u.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mesto minulý rok na jednorazovú pomoc obyvateľom vyčlenilo cez 18-tisíc eur a pomohlo tak 453 ľuďom. V databáze pracovníčok sociálneho útvaru mesta sa však objavuje v súčasnosti aj veľa nových žiadateľov. Spôsob vyplácania dávky mesto v roku 2010 zmenilo, aby sa prostriedky využívali efektívne.
Poukážkový systém
Mesto zmenilo spôsob vyplácania dávky, aby pridelené prostriedky občania využívali na to, na čo sú určené. Napríklad jedlo a ošatenie. Ide o snahu vylúčiť možnosť nákupu alkoholu a cigariet za finančnú dávku. „Ak občan vydokladuje, že je v hmotnej núdzi, mesto musí podľa zákona dávku vyplatiť. Spôsob vyplácania dávky a jej výšku si však môže stanoviť mesto či obec. Pristúpili sme teraz na takzvaný systém vecného plnenia. Niektorí žiadatelia nedostanú finančné prostriedky, ale poukážky asistent. Nominálna hodnota jednej je 5 eur. Nakupovať za ne môžu v COOP Jednote, Hypernove a od februára aj Tescu," vysvetľuje Janka Dudoňová, vedúca sociálneho útvaru mesta.
Žiadostí je viac, treba konať efektívne
Žiadostí riešila sociálna komisia
len v mesiaci január 121. Minulý rok v tomto mesiaci ich bolo 55, nárast je teda dosť veľký a podľa Dudoňovej bude aj v ďalších mesiacoch trend pretrvávať. Len traja žiadatelia zo 121 dostanú dávku ako finančné prostriedky, všetci ostatní poukážky. Dudoňová upozorňuje na to, že ak sa obyvatelia stretnú s pokusmi predať lístky, možno aj pod cenu, nemajú ľudia ich prijímať. „Na poukážkový systém sme pristúpili preto, aby sa dávky využívali naozaj na čo sú určené. Teda nie na nákup alkoholu a cigariet, ktoré obyvatelia za ne v obchodoch nedostanú. Inak sa prostriedky nevyužijú efektívne. Nebolo by preto dobré, keby sa predajom poukážok dostali obyvatelia k peniazom," vysvetľuje Dudoňová.
Nižšie a vyššie dávky
Maximálna hranica jednorazovej dávky v hmotnej núdzi, ktorú môže mesto vyplatiť raz do roka, je trojnásobok životného minima. „Len túto hranicu stanovuje zákon, neurčuje však minimálnu výšku. Sociálna komisia delegovala na sociálny útvar mesta možnosť rozhodnúť, že občan sám nerobí nič preto, aby zlepšil svoju situáciu, má problémy s porušovaním zákona, odmieta spolupracovať so sociálnymi pracovníkmi, nemá snahu zlepšiť svoje pracovné návyky, má neustále problémy pre závislosť od alkoholu a omamných látok, môže túto dávku znížiť," vysvetľuje Dudoňová. Mesto však môže ísť aj nad rámec stanovený zákonom, ak došlo k živelnej pohrome či iným udalostiam, ktoré ohrozujú život človeka. Vtedy rozhoduje primátor. „Riešime aj takúto pomoc. Minulý rok sme pomáhali ľuďom po požiari, pri návrate zo zahraničia, keď sa stali obeťou podvodu a tiež pri operácii dieťaťa trpiaceho ťažkou chorobou," hovorí Dudoňová.
Posudzuje sa detailnejšie
Mesto mení tento rok aj systém určovania výšky dávky. „Posudzuje sa detailnejšie. Výška dávky závisí nielen od toho, či sa prideľuje jednotlivcovi alebo dvojici, ale aj od toho, koľko detí s nimi žije v spoločnej domácnosti. Suma sa v závislosti od počtu detí zvyšuje, ale len do piatich detí. Ak je detí viac, už k zvýšeniu nedochádza," vysvetľuje Dudoňová. Aj tu však môže dať komisia viac, ak zhodnotí situáciu ako veľmi vážnu a nie je v individuálnych možnostiach žiadateľa ju ovplyvniť. V januári riešila komisia tri takéto prípady. Prispela napríklad osamelej matke na uhlie, lebo nemala čím kúriť, pomohla riešiť vážny zdravotný stav v rodine a tiež pri návrate detí z detského domova do rodiny po tom, čo rodičia zmenili prístup a začali sa o deti poriadne starať.