Akcionár spoločnosti Považské strojárne, Letecké motory, a.s., firma HTC Holding rokuje s potenciálnymi partnermi o prevzatí časti výroby v podniku. Zamestnanci firmy už viackrát protestovali, nedostali výplaty.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Akcionár rokuje nielen o prevzatí časti výroby, ale aj pokračovaní joint-venutre na výkon generálnych opráv. Tým by sa podľa spoločnosti HTC Holding zabezpečilo zamestnanie aj dalším zamestnancom, ktorým v tomto období končí výpovedná lehota.
"Oba spomenuté projekty sú takmer vo finále, preto akcionár verí, že ponúkne prácu ďalším bývalým zamestnancom spoločnosti Považské strojárne, Letecké motory," uviedla spoločnosť v tlačovej správe.
Ponúkli zamestnanie aj mimo mesta
Ako zdôraznila spoločnosť, stále platí ponuka pre pracovníkov firmy pôsobiť v iných strojárskych spoločnostiach skupiny HTC, a to predovšetkým v ložiskových výrobných podnikoch Bytči, Kysuckom Novom Meste a v Zetore Brno. "Doterajšie naše skúsenosti však hovoria skôr o neochote zamestnancov Považských strojární pracovať mimo Považskej Bystrice," konštatuje spoločnosť. Situáciu v podniku podľa spoločnosti zhoršila celosvetová kríza. "Manažment podniku ubezpečoval akcionára o tom, že spoločnosť má alebo bude mať dostatok zákaziek na to, aby nepriaznivú situáciu prekonala," uvádza sa v tlačovej správe.
Zmena vedenia
Keďže sa vízie a odhady manažmentu ukázali ako nepravdivé, pristúpil majoritný akcionár k radikálnemu riešeniu, pričom hlavný dôraz bol kladený na zachovanie ekonomicky efektívnych produktov alebo činností a zachovanie zamestnanosti v regióne. "Namiesto okamžitého prepúšťania, ktorému čelili na Slovensku stovky ľudí v rôznych spoločnostiach, sme našim zamestnancom dali možnosť uplatniť sa v inej výrobe," argumentuje spoločnosť. Akcionár HTC Holding, a.s. v októbri 2009 odvolal manažment a do funkcie výkonného riaditeľa a predsedu predstavenstva menoval krízového manažéra Adama Daněka. Ten po nástupe a preskúmaní situácie rozviazal pracovný pomer so zamestnancami, ktorým už ďalej nevedel garantovať prácu . Výpoveď dostalo 60 zamestnancov.
Zamestnanci sú bez výplat
Zamestnanci firmy Považské strojárne, Letecké motory, a.s. sa v polovici decembra minulého roka ani po druhom protestnom zhromaždení svojich výplat nedočkali. Podľa Pavla Adámka z Odborového zväzu KOVO nedostalo 65 zamestnancov firmy mzdy od septembra. Podnik v súčasnosti nevyrába, pracovníkom sa ku koncu januára končí výpovedná lehota. Vedenie od septembra neplatí. Ľudia sa dostali do existenčných problémov, požadujú vyplatenie miezd za september až január.
"Skončilo to v podstate tak, že sme nepochodili. Budeme naďalej pokračovať v nátlakových, radikálnejších akciách. No je predpoklad, že dáme firmu do konkurzu, pretože nie je žiadna zábezpeka, že ľudia peniaze dostanú,” uviedol v polovici decembra minulého roka odborový predák Pavol Šujak. Zamestnanci v krajnom prípade plánujú priviesť podnik do konkurzu a svoje mzdy budú chcieť získať prostredníctvom garančného fondu.
Už tri protesty
Letecké motory mali kedysi 1 700 zamestnancov, ostala len hŕstka, ktorá príde o prácu tiež. Vo firmách v areáli bývalých Považských strojární za posledný rok prišli o prácu stovky ľudí, odborári za toto obdobie zorganizovali už tri protesty za doplatenie miezd.
Považské strojárne Letecké motory, a.s. so sídlom v Považskej Bystrici boli zapísané do Obchodného registra SR v máji 1997, evidujú základné imanie vo výške 48,537 mil. eur. Predmetom činnosti spoločnosti je vývoj, výroba, opravy, servis leteckých motorov, ďalej vývoj, výroba, opravy a servis turbín pre energetiku.