dychom a tým zdokonaľuje umenie koncentrácie. Powerjoga pracuje s telom i mysľou, pri joge je potrebný pokoj a nedá sa cvičiť v skupine. Ak človek nie je otvorený, nemôže mu to robiť dobre na myseľ. Zo začiatku spoznáva, učí sa správne dýchať, spevňuje telo. Postupne sa naučí pracovať s vnútorným svalstvom. Niektoré svaly zapája, iné vypína a dokáže rozložiť rovnomerne únavu na celé telo.

Pomaly ďalej zájdešZdravie a pokojná myseľ sú pre nás všetkých najdôležitejšou zložkou každodenného života. Cvičenie pozícií a dychu pôsobí na každú jednu bunku nášho tela. Veľká rozmanitosť pozícií umožňuje cvičenie, vďaka ktorému získame pevné telo, dobrú funkčnosť vnútorných orgánov a bdelosť mysle. Umožní nám telo a myseľ nielen posilniť, ale pomôže nám uľahčiť či dokonca odstrániť mnohé boliestky, ktoré sme si vďaka nášmu životnému štýlu zadovážili. Powerjoga využíva pomalý riadený pohyb v plynulom dychu, zameriava sa na omnoho cennejšiu prácu vnútorných hlbokých svalov, ktoré napríklad zabezpečujú stabilitu tela a spájajú jednotlivé stavce chrbtice, alebo prácou vnútorných orgánov, panvového dna, ktoré zabezpečujú správnu funkciu týchto orgánov, reprodukciu, tok energie v dolnej časti tela. A naviac zabránia mnohým poruchám a oslabeniu vo vyššom veku. Jednotlivé polohy a súbory polôh telo stimulujú, ukľudňujú, energizujú. Záber tohto cvičenia je rozmanitý s veľkým prínosom pre človeka.

Protiklady sa priťahujú
Od mladosti sa venujem tancu a vždy som mala energie na rozdávanie, čo súvisí aj s tým, že potrebujem pohyb plný energie a dynamiky. Aj keď som profesionálna inštruktorka Dance klass, aerobiku, spinningu, taebo, vždy ma priťahovali aj východné kultúry. K týmto dynamickým, výbušným formám cvičení je pre mňa powerjoga balzamom na telo i dušu. Dnešný trend vo fitnesscentrách sa uberá od tlačenia železa k práve tak pre telo dôležitým funkčným tréningom. Sú ľudia, pre ktorých je powerjoga v porovnaní s dynamickými cvičeniami pomalá. Nie je dôležité zničiť sa alebo vybúriť sa. Prvoradé je zdravie a pohoda.

Telo sa oklamať nedá

Ľudské telo nefunguje len vďaka pohybu. Platí jednoduchá rovnica. Čo telu dáš, to ti telo vráti. Je absolútne jasné, že strava a relaxácia sú pre nás veľmi dôležité. Veľmi veľa ľudí podceňuje svoje stravovacie návyky a potom sa čudujú, z čoho majú zdravotné problémy alebo kilogramy naviac. Pred cvičením je dobré dve až štyri hodiny nejesť a po cvičení terba jesť len niečo ľahké. Dôležitý je pitný režim. Nestačí nejesť, dôležité je čo a koľko jesť. Jedlo neskutočne ovplyvňuje funkciu tela, a tým aj samotný život, ktorý prežívame, či už pracovný alebo osobný. Súvisí to s pohodou, schopnosťou prežiť chvíle v plnej sile a šťastí. To isté platí aj o regenerácii a odpočinku. Ani jeden živý tvor nebude fungovať donekonečna bez toho, aby „nedobil baterky". K tomu je potrebný spánok, odpočinok, regenerácia. Netreba preto čakať, až kým sa neozvú varovné príznaky na našom zdraví.
Na veku nezáleží

Vždy viem povedať,že nikdy nie je zavčasu a ani nikdy nie je neskoro začať cvičiť. Treba si vybrať cvičenie, ktoré mi je blízke, ktoré ma baví a cítim sa na lekcii dobre. Je to voľný čas každého, a keď sa rozhodol pre seba niečo urobiť, nech si to užije v pohode a naplno. Najlepšie je cvičiť s lektormi, trénermi, ktorí majú vzdelanie v spomínanej oblasti a sú vo svojom odbore profesionáli. Telo máme iba jedno, tak nech sa nám oň starajú odborníci. Najmladším zverencom bolo moje sedemročné krstniatko a najstaršou bola asi šesťdesiatročná pani, ktorá sa kedysi venovala joge. Dôležité je vnímanie vlastného tela, nevenovanie sa osobným problémom a poznať svoju hranicu.

Šanca aj pre mužov

Väčšinou cvičím so ženami, ale nájdu sa aj muži. Oproti zahraničiu je to veľký rozdiel, lebo tam je úplne normálne, ak pilates či powerjogu cvičia aj muži. Prišli na to, že človek sa potrebuje uvoľniť od stresu a nie bojovať s kopou železa. Dôležitá je pravidelnosť a pozitívom kontakt s ľuďmi pri hudbe a dobrej atmosfére. Každé cvičenie je iné, nedá sa opakovať. Veľmi záleží na nálade cvičiacich a ich pocitoch. Ak máte tzv. „deň blbec", neurobíte s tým nič. Naopak, počas dobrého dňa zacvičíte všetko.

Cesta k zdraviu

Cvičenie posilňuje telo, pracuje s energiou a vnútorným metabolizmom. Ak funguje správne, ľahšie si poradí s chorobou. Keď sme boli deti, väčšinu voľného času sme trávili vonku. Dnes sú deti väčšinou doma, majú málo pohybu, čím trpí ich zdravotný stav. Dôležité je cvičiť, otužovať sa, žiť zdravo, čo je tá najlepšia prevencia. Aj pohybová aktivita v školách klesá. Kým pred niekoľkými rokmi desať percent nemalo záujem, dnes je to naopak. Trénovaniu s avenujem už dvanásť rokov a vidím, že národ sa pomaly devastuje. Teraz je in kult tela a ľudia sa starajú iba o to, aby boli pekní. Treba myslieť aj na vnútro človeka. Ak je pekné, odrazí sa to aj na vonkajšku.

Vianoce milujemPre mňa sú Vianoce čas, ktorý trávim s rodinou. Počas roka som hodne „rozlietaná" pracovne, a tak sa snažím spomaliť aspoň počas týchto sviatočných dní. Vianoce vždy trávim Vianoce doma a nikam necestujem. Teším sa na vianočnú večeru, pohodu a na stretnutia s mojimi najbližšími. Z jedál milujem vianočnú kapustnicu môjho otca. Aj keď ju varí počas celého roka, jeho vianočná nemá chybu a je výnimočná. Pochutnám si aj na oblátkach s medom. V rodine si dávame malé darčeky, nie je dôležité, aby darček bol veľký a drahý, ale aby urobil obdarovanému radosť. Vždy sa snažíme zistiť, po čom kto túži a radi mu jeho malý sen splníme. Čas medzi sviatkami trávim na stretnutiach s priateľmi, kamarátmi a klientami. Vždy ma teší, keď sa stretneme aj inde ako v telocvični a poklebetíme si pri vianočnom punči. Všetkým Vám prajem pohodové vianočné sviatky, plné krásnych stretnutí a zážitkov.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick
 4. Black Friday: Aká je skrytá cena, ktorú platíme za megazľavy?
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 017
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 8 882
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 529
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 096
 5. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 3 377
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 970
 7. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 678
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 342
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 853
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 765

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 2. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 3. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 4. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 6. Věra Tepličková: Je prauda, že s poctyvostú zájdeš najdalej?
 7. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 8. Marián Lukáč: Blog č. 55- Online podujatie: Sebapoznanie- Čo som zachytil z webináru
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 055
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 043
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 396
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 168
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 751
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 950
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 618
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 803
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

SHMÚ vydal preto aj výstrahy prvého stupňa.


6 h
Ilustračná fotografia

Kompostáreň prvýkrát otvorili pre verejnosť 12. apríla.


TASR 7 h
Tomáš Šulík, primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne pri pacientovi, ktorý je zapojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Niektorí pacienti musia ležať na bruchu, pretože sa im pľúca doslova rozpadajú.

Mnoho ľudí opustilo toto oddelenie, pretože nechceli opäť zažiť podobné situácie, ako v predošlých vlnách, hovorí primár Tomáš Šulík. V článku nájdete aj video a fotky z covidového ARO v trenčianskej nemocnici.


13 h

Zostavili sme jedenástku jesennej časti oblastnej VII. ligy ObFZ Považská Bystrica.


25. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti a hygienici riešia aj jednotlivcov pre rúška a karanténu.


25. nov

Príčina úmrtia 77-ročného muža zatiaľ nie je známa.


24. nov

Zrážku s osobným autom v piatok v skorých ranných hodinách v Prievidzi neprežila 55-ročná chodkyňa a jej pes.


TASR 10 h

Majiteľ gastroprevádzky na Štefánikovej ulici odmietol zaplatiť pokutu na mieste.


14 h

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 2. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 3. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 4. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 6. Věra Tepličková: Je prauda, že s poctyvostú zájdeš najdalej?
 7. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 8. Marián Lukáč: Blog č. 55- Online podujatie: Sebapoznanie- Čo som zachytil z webináru
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 055
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 043
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 396
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 168
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 751
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 950
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 618
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 803
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu